Kastamonu Ilgaz Yurduntepe Kayak Merkezi İhaleye Çıkmak İçin Gün Sayarken, Çankırı Ilgaz Kadın Çayırı-Yıldıztepe'nin Akıbeti Nedir?

Ilgaz Yurduntepe Kayak Merkezi 26 Kasım’da İhaleye Çıkıyor. www.haberci18.com İnternet Medyası olarak,"Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanlarımızdan Çankırı içinde destek bekliyoruz." Sahipsiz memleketin çığlıklarına lütfen kulak verin.

Kastamonu Ilgaz Yurduntepe Kayak Merkezi İhaleye Çıkmak İçin Gün Sayarken, Çankırı Ilgaz Kadın Çayırı-Yıldıztepe'nin Akıbeti Nedir?
16 Kasım 2019 - 18:21

Ilgaz Yurduntepe Kayak Merkezi 26 Kasım’da İhaleye Çıkıyor

 

Kastamonu Kıskandırmaya Devam Ediyor!

 

Komşumuz Kastamonu; Ilgaz Yıldıztepe’yi silmeye mi, yoksa unutturmaya mı hazırlanıyor?

 

Bizimkiler biraz daha uyusun…

 

Çankırılı Siyasetçiler ve yöneticiler rahat uyuyor mu? Çankırı İl Özel İdare Müdürlüğü ne yapıyor?

 

Kadınçayırı mevkii 2005/9280 sayılı  Bakanlar Kurulu Kararıyla Çankırı Ilgaz Kadın Çayırı-Yıldıztepe Turizm Merkezi olarak ilan edilmiş, 2006 yılında da 2006/11264 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla da “Çankırı -Ilgaz – Kadınçayırı Yıldıztepe Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” ilan edilmişti.

 

Soruyoruz; “Çankırı Ilgaz Kadın Çayırı-Yıldıztepe kayak merkezi ne durumda? Kayak merkezi hizmete açılacak mı? Bizden tarafta da bir çalışma var mı? Hizmet verebileceğiz mi? Yoksa; Komşumuz Kastamonu’yu kıskanmaya devam mı edeceğiz?

 

Çankırı’nın kültürel ve ekonomik yönden kalkınması için, 18 yıldır hiç bir rasyonel planlama yapmamış olan yöneticiler veya siyasetçiler, yastıklarına kafalarını koydukları zaman rahat rahat, vicdan azabı çekmeden uyuyabiliyorlar mı acaba?

 

Kastamonu'nun havalimanı'ndan sonra en büyük projesi olan Yurduntepe Kayak Merkezi'de hizmete açılıyor.

 

Karadeniz Bölgesinin metropol illerinden biri olan Kastamonu son yıllarda turizm alanında dikkat çeken projeleriyle öne çıkmayı başarmış durumda.

 

Uzun yılların hayali olan ve her platformda gündeme gelen "Ilgaz 15 Temmuz Şehitler tüneli" ardından "Havalimanını" devreye sokan Kastamonu, gelişme yolunda rahat adımlarla ilerlemeye başladı. Turizmde de önemli adımlar atan Kastamonu, Ilgaz Dağı Milli Parkı'nda bulunan kayak merkezi yanı sıra, Yurdun tepe Kayak Merkezini 70 milyon TL harcama ile süper bir şekilde gerçekleştirdi.

 

Kastamonu Özel İdare tarafından gerçekleştirilen projede sona gelindi.

 

Ilgaz Dağı'nda 2013 yılında Vali Erdoğan Bektaş döneminde yapımına başlanılan ve çeşitli nedenlerle bugüne kadar tamamlanamayan 6 kilometre uzunluğundaki Batı Karadeniz’in en uzun kayak pistine sahip olan Yurduntepe Kayak tesisleri artık gün sayıyor.

Ilgaz Yurduntepe kayak merkezinde incelemelerde bulunan Kastamonu Özel İdare Genel sekreteri Zafer Karahasan “Yurduntepe kayak merkezi Kastamonu için havalimanı'ndan sonra en büyük projedir “ diyerek sözlerine şöyle devam etti.

 

“Ilgaz Dağı Milli Parkı Batı Karadeniz bölgemizin en güzel, turizm açısından en sıcak bölgesi konumundadır. Uzun yıllardır mütevazı olarak sürdürülmeye çalışılan kış turizminde gelişmeye en büyük engel mevcut pistin kısa olmasıydı. Fiziki olarak genişlemeye müsait olmaması bizleri yeni pist güzergahı arayışlarına sevk etti.

 

2013 yılında dönemin Valisi Erdoğan Bektaş ile Ilgaz dağı'ndaki yeni pist alanını gezip yer tespiti yapıldı. Projelerin onaylanmasıyla da çalışmalar başlatıldı.2016 yılında hizmete girmesi gerekirken bir takım hukuki sebepler yüzünden hizmete girmesi gecikti”.diyen Karahasan Ilgaz Dağı'nda mevcut pistin kısa ve kayak severlere hitap etmekten uzak olduğunu, yetersiz telesiyej sistemiyle pistte yığılmaların meydana geldiğini, tüm bunların profesyonel kayakçıları buradan uzaklaştırdığını ifade ederek:

 

”Yeni yapılan ve hizmete girmesi için gün sayan tesisimiz ise 3 kilometre uzunluğunda mekanik teleferik tesisi, 6 kilometre uzunluğunda pisti bulunmakta ve 2 etaptan oluşmaktadır.

 

Üst istasyon 2 bin 350 metre yüksekte

 

Kayak yapanlar için bir önemli detayı ifade etmeliyim ki,2 bin 350 koddan bin 800 koda inen başlangıç ile bitiş arasında 500 metrelik bir rakım farkı var. Bunun ne anlama geldiğini en iyi bu sporu yapanlar bilir.

 

Birinci etabımız yaklaşık 4 kilometre olup, 6 kişilik taşıma kapasiteli kabinlerimiz var. İkinci etabımız daha profesyonel bir eğime sahip olup 4 kişilik taşıma kapasiteli kabinlerle ulaşım sağlanacaktır.

 

Netice itibari ile 6 kilometrelik kesintisiz 6 km kayak imkanı sunulacak olan bu tesis aynı zamanda eşsiz manzarası ile de ilimizin yanında ülkemiz içinde çok önemli bir yatırım olmuştur.

 

Yaklaşık 150 milyonluk yatırım 70 milyona mal edildi.

 

Kış turizminde yeterince pay alamayan ilimizin bu potansiyelini en iyi şekilde ortaya çıkarmak için 2013 yılında büyük bir hevesle başlattığımız ve günümüz fiyatlarıyla mukayese edecek olursa 150 milyonluk bir yatırımı; mekanik tesisler, günü birlik tesisler, kafeterya ve ulaşım yollarıyla birlikte kendi imkanlarımızı sonuna kadar kullanarak yaklaşık 70 milyon liraya mal ettik. Artık bu büyük projemizde de sona gelinmiş ve 26 Kasımda yapacağımız işletme ihalesi ile birlikte kış sporlarının hizmetine açılacaktır.

 

Bu sene mevsimin de başında yağışlardan dolayı kaybettiğimiz zamanı sıcak sonbaharla telafi ettik. Artık sadece sezon açılışını ve bol karlı bir kış mevsimini bekliyoruz” dedi. Türkiye’de “Kış Sporu” deyince artık Kastamonu akla gelecek.

 

Karahasan, Yurduntepe Kayak Merkezi'nin tamamlandığında sadece kayak yapmaya gelen turistler için değil bölgenin kış sporları için de bir merkez olarak gündeme geleceğinin ifade ederek:”Tesislerin hizmete girmesiyle sadece kış ve kar değil aynı zamanda 4 mevsim Ilgaz dağının güzelliklerini doya doya yaşamaya imkân verecektir. Bu bağlamda şimdiki hedefimiz Ilgaz’ın kışın haricindeki turizm potansiyellerini de ortaya koyacak projeler üretmek olacaktır. Ve 4 mevsim bu dağ manzarasını seyrederken kışın şömine ateşi karşısında 1 bardak salebin, yazın da 1 bardak Ilgaz suyunu içmenin keyfi yaşanacaktır. Sormak isterim Ilgaz’ın bu güzellikleri ve bu keyfini yaşamaya değer biçilebilir mi?”diyen Kastamonu Özel İdare Genel Sekreteri Zafer Karahasan bunan sonraki hedeflerinin kent merkezinde yer alacak, yaklaşık 105 Hektar araziyi üzerinde kurulacak olan “Açık Hava Müzesi ve Yaban Parkı” olduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Kaynak: Kastamonu Özel İdare Müdürlüğü

 

 

Altaki Fotograflar İse Kastamonu Yurduntepe Kayak Merkezi'nden

 

 

 

 


Bu haber 4468 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum