Çankırı'da 'Yarenler Okuyor'

Valimiz Abdullah Ayaz, Yarenler Okuyor Projesi’nin Çankırı için çok önemli bir proje olduğuna dikkat çekti.

Çankırı'da 'Yarenler Okuyor'
18 Mart 2021 - 19:14
İlimizde Okuma Alışkanlığını Arttırmak İçin Başlatılan Yarenler Okuyor Projesi’nin Tanıtımı Yapıldı

Çankırı’da 'Yarenler Okuyor' projesi kapsamında kitap okuma seferberliği başladı.

Çankırı'da her gün yarım saat kitap okunacak.

'Yarenler Okuyor' projesinin tanıtımı gerçekleştirildi.

Çankırı'da evlerde kitap okunmasının kültür haline getirilmesi ve alışkanlık kazandırılması amacıyla 'Yarenler Okuyor' projesi başlatıldı.

Valimiz Abdullah Ayaz’ın öncülüğünde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Yarenler Okuyor Projesi’nin tanıtım toplantısı Valilik Konferans Salonu’nda gerçekleştirilerek, kamuoyuyla paylaşıldı.

Toplantıya Valimiz Abdullah Ayaz, Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, Milli Eğitim Müdürlüğü Yöneticileri, okul müdürleri ve basın mensupları katıldı.

Toplantı öncesi Yarenler Okuyor Projesi’nin tanıtım filmi izlendi. Ardından söz alan İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, proje ile il genelinde her akşam 20.00 -20.30 saatleri arasında evlerde kitap okunmasını bir kültür haline getirebilmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Öztürk şunları söyledi: “Proje kapsamında; toplumda okumaya, yazmaya ve düşünmeye olan ilgiyi artırmayı hedefliyoruz. İl merkezi ve ilçelerimizde bulunan tüm kurum ve kuruluşlarımızın yöneticilerinin, velilerimizin, evlatlarımıza kitap okuma alışkanlığının kazandırılması yönünde sözü olan her bir bireyin “Yarenler Okuyor” projesine destek vermesini ve evlatlarımıza rol model olmalarını bekliyoruz.”

Yarenler Okuyor Projesi Okuma Alışkanlığına Katkıda Bulunacak

Toplantıda konuşan Valimiz Abdullah Ayaz, Yarenler Okuyor Projesi’nin Çankırı için çok önemli bir proje olduğuna dikkat çekti. Günümüzün en büyük problem ve kanayan yaralarından birinin okuma alışkanlığının yetersizliği olduğuna vurgu yapan Valimiz Ayaz, “Bu projeye her türlü desteği vereceğiz. Bu konuda bizden talep edilen her konuda eğitimcilerimizin, halkımızın yanındayız. Ülkemiz genelinde kişi başına televizyon izleme süresi 3 saat iken kitap okuma süresi kişi başına sadece 1 dakika. Bu kitap okuma süresi çok yetersiz. İnsanlarımız sosyal medya ve internet ile çok vakit geçiriyor. Bu durum bizleri kitaplardan uzaklaştırıyor. Küçük yaşlarda okuma alışkanlığının çocuklarımıza kazandırılabileceğine inanıyorum. Bu sebeple çocuklarımıza örnek teşkil etmesi bakımından “Yarenler Okuyor Projesi”ne fazlasıyla kıymet veriyorum. Bu projeyi, başlayıp bırakılacak bir proje olarak görmüyorum.

"Bu belki sürekli olarak hem resmi hem de özel alanımızda konuştuğumuz, toplumumuzun eğitim sistemimizin, belki de günümüz dünyasının kanayan bir yarasıdır. Okuma alışkanlığındaki eksiklik ve bu eksikliği giderme noktasında arkadaşlarımızın başlatmış olduğu bir proje. Ben de bu konuda elimden geldiği sürece destek olma gayreti içerisinde olacağım. Proje boyunca talep edeceğiniz her türlü etkinliğe, aktiviteye hazır olduğumu ifade etmek istiyorum. Bu maalesef hem ülkemizin hem dünyamızın kanayan bir yarası. İstatistikler değişmiş olabilir ama ülkemiz genelinde yaklaşık 700 bin kıraathane, ancak bin 200 halk kütüphanesi bulunmakta.

Projeyi sürekli canlı tutmak amacındayız. Görev sürem boyunca en çok önem verdiğim konu; çocuklarımıza okuma alışkanlığının kazandırılması olacaktır. Okullarımızda yapılacak olan etkinliklere bizzat gelip destek vereceğim.” dedi.

Konuşmalar ve tanıtımın ardından proje kapsamında temin edilen kitaplar öğrencilerimize ulaştırılmak üzere okul müdürlerine Valimiz Ayaz tarafında teslim edildi. Valimiz Abdullah Ayaz, proje için sosyal medyada da farkındalık yaratmak amacıyla hazırlanan ilk gönderiyi Twitter hesabı üzerinden, “#yarenlerokuyor projesinin hayırlı olması dileğiyle. Kitap okumak zekâyı kibarlaştırır (Cemil Meriç)” notu ile paylaştı.

Yarenler Okuyor Projesi Nedir?

İl Milli Eğitim Müdürlüğü kurum yöneticileri ile yapılan değerlendirme toplantısında, kurumca yapılan ve yapılacak birçok çalışmanın yanı sıra, 2021 yılında Çankırı genelinde, okuma alışkanlıklarının arttırılmasına yönelik çalışmalar yürütülmesi ana tema olarak belirlenmiştir. Bu hedef doğrultusunda, hayatın her safhasında kitap okuyan, okuma kültürüne sahip, düşünen, üreten, eleştiren, öğrenmekten ve bilgiden kaynaklanan “huzur’’ ortamına ulaşmış, duyarlı bireylerden oluşan bir toplum oluşturulması amaçlanmaktadır.

“Yarenler Okuyor Projesi” özellikle aile içerisinde kitap okuma alışkanlığının, bir kültür haline dönüşmesine yönelik uzun soluklu bir projedir.

Proje kapsamında; öğrencilerin yaş seviyelerine uygun kitap seçimi, okullardaki kütüphane sayılarının arttırılması, mevcut kütüphane içeriklerinin zenginleştirilmesi, okullarda bulunan 130 bin kitaba ilave olarak 2.329 adet kitap desteği, yazar ve şairlerle okurların buluşturulması, şiir seslendirmeleri, engelli bireyler için sesli kitap çalışmaları, farklı mekanlarda kitap okuma etkinlikleri, okullarda 20 dakikalık kitap okuma saatlerinin planlanması, şiir, öykü ve deneme yazma yarışmalarının düzenlenmesi, tanıtım videoları, kitap ayraçları, görsel materyallerin hazırlanması, sosyal medyada farkındalık çalışmalarının yürütülmesi gibi bir çok başlık yer almaktadır.
Bu haber 3767 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum