Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli Kızılırmak İlçesinde Üreticilerle Buluştu

Yapılan görüşmeye Kızılırmak İlçe Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çakmak’ta eşlik etti. Görüşmede önde gelen gündem maddesi yine kuraklık ve maliyetler oldu.

Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli Kızılırmak İlçesinde Üreticilerle Buluştu
11 Ağustos 2021 - 20:18 - Güncelleme: 11 Ağustos 2021 - 22:33
Başkan Nejat Gamzeli, "Her Daim Çiftcisinin, Üreticisinin Yanında"

Geçtiğimiz günlerde kuraklık, hasat, maddi harcamalar ve TARSİM sigortaları ile ilgili basın toplantısı yapan Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, bu sefer de Çankırı merkeze bağlı Kızılırmak İlçesi’ne yapılan ziyarette üreticilerle buluştu.

Yapılan görüşmeye Kızılırmak İlçe Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çakmak’ta eşlik etti. Görüşmede önde gelen gündem maddesi yine kuraklık ve maliyetler oldu.


Ziyaret sırasında eşlik eden üretici Satılmış Hayırlı ekilebilir arazisinin sulanabilir olduğunu ve verimin çok fazla düşmediğini belirtti. Bunlarla birlikte dönem içinde kuraklık vuran, toplanamayan ve ekilemeyen araziler olduğunu da ekledi. Üreticiden temin edilen römork başına verilen ücretin şimdilik yeterli düzeyde olduğunu fakat ilerleyen dönemde ürün azaldıkça römork başına verilen ücretin de azaldığını dile getirdi. 50 dönüm ekili araziden yaklaşık 80 tona yakın kavun elde etmeyi beklediklerini söyledi. Genele bakıldığında bir kaç tarla haricinde elde edilen ürünlerin beklentiyi karşılayamadığını dile getirdi. Hayırlı, röportaj sırasında üreticilerin ürünlerini ihraç etmek istediklerini belirtti. Yapılacak çalışmaların onları olumlu yönde etkileyeceğini söyledi.

Başkan Nejat Gamzeli’den Rekolte Değerlendirmesi

Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli konu ile ilgili değerlendirmesini, ”Kuraklık sebebiyle rekolte oranının çok düşük olması bekleniyor. Bir çok tarlanın yanından geçtik fakat hiç birinde olumlu bir durum göremedik. Sadece bir tarlanın güzel ürün verdiğini gözlemledik. Ürün yetiştirmek için gerekli malzemelerin maliyetleri çok yüksek bu da çiftçiyi olumsuz yönde etkiliyor. Kızılırmak kavunu başta Karadeniz Bölgesi olmak üzere Türkiye’nin çeşitli bölgelerine gönderilmekte. Ürünlerini hasat edip ilk satışa sunan üreticiler yeterli miktarda karşılık alırken, daha sonra satışa sunanlar neredeyse bedavaya satış yapıyor.” şeklinde yaptı.

İbrahim Çakmak, ”Üretim Tamamen Durabilir”

Kızılırmak Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çakmak, gübre fiyatları daha önceki dönemlere göre 2 katından fazla zamlandığını dile getirdi. Hasattan önce en az 3-5 defa ilaç atılması gerektiğini, atılmadığı takdirde üründen istenilen verimin alınamadığını vurguladı. Kıraç bölgelerde sulama işlemleri yeteri kadar yapılamadığında ise verimliliğin neredeyse yok denebilecek kadar düşük seviyelere indiğinden bahsetti. Bu soruna çözüm olarak maddi durumu yeterli olan üreticilerin su olmayan kıraç bölgelere sulak araziden sondaj vurularak sulama işlemlerini yaptığını anlattı. Başkan İbrahim Çakmak, Çorum, Sungurlu, İskilip ve Kırıkkale gibi şehirlerden kavun almak için gelindiğinden de söz etti.

Çakmak, eskiden tek tip kavun ekildiğini şimdi ise On Dilim kavuna geçiş yapıldığını toprağın bu tür kavunu daha iyi yetiştirdiğini ve daha verimli sonuçlar alınabildiğini de söyledi. Hasat döneminde çalışacak işçi bulunamadığı için Afgan ve Suriyeli çalıştırıldığını ekledi. Başkan son olarak üreticilerin borçlarına da değindi. Erteleme haberinin henüz gelmemesinden dolayı üreticilerin mağdur olduğunu ve geçtiğimiz senelerde ertelemelerin borçlar ödendikten sonra geldiğini bu sene de aynı duruma düşülebileceği anlattı. Çakmak, ”Maliyetler bu şekilde ilerlerse kavun ve çeltik üretiminden vazgeçip arpa ve buğday ekimine başlayacağız. Hatta gelecek senelerde de aynı seyrini korursa ekimi tamamen durdurabiliriz.’’ diyerek sözlerini sonlandırdı.


Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, Kızılırmak İlçe Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çakmak ve basın mensupları hasat yapılan kavun tarlalarındaki incelemelerden sonra ilçe merkezinde bulunan kavun pazarında satış yapan üreticilerle bir araya geldiler. Kavun pazarında bulunan üreticiler dinlenerek sorunlarına çözümler aranacağı belirtildi.

Kavun Yetiştiriciliği

Kavun, sıcak ve ılık bir iklim bitkisidir. Uzun yetişme süresi boyunca güneşli, sıcak ve kuru bir hava ile yeterli toprak nemi ister. Bu nedenle diğer yazlık sebzelerde olduğu gibi ilkbaharda soğuk tehlikesi kalktıktan sonra toprak ısısının 15°C’nin üzerine çıktığı zaman tohum ekimi yapılmalıdır. Nemli bölgelerde mantari hastalıklara yakalanma ihtimali yüksektir. Yetişme devresi içerisinde don tehlikesi olmamalıdır. Kavun yetiştirilecek arazide ekimden önce sıra arası 2 m olacak şekilde karık pulluğu ile karıklar çekilmelidir. Bu karıkların kenarına tek taraflı olarak ve sıra üzeri 75 cm olacak şekilde ocaklara ekim yapılır. Her ocağa 4-5 adet tohum bırakılmalıdır. Tohumların üzeri 5-6 cm toprakla örtülerek hafifçe bastırılmalıdır. Kavun organik maddesi fazla toprakları sevdiğinden tohum ekiminden önce çiftlik gübresi veya yeşil gübre verilmesi uygun olur.

Dekara 3-4 ton çiftlik gübresi sonbaharda pulluk veya diskaro altına verilerek karıştırılmalıdır. Böylece tohum ekimine kadar gübrenin ayrışarak bitkiye faydalı hale gelmesi sağlanmış olur. Gübrelemenin şekli ve miktarı toprağın tipine, yapısına ve içerdiği besin maddesi miktarına bağlıdır. Kavun yetiştiriciliğinde dekara 50 kg azotlu, 45 kg fosforlu ve 15 kg potaslı gübre verilmesi önerilir.

Kavun fideleri tarlaya şaşırtıldıktan sonra iyi bir can suyu verildiğinde bitkiler uzun süre sulamaya ihtiyaç duymadan gelişme gösterirler. Uygun toprak tavında ekim yapılarak kavun yetiştirilen arazilerde de meyve oluşumuna kadar fazla sulamaya gerek yoktur. Ancak toprakta yeterli nem yoksa aşırı olmamak üzere sulama yapılmalıdır. Meyve oluşum döneminden sonra sulamalar sıklaştırılmalıdır. Sulama zamanı ve sayısı toprak tipine, toprağın su tutma kapasitesine, topraktan kaybolan su miktarına, bitki büyümesi ve kök gelişmesi ile mevsim yağışlarına bağlıdır. Meyve olgunlaşma döneminde sulamalara dikkat edilmelidir. Bitkiler ve meyveler sulama suyuna mümkün olduğu kadar temas ettirilmemelidir. Meyveler tam olgunlaşma devresinde hasat edilmelidir.

Olgunluğa gelmiş kavunlar saplarında elle koparılmak veya bıçakla kesilmek suretiyle hasat edilirler. Hasat işleri sabah yapılmalı ve küçük yığınlar halinde toplanan kavunlar güneşte fazla bekletilmemelidir. Kavunlar hemen pazara veya depoya sevk edilmelidir. Eğer kavunlar depoda uzun süre saklanacaksa zaman zaman ters çevrilmelidir.

Bu haber 1696 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum