Dikkat Covid-19'dan Kaçarken KKKA'ya Yakalanmayın (Özel Haber)

Yaşam alanı tüm bölgelerde Kene sezonu yoğun bir şekilde açılmış durumda. Doğaya çıktığınızda Hyalomma cinsinde yer alan en az 30 türün Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı etkeni olan kenelerin Nairovirüs taşıyabileceğini unutmayınız.

Dikkat Covid-19'dan Kaçarken KKKA'ya Yakalanmayın (Özel Haber)
23 Mayıs 2021 - 16:40 - Güncelleme: 23 Mayıs 2021 - 16:54
www.haberci18.com İnternet Medyası yönetmeni olarak Herkese Merhaba,

Özel haberlerimize ve günün sıcak gelişmelerine en pratik şekilde ulaşmak için güncel haberlerimize aralıksız devam ediyoruz. Yerel basın, bulunduğu şehrin gözü, kulağı ve rehberidir. Her sektördeki gelişmede mutlaka bir payı vardır.

Pandemi nedeniyle geçen yıldan bu yana kırım kongo kanamalı ateşi vakalarında ekstra bir artış yaşanıyor. Bu artışın en önemli nedenlerinden biri kırsal alanlara göç. Şehirlerden kırsal kesime giden ve bölgeyi tanımayan kişiler kan ile beslenen aç kenelerin hedefinde...

Yaz Aylarının Korkulu Rüyası Kene Isırması

Pandemi, Kuraklık Derken; Birde Keneye Kurban Olmayalım…

Özellikle şehirlerden kırsal kesime giden ve bölgeyi tanımayan kişiler kan ile beslenen aç kenelerin hedefi haline geliyor. Ayrıca uzmanlar bu hastalığın belirtilerinin Covid-19 belirtileri ile karışabileceği için çok dikkatli olunması gerektiği konusunda herkesi uyarıyor. Bu dönemde yüksek ateş olunca hemen Covid-19’dan şüpheleniyoruz ama kene temasını da mutlaka sorgulaması gerekiyor.

Yaşam alanı tüm bölgelerde Kene sezonu yoğun bir şekilde açılmış durumda. Lütfen yanlış anlaşılmasın, felaket tellallığı yaptığımız da aklınızın ucundan dahi geçmesin istiyoruz. Doğaya çıktığınızda Hyalomma cinsinde yer alan en az 30 türün Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı etkeni olan Nairovirüs taşıyabileceğini unutmayınız. Yani pandemi, kuraklıkla mücadele ederken birde kene ısırmasıyla karşı karşıya kalmayalım.

Önlemleri Alınız Ve Doğa Dönüşü Kıyafetlerinizi Kontrol Ediniz!

Kene ısırıkları genellikle zararsızdır, bu durumda fark edilebilir semptomlara neden olmazlar. Keneler, bazı durumlarda alerjik reaksiyonlara yol açabilir ve bazı keneler, ısırdıklarında insanlara ve evcil hayvanlara hastalık geçirebilir. Bunlar tehlikeli hatta ölümcül olabilir. Keneler doğada, çimenlerin arasında, ağaçlarda, çalılarda ve yaprak yığınlarının olduğu yerlerde olur. İnsanın vücuduna girebilmek için keneler alçak ve kısa boylu bitkiler, yapraklar, ağaç gövdeleri ve yere yakın diğer nesnelerin üzerine tırmanırlar. Ön bacaklarıyla nesneye uzanıp arka bacaklarıyla kavrarlar. Ayakkabı, pantolon ya da giysiden deriye ulaşarak güvenli bulduğu bölgede baş kısmından deriye saplanır. Bir kene, deriye saplandıktan sonra ise birkaç gün boyunca orada kalarak yavaşça kan emer. Keneler, asalak yaşam biçimine sahip canlılardır ve hayatta kalabilmek için yaşam döngüsünün her bölümünde canlı bir organizmada yaşamını sürdürmek zorundadır.

Covid-19’dan Kaçarken KKKA'ya Yakalanmayınız!

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi virüsü; Afrika, Asya, Doğu Avrupa ve Orta Doğu’da endemik olarak görülen, ölümcül hastalıklardan biridir. KKKA, Nairovirüs grubuna ait bir virüsle şiddetli ateşe neden olmaktadır. Keneler aracılığıyla yayılan hastalık, zoonotik (hayvanlardan insanlara bulaşan) bir yapıya sahiptir. Virüs, özellikle Hyalomma türüne ait keneler aracılığıyla yayılır. Hastalık genellikle hayvanlarda belirti göstermemekle beraber, insanlarda oldukça ölümcül sonuçlara neden olabilir. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi belirtileri, insanlarda ilk olarak ateşli semptomlarla görülür. Kene, her ne kadar hastalığın bulaşmasında önemli bir vektör olarak görülse de; virüsü içeren kan, perkütan yaralanma ya da kan, doku ve vücut sıvılarının mukoza veya bütünlüğü bozulmuş deriyle teması sonucu  da bulaşabilir.

Kene Isırması Nasıl Anlaşılır?

Diğer böcek ısırıkları bazen kene ısırması ile benzeyebilir ve bu nedenle ısırığın keneden dolayı mı yoksa diğer böceklerden mi kaynaklı olduğunu ayırt etmek zor olabilir. Bazı yönergeleri takip ederek bunun farkını ayırt etmek mümkündür. Ancak eğer kene ısırdığından şüphe ediliyorsa her zaman bir sağlık danışanına başvurmak en iyi yoldur.

*Deride ortaya çıkan leke veya kenenin varlığını hissetmek,

*Kenenin ısırdığını fark etmek,

*Bazen kenelerin ısırdıkları konum, diğer böceklerin ısırıklarından ayırt etmeye yardımcı olabilir. Çünkü keneler en sık boyun, saç dipleri, kasık ve bacakları ısırır.

*Kene ısırığı sıvı dolu değildir, oysa karıncalardan ve diğer böceklerden ısırıklar tipik olarak irin doludur.

*Diğer böcek ısırıkları sayıca çok olabilir ve vücudun birden fazla bölgesinde görülebilir. Fakat keneler tipik olarak genelde bir kez ısırırlar ve başlarını derinin altına sokarlar.

www.haberci18.com İnternet Medya Kurucu Yönetmeni Mustafa Çelik, "Çankırı basınıyla daha güçlü olmak durumundadır. Çankırı varsa biz varız. Bende buradaysam, şehrimin ekmeğini yiyip, suyunu içerek havasını soluyorsam, sorumlulukları aldıysam eğer, Çankırı’mız çok daha iyi yerlerde ve çok sağlıklı olmalı." ifadelerini tekrarlıyor.

“Birbirimize sahip çıkarsak, şehrimizin, siz okur ve takipçilerimizin sorunlarını daha iyi bir şekilde kamuoyuna aktarırız. Herkesin derdi ile dertlenen bizlerin, maddi ve manevi dertlerimize de sizlerin tercüman olmasını canı gönülden temenni ederim”
Bu haber 3476 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum