Karaca, "ÇAKÜ Kirayı Ödediği Sürece Sorun Yok" Dedi

PTT Başmüdürlüğüne ait olan ve Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından kullanılan 9 katlı bina kira tartışmaları nedeniyle gündemden düşmüyor.

Karaca, "ÇAKÜ Kirayı Ödediği Sürece Sorun Yok" Dedi
03 Temmuz 2019 - 12:25

PTT Başmüdürü Nuri Karaca, son günlerde gündeme gelen Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin kullandığı bina ile ilgili açıklamada bulunarak, bir algı oluşturulmaya çalışıldığını ve üniversitenin kiraya ödemeye yanaşmadığı dile getirdi.
 

PTT Başmüdürlüğüne ait olan ve Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından kullanılan 9 katlı bina kira tartışmaları nedeniyle gündemden düşmüyor. Yaşanan süreç konusunda basın mensuplarına bilgi veren Çankırı PTT Başmüdürü Nuri Karaca, “Biz çıkın demedik ki. Kirayı ödedikleri sürece bir sorun yok. Sonuçta şehir bizim şehrimiz. Üniversite bizim üniversitemiz. 2007 yılında ilimize Üniversite getirilmesi amacıyla, maddi ve ticari kaygılar güdülmeksizin, Üniversite Vakfına sembolik bir rakamla kiraya verilmiştir. O zamanki Üniversite yönetimi tarafından, bu binanın, kampüs yapılıncaya kadar kiralanacağının, daha sonra kurumumuza geri verileceği beyan edilmiştir” dedi.
 

2017 yılında mevzuat gereği piyasa araştırması yapıldığı ve 100-120 bin TL arasında bir fiyat ortaya çıktığını buna rağmen kendilerinin 59 bin TL gibi bir fiyat belirlendiğini ve bununda kabul edildiğini de aktaran Karaca, aradan geçen süre zarfında kiranın ödenmediğini ve şehirde ‘esnaf zor durumda kalır’ algısı oluşturulmaya çalışıldığını dile getirdi.
 

“Üniversitemize Kampüs kurulmasına rağmen bu binamız her hangi bir şekilde boşaltılmamış ve boşaltılması da talep edilmemiştir” diyen Karaca, “Üniversite yönetimi ile 2009 yılında yeniden kira sözleşmesi yapılmış olup geçen yıllar içinde kira tutarı TÜFE’ye göre hesaplanmıştır. Buna rağmen binaya ait kiramız emsallerine göre çok düşük kalmıştır.
 

2017 yılında, mevzuatımız gereği bu binamızın kira artışıyla ilgili olarak piyasa araştırması yapılarak emsal değerinin tespit edilmesi üzerine, Üniversitemiz ile yapılan söz konusu sözleşmenin 1. Maddesinde belirtildiği üzere; “her 5 yılda bir yeniden piyasa rayiç tespiti yapılarak verilecek kiranın buna göre belirlenmesi gerektiğinden” konuyla ilgili olarak Üniversite yönetimi ile gerekli görüşmeler ve yazışmalar yapılmış, ancak kira artışı için bir uzlaşma sağlanamamıştır.
 

Buna mukabil, 9 katlı bu binamız için Üniversitemizin kurumumuza ödediği aylık kira bedelinin emsal bedellere göre daha az bir tutarda olduğu tespit edilerek söz konusu binamız için hukuki süreç başlatılmıştır” dedi.
 

Karaca ayrıca, “Hukuki süreç sonunda mahkeme kararında aylık kira bedeli en düşük bedel üzerinden hesaplanmış olup karar sonrası belirtilen yeni bedelden kira sözleşmesi hazırlatılarak Üniversitemize gönderilmiş, adı geçen Üniversitemiz ise bu düşük bedele rağmen binamızın boşaltılacağını bildirmişlerdir. Kesinlikle kendilerinden binamızı boşaltmaları konusunda talepte bulunulmamış ve her hangi bir zorluk da çıkartılmamıştır” dedi.
 

Binanın boşaltılması sonrasında bölgede herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını da aktaran Karaca, “9 katlı büyük bir bina. Burası; okul, yurt yada hastane olarak kullanılabilir ve bölge esnafına hizmet edebilir. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor” dedi.


Bu haber 2916 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hayırdır
    1 yıl önce
    Hayırdır PTT babanızın malımı. PTT nin malı babanızın malımı. PTT devlet kurumu değil mi? Bence bina alınıp Üniversiteye verilmeli. Mutlaka kanunen bir yolu vardır.