Karaelmas Ekspres Tren Seferleri Başlıyor

TCDD Çankırı GAR Müdürlüğünden gönderilen programa göre; Ankara- Çankırı arası 3 saat 17 dakikada kat edilecek.

Karaelmas Ekspres Tren Seferleri Başlıyor
11 Aralık 2021 - 22:06 - Güncelleme: 16 Aralık 2021 - 08:39
Karaelmas Ekspresi ilk etapta Ankara-Çankırı-Karabük-Ankara arasında seferlerine başlıyor.

Nostalji tutkunlarının özlemle beklediği demiryolu ile yolcu taşımacılığı yeniden başlıyor. Karaelmas Ekspresi ilk etapta Ankara-Çankırı-Karabük-Ankara arasında sefer gerçekleştirecek. TCDD Çankırı GAR Müdürlüğünden gönderilen programa göre; Ankara- Çankırı arası 3 saat 17 dakikada kat edilecek. Kalecik ve Tüney’de iki noktada duracak olan yolcu treni haftanın 2 günü Karabük yönüne, haftanın 2 günün Ankara yönüne seferler gerçekleştirecek.

Ankara, Karabük arasında Çarşamba ve Cumartesi; Karabük, Ankara arasında ise Perşembe ve Pazar günleri sefer yapacak. Tren ilk olarak 15 Aralık Çarşamba günü Ankara garından sabah 08.20'de hareket ederek, 10.08’da Kalecik İstasyonuna, 11.37’da Çankırı tren garına varacak. Çankırı’dan 11.50’de hareket edecek olan tren 13.33’de Çerkeş istasyonunda duracak. Çerkeş’ten 13.37’de ayrılacak olan tren, hiçbir istasyonda durmayarak Karabük garına 15.17'de ulaşacak. Karaelmas ekspresinin bu duraklar haricinde Çankırı sınırlarında sadece Tüney istasyonunda 3 dakikalık duruş yapacağı bildirildi. Karabük'ten Ankara’ya ise kalkış 16 Aralık Perşembe günü 14.30’da gerçekleşecek. Çerkeş; 16.12, Çankırı: 18.03, Kalecik: 19.40 ve Ankara garına saat 21.39'da ulaşacak.

Karaelmas Ekspresinin son 12 yıllık süreci!..


TCDD Genel Müdürlüğü'nün, verimsiz işlediği ve işletildikleri parkurlarda yol çalışmalarının yapılacak olması nedeniyle seferlerine son verdiği 7 trenden biri olan Ankara ve Zonguldak arasında haftada üç kez sefer düzenleyen Karaelmas Ekspresi, 1 Ocak 2010'dan tarihinden itibaren seferlerini durdurmuştu. 12 Nisan 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanı Kararı ile seferlerin yeniden başlayacağı duyurulmuştu.

Kararnameye göre; kamu hizmeti yükümlülüğü kapsamında 7 yüksek hızlı tren (YHT) hattı ile 18 ana hat ve 36 bölgesel hatta yolcu taşımacılığı hizmeti sunulacak. Kararnamede Ankara-Zonguldak demiryolu hattını da kapsıyordu. Ancak pandemi salgını nedeniyle seferler başlamadan ertelenmişti. TCDD’nin seferleri kaldırdığını duyurmasının ardından kamuoyun da tartışma alevlenmiş ve bu konuda www.haberci18.com İnternet Medya Yönetmeni Mustafa Çelik, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun Çankırı ziyaretlerinde bulunduğu sıralarda “Karaelmas Ekspresi Ankara-Çankırı-Karabük-Zonguldak arasında seferlerine ne zaman başlayacak diye önemli sorumuzu yöneterek, çeşitli haber ve yorumlar kaleme alınmıştık. Geçtiğimiz haftalarda ise Valilik Toplansın da konu ile ilgili olarak şehrimiz Valisi Abdullah Ayaz beye, “2010 yılından beri yapılamayan Yolcu tren seferleri Ankara-Çankırı-Karabük Zonguldak ve Zonguldak-Karabük- Çankırı-Ankara olmak üzere Yolcu tren seferleri başlanacaktı söz vermiştiniz. Bir yıl geçti seferler neden başlayamadı diye sorumuzu kendilerine de sormuştum.

Kamuoyundan gelen tepkiler üzerine Ankara-Zonguldak hattında yolcu taşıyan ve 1 ay önce yol bakım çalışmaları ve yolcu verimsizliği gerekçe gösterilerek seferden kaldırıldığı duyurulan Karaelmas Ekspresi seferlerine Çankırı-Zonguldak hattında bölgesel olarak devam etmişti. Ancak bölgesel seferler de bir süre sonra sona erdirilmişti. Cumhuriyetin ilk yıllarında önemli bir ulaşım hamlesi olan Irmak-Filyos Demiryolu hattı, 1935 yılında faaliyete girerek yılarca yük ve yolcu taşımacılığında kullanılmıştı. 2014 yılında yerini Zonguldak-Filyos Bölgesel Treni'ne bırakan demiryolunda ulaşım alt yapısı kuvvetlendirilerek yeniden devreye sokuluyor. Kömüre giden demiryolu olarak bilenen hattın devreye girmesi ile birlikte Zonguldak-Karabük, Çankırı ve Ankara illeri yolcu taşımacılığı ağı ile tekrar bağlanmış olacak. 2014 yılında yerini Zonguldak-Karabük Bölgesel Treni'ne bırakmıştı. Günümüzde hat daha çok yük taşımacılığı için kullanılıyor.

Tren seferlerinin iptal edilmesi, en fazla tren yolculuğunu sevenleri üzmüştü. Haftanın 3 günü 24'er saat arayla karşılıklı olarak işleyen Zonguldak-Ankara arasındaki seferlerde yolcu talebi neredeyse sıfır noktaya kadar inmişti.

Bu haber 4967 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • tc
  1 ay önce
  başkanı bakanı söz veriyor kararname cikiyor sonra iptal devletim kimlerin elinde uyanin artık kara koyun..trrr
 • tc
  1 ay önce
  bakan efendi hani Karaelmas ne oldu seçimimi bekliyon haa bekle a...
 • hasan
  6 ay önce
  ankara - konya hızlı tren son seferi 20:40, ankara -istanbul son sefer 19:40 karaelmas express ankara varış saat 21:40 sefer saatleri çok saçma olmuş