COVİD-19

Çevreci Kadir Yavuz, "İlimiz devlet hastanesi bu konuda yetersiz, Bina olarak ta doktor eksiklikleri, araç gereç vb etkenler anlamında da, Korana virüs tetkik tanılarının, korana hastaların tedavi bakımlarının da ayrı bir catı altında yapılması olmazsa olmazı olarak görmekteyim." dedi.

COVİD-19
17 Eylül 2020 - 21:31

Koronavirüs

Ülkemizde, İlimizde bu denli korana virüsü nün yayılması, hasta sayılılarının ölüm vakalarının hızlı bir şekilde, artması yayılması önlenememesi neden ve nedenlerinin tekrar gözden geçirip analiz edilmesi gerekmektedir,

Bu güne kadar, Ülkemizin ilimizin üst bilim kurulları bu kararları alıp uygulamaya koymasına karşın, Ülkemizde de ilimizde de elle tutulur gözle görülür somut verilere dayalı hastalığın yayılmasının önlemesi ölüm vakalarının azalması azaltılması anlamında, olumlu sonuçlar almadık alamadık! Ne yazık ki duvara tosladık, önlemesi önüne geçilmesi şöyle dursun vaka sayılarında ki artışlar katlanarak çoğalmaktadır…! Ülkemiz genelinde de ilimiz genelinde de…!

(Burada hiçbir şekilde felaket çığırtkanlığı yapıp, İnsanlarımızın idareci ve yöneticilerimizin, siyasilerimizin Özellikle de sağlık çalışanlarımızın morallerini, motivasyonlarını bozmak değil tam aksine bu güne kadar izlenen bu yoldaki hataları yanlışları aksaklıkları net analiz edebilip doğru kararların alına bilmesi için toplumun her bireyinin, her siyasi partinin her sivil toplum örgütlerinin görüş ve önerilerini sunarak uygulamaya katkı sağlamalı koymalıdır, en doğru kararı alabilme adına)

Bu Ülkemiz genelinde de ilimiz genelin de de geçerlidir!

Burada özellikle ilimiz de yapılan yanlışları yanlış uygulamaları dillendireceğim, tabiî ki çözüm önerilerini niye niçin anlamında ki sorulara da cevap bulma adına

1-İlimiz devlet hastanesi bu konuda yetersiz, Bina olarak ta doktor eksiklikleri, araç gereç vb etkenler anlamında da, Korana virüs tetkik tanılarının, korana hastaların tedavi bakımlarının da ayrı bir catı altında yapılması olmazsa olmazı olarak görmekteyim, Eski devlet hastanemizi tekrar faaliyete geçirip tek bir branşta korana virüs tetkik tedavi merkezi durumuna dönüştürülmesini bir zaruri yet olarak görmekteyim (Çankırı halkı devlet hastanesine gitmekten korkar oldu, nedeni ise korana hastalığın en fazla hastanemizden yayıldığı, insanlara bulaştığı yaygın bir kanı bende bu görüşe katılıyorum,) İnsanlarımız diğer hastalıklarından dolayı Çankırı Devlet hastanesine zorunlu olmadıkça gitmiyor? Korana virüs hastalığının yayılmasını diğer insanlara bulaşmasının önlenmesi adına, korana virüs ü hastalığına yakalanan hastalarımızın yeni devlet hastanemiz dışında Eski devlet hastanesinde yapılmasını uygun görmekteyim, atıl vaziyette ki bu hastanemizi tekrar hizmet açılması bir zorunluluktur, Yeni devlet hastanemizde hizmet veren diğer polikliniklerin gerek tetkik ve tedavileri gerekse yatarak yapılan tedavileri ne gerisin geri dönebilmesi adına.. İnsanlarımızın gönül rahatlığı içinde tedavi hizmetlerini alabilmeleri adına

2-Eski devlet hastanemiz bu şekilde ( Korana virüs tetkik ve tedavi merkezi ) olarak hizmete açtığımızda, tetkik ve tedavi alanlarında çok daha büyük bir rahatlama olacaktır. Bunun yanı sıra yatak sayımızda büyük bir rahatlama olacaktır, Diğer hastalarımızla ayrıştırıldığı içinde diğer hastalarımız a korana virüs bulaşmasının önüne geçilecektir,

3-Korana virüsüne yakalanmış hastalarımızın evlerinde tedavileri uygun görülüyorsa bunların dijital ortamda telefon frekansları ikamet adresleri ne göre belirlenip emniyet güçlerimizce sıkı denetim getirilmeli uymayanlar hakkında da caydırıcı cezai müeyyide uygulanmalıdır (Evde karantina uygulanan hastalarımızın bir kısmı buna rivayet etmeyip çarşı Pazar dolanmakta, kalabalık ortamlarda bulundukları içinde diğer insanlara hastalıklarını bulaştırmaktadırlar! (Bu tutum ve davranış ilimizde, ülkemizde hastalığın yayılmasında önemli bir faktördür! Önleyici caydırıcı tedbirler taviz vermeden uygulanmalıdır. Gerekirse hasta insanlarımızın ellerinin üzerine, secimler de oy kullanan insanlara çıkmayan boyalardan sürüldüğü gibi sürülmelidir, Hasta olup olmadığının belirlenmesi adına, Toplumsal oto kontrolünün denetiminin sağlanması adına)

4-İlimiz korana virüs hastası hastaları ile mücadelede belki de dünyada ki en şanslı ili olmasına rağmen bu fırsatı değerlendirmiyor-değerlendiremiyoruz? İlimizdeki tuz mağaramız 1000 futbol sahası büyüklüğündedir! Türkiye deki tüm yoğun bakım ünitelerinin toplamından da büyüktür, yıllar yılı nice akademisyenler profesörler tuz mağaramızda mikrop üremez üremiyor demelerine rağmen bu denli büyük bu denli devasal alanı korana virüsü taşıyan hastalarımızın tedavi merkezi yapmıyoruz! Dünyada diğer ülkelerde benzer mağaralarda üst solunum hastalıklarının tedavi merkezi olarak kullanılmasına rağmen

5-Ne yazık ki toplumsal olarak bu hastalığı yeterince tanımıyor! Veya yeteri miktarda önemsemiyoruz! Önlem almakta korunmakta zafiyetlerimiz olmakta bunu önlemek için toplumsal bilinç yaratmak için radyo ve televizyonlarda yazılı görsel basında eğitici slayt gösterileri eğitici çizgi filimler vurucu sözlü anlatımların yapılması için yasal düzenlemelerin yapılması bir zorunluluk getirilmelidir. Kamu spotu gibi tüm radyo ve televizyonlarda verilmesi zaruri olmalıdır, Bilbordlar da yazıyı resimli tanıtıcı broşürler asılmalıdır.

Çevreci Kadir Yavuz
 


Bu haber 5410 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Onur Özdemir
  1 ay önce
  Başından beri bilinçli yayınlarımız devam ediyor, sizi çok tebrik ve takdir ediyorum. Elinizden geldiği kadar bilinçli yayın politikamızın devam etmesi ve insanların bilinçlenmesini arzu ve istihram ederim. Haber de dediğiniz gibi tuz mağarası ve eski devlet hastanesi yerinin en azından birinin hizmete açılması çok elzemdir.Umarım bu yayınlarınızı devlet büyükleri fark eder.Çankırı da ikinci bir dalga gelirse durum felaket olur.Benim annem ameliyat oldu, ben bile annemi kontrole korkudan götüremiyorum.Hala sokaklarımız da maskesiz ve dahi maskesi ağzında gezen, burnuna takmayan kişileri görmekten utanç duyuyorum. Umarım bir gün bu virüs geçer de kurtuluruz, en azından daha fazla can kaybı vermeden.
 • Kerim
  1 ay önce
  Okulların avlularına korona test merkezi kurulsa daha iyi olmaz mı. Açık alan, başkalarına bulaş riski daha az olur, hastanenin yükü azalır. Çadırdan sahra hastanesi tarzında. Sadece önerimdir, en iyisini devletimiz bilir. Fikir anlamında yazıyorum.
 • Liyakatsız Çankırı
  1 ay önce
  Sorun sadece hastanemi sanıyorsun.özel hastanede uzman olup hasta bile görmeden gelip sırf soyadı aykurt diye başkan yapılıp filyasyon sorumlusu yapılan birisi ile Çankırı COVİTTE ilk beşe girdi.liyakat yok,sırf babasından dolayı bir koltuğa çocuğu oturttunuz COVİT uzmanı dediniz ne takip var ne sorma var.çocuk doktoru birde.aile hekimleri boş boş oturuyor,organizasyon sıfır.bu kafayla makamlara insanları getirirdiğimiz sürece daha çok çekeriz Çankırım çok.
 • Emmioğlu
  1 ay önce
  Covid-19 ile mücadele bugün ve yarın için gereken tüm planlar uzman kadrolar tarafından düşünülerek hayata geçiriliyor diye biliyorum. Halen ters giden bişeyler varsa bunu yasak tanımayan halka söylemek lazım, çevreci olarak söylüyorum, bu işler için çevreden göründüğü gibi olmuyor.