Çayyolu Elektrikçi takipçi satın al takipçi hilesi düşmeyen takipçi hosting

Kırkpınar Yaylası Göletinde Su Seviyesi Düştü

Kara ekiplerine destek veren orman helikopterlerinin, bambi tabir edilen su kapları ile gölet içerisinden her sorti’de 3 tona yakın su...devamını okuyunuz.

Kırkpınar Yaylası Göletinde Su Seviyesi Düştü
21 Eylül 2023 - 21:10 - Güncelleme: 21 Eylül 2023 - 21:16
Su Seviyesi Düştü

Ilgaz’ın Keseköy Yaylasında bulunan sulama amaçlı kullanılan gölette su seviyesindeki düşüş endişe yarattı.

Ilgaz ilçesine 22 km, Çankırı’ya ise 70 km mesafede olan ve 1800 rakımda Ilgaz Dağları’nın devamı olan 2404 rakımdaki Emir Gazi Tepesi’nin yamaçlarında yer alan Keseköy Yaylası bir diğer adıyla Kırkpınar Yaylasında bulunan gölette su seviyesinde azalış meydana geldi.

Kırk kaynaktan beslenen, civardaki köylerin sulama suyu olarak kullandığı ve sahip olduğu doğal güzellik ile dikkat çeken gölette yaz aylarında yaşanan kuraklıktan dolayı göletteki su seviyesi düştü. Aynı zamanda Ağustos ayında Ilgaz’da art arda yaşanan iki farklı bölgedeki örtü yangınlarının ormana sıçramadan söndürülmesi aşamasında, kara ekiplerine destek veren orman helikopterlerinin, bambi tabir edilen su kapları ile gölet içerisinden her sorti’de 3 tona yakın su almaları sonucu, su seviyesinin iyice düşmesine neden oldu.

Ilgaz ve çevresinde sonbahar yağmurlarının yaşanmama ihtimali ve meydana gelebilecek herhangi bir yangın olayında göletteki su seviyesinin kritik düzeylere inebileceği düşünülüyor.

Bu haber 1155 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum