Biz Kara Treni Göremezken, Çorum'a YHT Geliyor

Yıllardır Çankırı normalini bile göremezken, Çorum’a yüksek hızlı tren ihalesini yapılacak olması büyük şaşkınlık yarattı.

Biz Kara Treni Göremezken, Çorum'a YHT Geliyor
22 Kasım 2023 - 20:28 - Güncelleme: 22 Kasım 2023 - 20:32
Çankırı ve Çankırı Halkı İle Dalga Geçiyorlar...

Çorum’a YHT Geliyor


Yıllardır Çankırı normalini bile göremezken, Çorum’a yüksek hızlı tren ihalesini yapılacak olması büyük şaşkınlık yarattı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Çorum’a yüksek hızlı tren müjdesini verdi. Türkiye’nin en eski tren yoluna sahip illerden biri olan Çankırı ise maalesef normal treni bile göremiyor. Uzun yıllardır ‘ha gelecek, birazdan gelecek, alt yapısı hazır olunca gelecek, çalışmalar bitince gelecek’ söylemleri ile bir türlü yolcu tren seferlerinin başlamadığı Çankırı-Ankara arası hat tozlu raflara kaldırılırken, tren hattının bile olmadığı Çorum’a YHT proje ihalenin yapılacak olması büyük şaşkınlık yarattı.

Ankara’nın yanı başında fakat hizmetten çok uzak Çankırı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun, Çorum’a YHT proje ihale müjdesi vermesi nedeniyle yine övey evlat durumuna düştü.

Çankırı-Ankara arası yolcu tren seferleri 1 Ocak 2010’dan tarihinden itibaren durdurulmuş ve bir daha da başlamamıştı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, konuyla ilgili olarak Çorum’da yaptığı konuşmada; “Delice-Çorum YHT projesinin ihalesini 2024 yılında yaparak, çalışmalara başlıyoruz inşallah. 120 kilometre uzunluğundaki Delice-Çorum Yüksek Standartlı Demiryolu’muzu tamamladığımızda, 250 km/saat tasarım hızına sahip Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Demiryolu’muz ile entegre olacak. Çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olacak hattımızda hızlı tren seferleri düzenleyeceğiz. Hattımızın devreye girmesi ile birlikte 240 kilometre olan Ankara-Kırıkkale-Çorum arasında yaklaşık 3,5-4 saat süren ulaşım süresi, 1,5 saatten daha kısa sürecek.” Dedi.

Bu haber 9360 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 10 Yorum
 • 1818
  3 ay önce
  Tmm tren gelmesinde şu yolu yapsaydınız içler acısı gercekten takır tukur gidiyoruz çankırı dan korgun snırı bitiyor kastamonuya kadarki yolu bi görun gidenler görmustür otobandan daha iyi ankara çankırı arası neden böyle deyil çankıri hep üvey evlat oldu onu gecenlerde yine bi yorum yaptım farklı bi çankıri haberinde ülkenin dörtbir yanına çankırı hariç nerdeyse ilçelere kadar stadlar yapıldı spor salonları yapıldı diye yazdım bana cevapla ilk karşı çıkan çankırıda oturan bi hemşerim oldu ne gerek var diye yazdı destek olacağına karşı çikmasi beni şaşirtmıştı
 • Yusuf Sazak
  3 ay önce
  Çankırı'ya isterken, Çorum'a taş koymayalım. Bu hizmet her ile gelsin.
 • Fikret Apraş
  3 ay önce
  İşin özü çorum yıllık ekonomiye ihracatla 2 milyar dolar katkı sağlıyor sanayisi mükemmel toplam nüfüs 645 bin şimdi çankırı ile mukayese edin
 • Yahya yilmaz
  3 ay önce
  Kaynakları verimli kullanmak önemli değil mi sizin için? Çankırı ekonomisi ve nüfusu YHT için yeterli gelmemiş olamaz mı. Çankırılı olarak Çorum ekonomisi ve nüfusu bizden ileride demek ki devlet orayı uygun görmüş. Çorum'a da YHT lazım mı gereklimi diye araştırmak yerine Kayseri İlinin liman istemesi gibi her şeyi istemek kaynaklarımızı verimsiz kullanmam değilmidir.
 • Samsunlu
  3 ay önce
  Olayı Çankırı-Çorum yarışına getirmişsiniz. Konunun bununla zerre alakası yok. Çoğu büyük şehirde bile YHT yokken dağları delip Çankırı’ya YHT yapmanın ne faydası var? Çorum’a hızlı tren geliyor çünkü var olan güzergah üzerinden çatallandırma yapılıp Samsun Limanına ulaşacak tren. Çankırı dağlarını delip Kastamonuya tren giderse maliyetini karşılar mı sanıyorsunuz? Bırakın bu popülizmi. Elbet birgün güzel Çankırımıza da YHT gelecektir ama öncelik Çorum üzerinden Samsunda.
 • 1818
  3 ay önce
  Arkadaşım ne dağı delmesi Ankara Çankırı Karabük arası hali hazırda demiryolu var zaten.
 • 18 li
  3 ay önce
  Kardeşim Ankara otobüsle bir buçuk saat sürüyor kimse de doğru düzgün otobüse binmiyor çünkü çoğu insan kendi arabası ile gidiyor geliyor. İki kişi gidince bile daha ucuza mal oluyor. Artık İstanbul'a bile insanlar kendi arabaları ile 5-6 saatte gidebiliyor. Ayrıca sorun bakalım otobüs firmalarına Çankırı'ya YHT isterler mi. Bir şey sadece halk ister diye olmaz. Nüfusun büyük rolü var burada. Çorum dediğiniz il 300 bini geçen nüfusu ile bunu kaldırır ama Çankırı'da ortalık karışır. Vekille, İl Yönetimi ile alakası yok bu işin. Esnaflar ve Belediyenin sorunudur bunlar bilesiniz...
 • Muhteşem Çankırılı
  3 ay önce
  Ankara karayolu içler acısı. Özellikle Tekebeli mevki. 22 yıldır bitmeyen, bitirilemeyen bir yol. Kimsenin ilgilendiği yok. Erzurum-Artvin arasını 29 tünelle bağlamış devlet. Üzerine otoban gibi yol yapmış. Ama bizim 130 km lik yol içler acısı. Ayrıca çevre yolu. Yılan hikayesine dönen bir türlü bitmeyen çevre yolu. Gelip geçtikçe içim acıyor. Üvey evlatlıktan bahsediyorsunuz. Ben ce evlattan bile saymıyorlar. Garip geldi, garip gidiyor zavallı ÇANKIRIM.
 • Damat
  3 ay önce
  Beyler bayanlar siz iyimisiniz!? Çorum koskoca sanayi kenti. Çankırı ya da gelsin hak ediyor bu başka konu ama Çorumla kıyaslama yapmanız komik olmuş. Yozgat la kıyaslayın ne bileyim Kastamonu'yla kıyaslayın ama Çorum derseniz komik olur inandırıcı olmaz. Gerçi sizinde suçunuz yok reel verilerden uzak haber yapılırsa vatandaşta yazar.
 • Ali özkan
  3 ay önce
  Çankırı reisine sahip çıkması ile meşhur 2.inci il olduğundan, mütevellit üvey evlat muamelesi görmesi normaldir. Ankara'nın gölgesinden ne zaman kurtulursa o zaman hizmet almaya başlar. Milletvekillerimiz çok çok çalışıyorlar tebrik ediyoruz özellikle Akbaşoğlu'nu...