Hocalı Katliamının 29. Yıldönümünde Hocalı Şehitleri Anıldı

Basın açıklamasını Çankırı Uluslararası Öğrenci Derneği adına Azeri öğrenci Orkhan Zeynalov yaptı.

Hocalı Katliamının 29. Yıldönümünde Hocalı Şehitleri Anıldı
27 Şubat 2021 - 09:46 - Güncelleme: 27 Şubat 2021 - 16:41
Hocalı Şehitleri Anıldı

Çankırı’da Hocalı Katliamı Yıldönümü nedeniyle Karatekin Parkı’nda Çankırı Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından Hocalı Katliamı’nın 29. Yıldömünde Hocacalı şehitleri anıldı.

Düzenlenen anma programına, Çankırı Uluslararası Öğrenci Derneği Dernek Başkanı Kasım Karatekin, AK Parti Çankırı İl Başkanı Av. Abdülkadir Çelik, CHP Çankırı İl Başkanı İlhan Tekin, MHP Çankırı İl Başkanı Ahmet Kurt, İYİ Parti İl Başkanı Aydın Akbaş, AK Parti Çankırı Merkez İlçe Başkanı Bahri Kılıç, Deva Partisi Merkez İlçe Başkanı Mustafa Bekiroğlu, Azeri öğrencilerin ve 65 kişinin katılımlarıyla gerçekleştirildi. Saat 14:00’da başlayan basın açıklaması 14:20’de bitti.

Basın açıklamasını Çankırı Uluslararası Öğrenci Derneği adına Azeri öğrenci Orkhan Zeynalov yaptı.

Orkhan Zeynalov’un okuduğu açıklamada, “Bugün, Ermenilerin 26 Şubat 1992'de gerçekleştirdikleri, bizlere hala aynı acıyı ve hüznü yaşatan 'Hocalı Katliamının' 29. Yıldönümü. Dağlık Karabağ'ın Hocalı kasabasında 2 bin 605 aile ile toplamda 7 bin kişi yaşamaktaydı. Aralık 1991 tarihinde Azerbaycan toprağı Karabağ'ın başkenti olarak kabul edilen Hankendi şehrini ele geçiren Ermenilerin daha sonraki hedefi Hocalı oldu. Ermeniler ekim ayından itibaren Hocalı'ya kara yolu ulaşımını engelledi. Hocalı'nın diğer bölgelere ulaşan tek ulaşım aracı olan, Şuşa Ağdam seferini yapan uçak ise ermeniler tarafından düşürüldü. Bu olayda çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 44 sivil hayatını kaybetti. Bölgede, elektrik ve gazın kesilmesi ile beraber hocalı halkı dondurucu soğuğa ve açlığa maruz kaldı. Ermeni askerleri, Malıbeyi, Kardağlı ve Ağdaban köyleri gibi birçok köyü ele geçirerek Hocalı’nın etrafını kuşattılar.

Ermeni kuvvetleri bölgedeki Sovyet ordusuna bağlı 366. Zırh Alayı'nın bütün araçlarını kullanarak 25 Şubat 1992 saat 23.00'te saldırı pozisyonuna geçti. Hocalı kasabası, iki saat boyunca üç taraftan top ve tank ateşine tutuldu.

Gönüllülerden oluşan 160 kişilik misil güçleri ellerindeki hafif silahlarla savunma yapmaya çalışsa da ağır silahlı ordu karşısında dirençleri kırıldı ve hepsi hayatını kaybetti. Saldırıdan bir gün sonra ise hafızalardan yıllarca silinmeyen 'Hocalı Katliamı' yapıldı. Resmi rakamlara göre bu yaşanan insanlık dışı olayda 106'sı kadın, 63'ü çocuk 70'ten fazlası yaşlı olmak üzere 613 Azerbaycan Türk'ü katledildi; 76'sı çocuk 487 kişi ağır yaralandı. Esir alınan bin 275 kişi ise işkenceye maruz kaldı. Bunlardan 150'sinden haber alınamadı. Sivil halkımıza yöneltilen bu acımasız ve insanlık dışı olan işgal sonucu; 1 milyona yakın Azerbaycanlı vatandaşlarımız yurtlarından ayrılmak zorunda kaldı ve göç hayatı yaşamaya mahkum edildi. Azerbaycan, Türkiye ve birçok ülke Hocalı Katliamını soykırım olarak nitelendirdi.


Ermeni vahşeti, 21. asrın en büyük insanlık ayıbı, en büyük acısı ve en büyük faciası olarak tarihe geçmiştir. Bizlerin kanayan yarası olan bu katliamı şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Başta Hocalı Katliamı olmak üzere, bütün saldırılarda hayatını kaybetmiş olan Azerbaycanlı insanlarımıza ve tüm şehitlerimize yüce Allah'tan rahmet diliyorum” şeklinde konuştu.


Daha sonra toplu fotoğraf çekimi ile program sona erdi.


Bu haber 2458 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum