Reklamı Geç

Çankırı Valisi Ayaz, "Zor İyileşiyoruz Çabuk Kötüleşiyoruz" Dedi

Vali Abdullah Ayaz, 11. İstiklal Yolu Yürüyüşü etkinlikleri kapsamında düzenlenen törenin sonunda gazetecilerin korona virüs süreci hakkındaki sorularına cevap verdi.

Çankırı Valisi Ayaz, "Zor İyileşiyoruz Çabuk Kötüleşiyoruz" Dedi
27 Ekim 2020 - 23:57 - Güncelleme: 28 Ekim 2020 - 13:11

Gençler Büyükleri Hasta Ediyor!

Vali Abdullah Ayaz, vaka sayılarının hala istedikleri seviyede olmadıklarını dile getirerek, tedbirlerin elden bırakılmamasını istedi.

Vali Abdullah Ayaz, 11. İstiklal Yolu Yürüyüşü etkinlikleri kapsamında düzenlenen törenin sonunda gazetecilerin korona virüs süreci hakkındaki sorularına cevap verdi.

“Korona virüsle mücadelemizi belirli bir noktaya getirmiştik ama Türkiye genelinde bir artış var ilimizde sürece baştan beri sürece temkinli yaklaşıyoruz” diyen Vali Ayaz, “Maalesef şöyle  bir şey söz konusu; zor iyileşiyoruz çabuk kötüleşiyoruz. Bu hastalığın karakteristiğinden dolayı. Böyle bir durum söz konusu. Onun için bugüne kadar  tedbirler için en ufak bir gevşemeye sebep olacak bir beyanatımız olmadı. Ama hassasiyet devam ediyor.  İlimizde belki bir ay öncesinde yaşamız olduğumu kadar yoğun bir şey yaşamıyoruz ama iyide değiliz. Bunu bir kere  daha söylüyoruz. Hala vaka sayılarımız istediğimiz düzeyin çok ötesinde. Hala 65 yaş üzeri hastalarımız anlamadığımız bir şekilde artıyor. Yani bir  türlü 65 yaş üzerini koruyamıyoruz. Burada da geçen gün  yaptığımız açıklamada da olduğu gibi şundan eminiz gençler büyükleri hasta ediyorlar. 65 yaş üzeri vatandaşlarımız aslında kendilerini  biraz sakınıyor ama gördüğümüz malumunuz bulaşların yüzde 50 si aile için bunun önemli  bir kısmında da 65 yaş üzeri vatandaşlarımız etkileniyor. Onun için tedbiri elden  bırakmayalım. Kış geliyor. Biz aslında havalar  tam soğumadan gribal enfeksiyon başlamadan vakaları belirli  bir noktaya getirip kışa girmeyi hedefliyorduk. Ancak hedefimizin uzağındayız şuanda. Vatandaş zaman zaman  vaka sayılarındaki azalmadan dolayı bir iyimserliğe kapılıyor  gördüğümüz kadarıyla  yaptığım çarşı ziyaretlerinde de bunu görüyorum. Bu bir halüsinasyon. Kesinlikle bu rüyayı görmeyelim çok kötü uyanıyoruz.  İyileştik rüyasını kesinlikle  görmeyelim. Virüs ortada var olduğu sürece iyileşme yok. Ve dediğim gibi çok kötü uyanıyoruz bunu daha önce yaşadık. Böyle biraz sanki azalıyor gibi ama kötüleşmemiz birkaç günümüzü alıyor” dedi.

“Hastanemizin kapasitesinde herhangi bir sıkıntı yok” diyen Vali Ayaz, “En kötü zamanda da olmadı. Ama tekrar söylüyorum. Yine de tedbiri elden bırakmamamız lazım. En kötü zamanda hastanede sıkıntımız olmadı şuan da da yok. Ama tabiî ki ne kadar az vaka çıkarsa o kadar az vaka hastaneye gelir. O kadar az  vaka entübe olur, yoğun bakıma alırız. Onun için  birinci hedef bulaşı önlemek. O sonraki aşama oluyor.

Önce hastalığın yayılımını önlememiz lazım. Hastane aşaması  sonraki aşama. Kışla beraber kapasiteye ihtiyacımız olacak zaten. Normal hastalıklarda devam ediyor bu arada. Korona virüs varda başka hastalık yok değil. Diğer hastalıklarda  devam ediyor. Onun için tedbir, tedbir, tedbir. Belirli bir aşamaya gelindiğini görüyoruz çok şükür özellikle maske konusunda. Ama hala kontrolsüz  sosyalleşmeye çok sık şahit oluyoruz. Bir kere daha  söylüyorum herkes kendisinin iyi olduğunu zannediyor virüs böyle bulaşıyor zaten oysa birileri hasta. Birileri hasta olmazsa hastalık bulaşmayacak zaten. Onun için hem  kendimizin hem karşımızdakinin hasta olduğunu düşünerek  hareket etmemiz gerekmekte. Çünkü bugün tedbirsiz bir şekilde görüştüğümüz insanların yarın pozitif  çıktığını görüyoruz hastalıkta bu şekilde yayılıyor. Bir vaka yüzlerce vakaya dönüşebiliyor. Biz vakayı tespit ettiğimizde o vaka sayısını tam bilememekle birlikte  belirli sayıda vatandaşımızı hasta etmiş oluyor zaten. Onun için denetimler  devam ediyor. Vatandaşımızdan sabır istiyoruz. Zor bir şey  farkındayız ama başka çare yok. Olsa  bunu söyleyeceğiz ama. Şuanda maske mesafe ve hijyenin  dışında tavsiye edebileceğimiz bir şey yok inşallah iyi olur” dedi.

Vali Ayaz ayrıca, “Kısıtlama gibi bir şey yok. Şuan dün hem sağlık bakanımız hem içişleri bakan yardımcımızın açıklamaları oldu. Şuan için ilave tedbirler öngörülmüyor inşallah ihtiyaç duyulmaz. Aslında bir iyileşme sürecine girmişken bir atak oldu. Sağlık bakanımızda bunu ifade etti. Bizde bu süreçte bir atak yedik ilimiz genelinde. İnşallah ihtiyaç olmaz ama kış öncesi bu sayıyı biraz daha aşağı çekmemiz gerekmekte. İşin şakası yok bunun söylemek gerekli. Vefatları sizde takip ediyorsunuz işin şakası yok. Bu bir grip değil. Çok sayıda vatandaşımızda atlatamıyor” dedi.


Vali Abdullah Ayaz
 


Bu haber 2492 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Reklamı Geç