Dikkat Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık'ta Başlıyor

Çankırı Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada,“ Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca hazırlanan Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile ilgili Usul ve Esaslar Hakkında...devamını okuyunuz.

Dikkat Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık'ta Başlıyor
29 Kasım 2023 - 11:41
1 Aralık’ta Başlıyor

Kış aylarının gelmesi ile birlikte araçlarda kış lastiği uygulaması başlıyor. Kış aylarında araçların yol tutuşunu artırarak kaygan zeminlerde kaza oranını düşürmek için hayata geçirilen kış lastiği uygulamasının 1 Aralık 2023 tarihinde başlayacağı açıklandı.

Çankırı Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada,“ Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca hazırlanan Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile ilgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ 01.04.2017 tarihli ve 30025 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanmış olup 5’inci maddesinde; Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur. Bu kapsamda trafik kazalarının oluşmasında önemli rol oynayan kış mevsimi koşulları ve trafik güvenliğine yönelik olumsuzluklar dikkate alınarak, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin korunması amacıyla Valilik Makamının 20.11.2023 tarihli, olurları ile 01 Aralık 2023 – 01 Nisan 2024 tarihleri arasında ilimiz sınırları içerisinde karayolunda yük ve yolcu taşımacılığı yapan tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, kamyonet ve ticari yolcu taşımacılığı yapan otomobillerde kış lastiği kullanma zorunluluğu uygulamaya konulmuştur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadeleri yer aldı.

Bu haber 1133 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum