Koskaca Şehirde Bir Hamam Yok (Özel Haber)

Halk arasında Ebcet Mehmet’in hamamı olarak bilinen, Çankırı ili, Buğdaypazarı Mahallesi Muhlis (Avara) tepesi Attarlar Çarşısındaki hamamı neden kapatıyorsunuz kardeşim?

Koskaca Şehirde Bir Hamam Yok (Özel Haber)
26 Mayıs 2019 - 11:40 - Güncelleme: 26 Mayıs 2019 - 11:42

Yadigar Hamamı Viraneye Çevirmeyin

 

165 yıllık tarihi esere sahip olduğumuz Çankırı ili, Buğdaypazarı Mahallesi Muhlis (Avara) tepesindeki Attarlar Çarşısındaki hamamın (Halk arasında Ebcet Mehmet’in hamamı olarak bilinir) öyle virane olarak kapalı kalması bir Çankırılı olarak bizleri üzmektedir. Koskoca şehirde bir hamam yok. Akibetinin ne olacağı konusunda bilgi verilmesini talep ediyoruz.

 

“Tarih yalanla, dolanla yazılamaz, anlatılamaz, kendi tarihimizin belgelerini, kalıntılarını korumak için ise milletçe daha özverili davranmalıyız.” diye düşününüp duruyoruz.

 

Osmanlı geleneksel kentlerini tanımlayan cami, külliye ve çarşı etrafında yer alan hamamlar, toplumsal dizgede filizlenen bir kültürün; sanattan-halk masalına, edebiyattan-şiire kadar dilsel bir zenginliğin önünü açmıştır. Bu bağlamda Çankırı ili, Buğdaypazarı Mahallesi Muhlis (Avara) Tepesindeki Attarlar Çarşısında bulunan (Halk arasında Ebcet Mehmet’in hamamı olarak da bilinir) tevatür olan hamam mekânı ve onun yarattığı kültürde şekillenen ritüeller; bugünün sarmalında unutulmaya ve yok olmaya terk edilmiştir.

 

Haydi Çankırılı Şehrine, Memleketine Sahip Çık

 

Haydi; haman kültüründende vaz geçtik. 86.000 nüfuslu bir ilde var olan hamamı neden kapatıyorsunuz kardeşim? A çalıştırıcı olmadıysa, B çalıştırıcısını bul. O da olmuyorsa arayış içerisine gir.

 

Karataş Hamamı Çankırı Belediyesi tarafından röleve ve restorasyon projeleri çizdirilerek, belediyenin imkanlarıyla restore edildi. Emeği geçen ve düşünenlerden Allah razı olsun. “Tarihi Karataş Hamamı” tekrar hizmete girdi. 1980'li yıllarda kapanan ve uzun yıllar kaderine terk edilen “Tarihi Karataş Hamamı” Belediye Başkanı İrfan Dinç'in tarihi mekanları eski dokusuna döndürmeye verdiği önem neticesinde tekrar eski günlerine dönmüş, Mülkiyeti Çankırı Belediyesine ait olan“ Tarihi Karataş Hamamı” belediyenin yapmış olduğu çalışmalardan sonra metruk halden kurtuldu. 21 Mayıs 2012 yılında işletme ihalesi yapıldıktan sonra 14 Haziran 2012 yılında ihaleyi kazanan kiracıya teslim edilmişti.

 

Olacak ya;14 Haziran 2012 Yılında İhaleyi Kazanan Kiracı İlerleyen Zamanlarda Hamamı Çalıştıramıyorum Diyerek Sözleşmeyi Fes Ederek Çankırı’yı Ve Karataş Hamamını Terk Etti

 

Çankırı Belediyesi, Osmanlı dönemine ait 4 asırlık Karataş Hamamına yeniden el atarak burayı Tuz Rehabilitasyon Merkezine dönüştürdü. Restore çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. 2017 yılı sonunda tamamlanacak çalışmaların ardından tarihi hamam, Hititlerden bu yana yaklaşık 5 bin yıldır işletilen Çankırı kaya tuzu ile kaplanarak Tuz Rehabilitasyon Merkezi kimliğne sahip olacak. Anıtlar Yüksek Kurulundan onaylı proje doğrultusunda Tuz Rehabilitasyon Merkezine dönüştürülen tarihi hamamın iç kısmında bulunan mermer ve diğer kaplama malzemeleri de söküldü. Sökülen mermer kaplamasının yerine duvar ve yer kaplamalarında ahşap ve tuz blokları kullanıldı. Ekipler, iç ve dış sıva imalatlarını da yürütüyor. Sonuç olarak Tarihi Karataş Hamamının Tuz Rehabilitasyon Merkezine dönüştürülmesiyle Çankırımızın, sağlık turizminin merkezi haline gelecek olması, insanlara şifa vercek olması sebebiyle tarihi yapılarımıza sahip çıkarak atıl durumda olan mekanları ayağa kaldırmanın sevincini yaşadık. Hayırlı uğurlu olsun. Güzel bir çalışma çıktı sonuçta.

 

Gelelim Koskaca Şehirde Bir Hamamın Olmaması Konusuna!

 

Halk arasında Ebcet Mehmet’in hamamı olarak bilinen, Çankırı ili, Buğdaypazarı Mahallesi Muhlis (Avara) tepesi Attarlar Çarşısındaki hamamı neden kapatıyorsunuz kardeşim?

 

Hamamlar, insanların temizlik ihtiyaçlarını giderdikleri sosyal mekânlardan biridir. Sivil mimarinin temel yapılarından birini teşkil eden tarihî hamamlar, teknolojik yenilikler sayesinde ortaya çıkan alternatif temizlik imkânları sebebiyle toplumsal hayatta geri plâna itilmiş gözükmektedir.

 

Halbuki, 86.000 nüfuslu bir ile hamam büyük bir ihtiyaç. Evi barkı olmayan, inşaatlarda çalışan, sanayide yağın pasın içerisinde çalışarak ekmek parası kazanmaya gelen insanlar, bekar hayatı yaşayan, yolu Çankırı’dan geçen yabancı misafirler, vs vs insanların temizlik ihtiyaçlarına cevap verebiliyormusunuz?

 

Malumunuz Çankırı’da bir iki tane lüks, bir iki tane de orta halli otellerimiz var. Atıyorum eğitim, öğretim gören öğrenci olmadığımız müddetce, mevcut yurt ve aparatlarda konaklamadığınız bir kimliğe sahip olmadığınız müddetce gidip ben vücut temizliğimi yapacağım diyemezsiniz herhalde. Otellerde konaklamayıp sadece temizlik ihtiyacı olan insanlara nasıl bir cevap verebiliyorsunuz?

 

www.haberci18.com İnternet Medyası Olarak, Fazla Bilgi Kirliğiliğine Yer Vermemek Şartımız İle Valilik, Belediye Başkanlığı, Sağlık Müdürlüğü Yetkililerini Bu Önemli Konuyu Masaya Yatırmalarını, Değerlendirmelerini Rica Ediyoruz!!!

 

Kimse farklı düşünüp alay konusu etmeye kalkmasın bu özel haberi. Çünkü bazı şeyleri, utanç duyulacak açıklamaları bu satırlar arasına sokmak istemedik. Bilmiyorum bir şeyler anlayabildinizmi?

 

Ebcet’in Hamamını Yenileyerek, Yeni Yüzüyle Hizmete Sunabiliriz

 

Çankırı’yı Çankırılıyı İlgilendiren Her Konunun Her Yerde de Takipçisiyiz

 

Kısacası sayfa dolsun, haber olsun diye bu özel habere yer verdiğimizi neyi düşünmeyin.

 

Yukarıda açıklamalarını yaptığımız ihtiyaç sahipleri için çalışmakta olan bir hamamın öyle bıçak keser gibi birden virane şekilde kapalı kalması bir Çankırılı olarak bizleri üzmektedir. Koskoca şehirde bir hamam yok. Talepte bulunan vatandaşlar “Keseci” neyide istemiyorlar. Bu insanların isteklerine kulak verin. Sadece temizlik ihtiyacını giderebilmek için koskaca bir şehirde hamamın kapalı kalmasına isyan ediyorlar. Hamamın yeniden açılmasınıda bizlerin aracılığı ile de seslerinin duyulmasını talep ediyorlar. Muhlis (Avara) tepesindeki Attarlar Çarşısındaki hamamın akibetinin ne olacağı konusunda bilgi verilmesini talep ediyoruz. Haberimizin özü bundan ibarettir. Koskaca bir şehirde bir hamamın açık bulunması şart bizce. Sizce???

 

İlkeli Ve Kaliteli Haberciliğimiz Engellenemez..

 

Özel haberlerimizle ve diğer haberlerimizle kamuoyunu bilgilendirerek biz vicdanen rahatız, şov yapmıyoruz. Çankırı'yı sahipsiz bırakan idarecşler yani sizlerin vicdanı rahatmı???

 

 

 

 

 

Bu haber 9345 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • AYNUR BURHAN
  1 yıl önce
  Bende çocuklarıma çocukluğumuzda cumartesi veya pazar günü hamama giderdik diye anlattım. Bir gün hazırlandık hamama gittik, eski geleneklerimizi çocuklarda yaşasın diye fakat hamamı kapatmışlar. Anlattıklarım sadece konuştuklarımda kaldı. Eskiden gelin damat hamamı olurdu, göreneklerimizi devam ettirsek bizden sonrakilerde devam eder. Müslüman Türk milleti temizlik imandandır demiştir.
 • Vatansever
  1 yıl önce
  2 yıl önce tayinim Çankırıya çıktığıda evimizde sular henüz yoktu sıcak suya ulaşamadığımız için bir süre sabrettik ama sıcak yaz günü terden pislikten ailecek muzdarip şekilde hamam yolunu tutalım dedik ama kime sorduysak hamam yok Çankırıda dediler şaşırdık otelin "hamam" diye nitelendirdikleri yere gittik ama çok yadırgamıştım. Bir ilde dışardan gelen misafiri var işçisi var amalesi var nasıl olur da hamam olmaz ki demiştim? O kadar eskibir adetimiz yerle bir edilmiş.
 • Çankırı sevdalısı
  1 yıl önce
  Mustafa bey kardeşim güzel bir konuya değinmişsin. Hamamlar olmalı ama işletenlerin temizliğe, hijyene dikkat edip sağlıklı koşulları sağlamalı. aynı zaman da zabıtalar ve sağlık müdürlüğü buralarını sürekli denetlesin ki bizlerde seve seve hamama gidelim. Soru şu: Hamam varken insanlar banyo yapmak için neden ilimizdeki bir otelin hamamına gider?