Kamuoyuna Duyuru

Bütün vatandaşlarımızı tedbirlere tam anlamıyla uymaya davet ediyor, koronavirüs salgınını ancak tedbirlere uyarak yenebileceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz.

Kamuoyuna Duyuru
08 Haziran 2021 - 18:37
Dünya’da ve ülkemizde etkisini sürdüren Koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında, salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla salgınla mücadele sürecinin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

Salgın ile mücadele çerçevesinde başta İçişleri Bakanlığımız, Valiliğimiz, Sağlık Kuruluşlarımız ve ilgili diğer kurumların yoğun gayretleri devam etmekte olup, Bakanlığımızca Haziran ayı kontrollü normalleşme tedbirleri konulu Genelge yayınlanmıştır. Ancak, ilimizde belirlenen tedbirlere uyma konusunda aksaklıkların meydana geldiği değerlendirilmektedir. Vatandaşlarımızdan alınan tedbirlere uymaları beklenmektedir.

Bu kapsamda,

1-İlimizde, Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri 22.00-05.00 saatleri arasında; Pazar günleri ise Cumartesi günü 22.00’den başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayacak ve Pazartesi günü saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasına devam edilecektir.

2-Sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmasına bakılmaksızın 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımızın şehir içi toplu ulaşım araçlarını (otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanmaları kesinlikle yasaktır. Ancak, bu kuraldan Milli Eğitim Bakanlığının yüz yüze eğitim ve öğretim yapmasını uygun gördüğü öğrenciler istisnadır.

3-Nikah törenleri ve nikah merasimi şeklindeki düğünler;

-Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde nikah törenleri ve düğünler ile ilgili belirlenen tüm kurallara eksiksiz riayet edilecektir.

-Masa ve sandalyeler arasında gerekli mesafe bırakılacaktır.

-Temizlik, maske ve mesafe kurallarına uyulacaktır.

-100 davetli ile sınırlandırılacaktır.

-Kişi başı asgari 6 m2 alan bırakılacaktır.

-Yiyecek ve içecek ikramı yapılmayacaktır. 

-Düğün konvoyları düzenlenmeyecektir.

Salgını bir an önce bitirmek için vatandaşlarımızla el ele mücadele vermemiz, bu hastalığın yıkıcı etkilerinden hem kendimizi hem de çevremizi korumamız adına önem arz etmektedir. Bu nedenle, bütün vatandaşlarımızı tedbirlere tam anlamıyla uymaya davet ediyor, koronavirüs salgınını ancak tedbirlere uyarak yenebileceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.  
Bu haber 1574 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Servet KALFA
    1 hafta önce
    Maske ve mesafe kurallarına kimse uymuyor. Takar mısın deyince - Sana ne ! diyor. Bu gidişle Çankırı bu virüsten kurtulamaz.