Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, Dünya Çiftçiler Günü Nedeniyle Açıklama Yaptı

Gamzeli, "Geçimini topraktan sağlayan, gece gündüz, soğuk sıcak, demeden her türlü şartlarda durmadan çalışan, topraktan aldığı ürüne değer katarak onu bizlere ulaştıran çiftçilerimizin emeği kutsaldır."

Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, Dünya Çiftçiler Günü Nedeniyle Açıklama Yaptı
14 Mayıs 2022 - 20:16 - Güncelleme: 14 Mayıs 2022 - 20:22
Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü Münasebeyityle İlgili Kutlama Mesajı Yayınladı.

Gamzeli Kutlama Mesajında şu ifadelere yer verdi:

Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonunun (IFAP) 1984 yılında aldığı bir kararla her yılın14 Mayıs günü Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanmaktadır.

Geçimini topraktan sağlayan, gece gündüz, soğuk sıcak, demeden her türlü şartlarda durmadan çalışan, topraktan aldığı ürüne değer katarak onu bizlere ulaştıran çiftçilerimizin emeği kutsaldır.

Çankırı Zi­raat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle açık­lamalarına şöyle devam etti:

Çiftçilik ve üretim Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz açısından da  değer verilmesi gereken ve unutulmaması gereken bir alandır.

Tarım,  geleceğin en stratejik sektörü ve insanlığın temel ihtiyacı olan gıdanın tek kaynağıdır.

Ekonomik sıkıntılarımızı aşmamızın tek yolu Tarımsal üretimdir.

Son günlerde en büyük gündemimiz gıdada ki fiyat artışlarıdır. Gıdadaki fiyat artışları açıklanan enflasyon artışlarını etkileyen en büyük etkendir.

“Tarıma bakış açımızı değiştirmeliyiz.’’

Çiftçilerimiz, bütün zor şartlara rağmen üretimden kopmuyor.  Çiftçilerimiz, çalışıyor, üretiyor fakat emeğinin karşılığını alamıyor.

“Yarının tek reçetesi tarımdır.’’

Çiftçilerimiz gübre, mazot, sertifikalı tohum, elektrik ve ilaç kullanmaktan kaçınıyorsa, Tarımsal üretimde ciddi bir sorun var demektir.

Çiftçimize üretimde kalmasını sağlayacak tedbirler alınmalı, sorunları dikkate alınarak, acilen  çözüme  kavuşturmalıyız.

*Üretici ile market fiyatları arasında 4-5 kat gibi farklar oluşmuştur.  Üretici zorluklarla ürettiği üründen kazanç sağlayamazken, aracılar stokçular ciddi rakamlar kazanarak, market fiyatlarındaki artışa neden olmaktadır. Tüketici lehine denetimler artırılmalıdır.

*Tarımsal Girdilere Yapılan Zamlar Karşısında Destekler Çok Yetersiz Kalıyor.
Tarımsal maliyetlerdeki artış dikkate alınarak Tarımsal destekler yeniden düzenlenmelidir.

*Gübre ve  ilaç maliyetlerinin en az  % 50 si Çiftçiye destek olarak verilmelidir.

*Üreticilerimizin en fazla kullandığı akaryakıtta tüm dünyada yaşanan küresel sorunlar nedeniyle artış oldu. Mazot 7,00 TL iken % 50 devlet tarafından karşılanmasını talep ediyorduk. Bu gün tarımsal üretimin devam etmesini istiyorsak, üretimde kullanılan akaryakıtın en az % 80’i destek olarak karşılanmalıdır.

Çiftçimiz  gübre ve mazottaki yüksek artışlar nedeniyle  zor şartlarda, gübreyi yetersiz kullanarak veya hiç kullanmadan ekimini yapmıştır.

Tüm dünyada yaşanan kur artışları, ekonomik olumsuz gelişmeler en çok Tarım sektörünü etkiledi.

Tarım ilaçları fiyatlarında da yüzde 140’e varan oranlarda artışlar yaşandı.

Önemli bir tarımsal girdi olan gübrede, Aralık ayı itibariyle son 1 yılda, amonyum sülfat gübresi yüzde 437, üre gübresi yüzde 403, amonyum nitrat gübresi yüzde 371, DAP gübresi yüzde 294 ve 20.20.0 kompoze gübresi yüzde 261 oranında arttı. Gübre kullanımının sürdürülebilir olması için gübre fiyatlarının makul seviyelerde tutulması gerekiyor.

*Tüm çiftçilerimizin bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçları uzun vadeyle yapılandırılmalıdır.

*Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçimizin düşük faizli kredi ihtiyacının tamamını karşılamalıdır. Bu amaçla tarımsal kredi kullanımı için verilen destek miktarı artırılmalıdır.

Başta Ziraat Bankası olmak üzere tüm bankalar ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından uygulanan faiz oranları düşürülmelidir.

*Çiftçilerimizin tarım BAĞ-KUR primleri yüzde 44,87 oranında artarak bin 151 lira 96 kuruştan bin 668 lira 83 kuruşa yükseltildi. ”Birçok çiftçimiz yükselen bu primi ödeyemeyecek, tarımda kayıt dışı çalışma da artacaktır.

Devletimiz sosyal güvenlikte çiftçilerimizi desteklemelidir.

*Gençleri tarımda tutabilmek için genç çiftçilere yönelik ek teşvik ve destekler getirilmelidir.

*Çeşitli nedenlerle Çiftçi Kayıt Sistemine dahil edilemeyen, ancak tarımsal üretim yapılan araziler de tarımsal desteklerden faydalanmalıdır.

*Yem sanayi piyasası kontrol edilmeli, kalite ve fiyat yönünden veriler toparlanmalı, piyasaya gerektiğinde müdahale edecek mekanizmalar hayata geçirilmelidir. Bu kapsamda Tarım ve Kredi Kooperatifleri  üreticilere uygun fiyattan yem teminin de etkin rol almalıdır.

*İlimiz de Önceki yıllarda uygulanan ‘’nadas alanlarının değerlendirilme projesi ‘’ desteğinin  devam etmesini istiyoruz.

* Bakanlığımızca uygulanan önceki yıllarda ilimizin de faydalandığı “ÇATAK’’ projesinin de düzenlemeler yapılarak, İlimizin tekrar faydalanmasını talep ediyoruz.

*Çankırı’daki tarım arazilerinin  % 92’sinde kuru tarım yapılmaktadır. Birçok İlimizde  yılda 3 ürün alırken, 3 defada destek almaktadır, bizler Çankırı’da 2 yılda 1 ürün almaktayız. Bu yüzden de 2 yılda bir destek almaktayız. Bu hususun dikkate alınarak, Çankırı’mıza pozitif ayrımcılık yapılarak artı destekleme verilmesini talep ediyoruz.

*Arazilerimiz çok parçalı ve bazı arazilerimiz verimli üretim yapacak büyüklükte değil.

İlimizde Arazi toplulaştırmaları sadece sulama alanlarına giren arazide yapılmaktadır. Arazi toplulaştırmasının tüm köylerimizde yapılmasını talep ediyoruz.

*İlimizde devam eden sulama projelerinin ivedili tamamlanarak Çiftçilerimizin kullanımına sunulmasını istiyoruz.

“Türkiye’de giderini hesaplayan, ancak ne kadar kazanacağını bilmeyen tek meslek çiftçiliktir”

“Türkiye’de dağ taş ekilsin isteniyorsa üreticiye gelir garantisi verilmelidir. Bu sağlandığında ülkede bir karış arazi boş kalmayacaktır.”

“Bugün yaşadığımız bu krizin etkilerini azaltabilmenin yolu raflarda ucuzluk sağlamaktır. Raflarda ucuzluk sağlamanın yolu üretimi artırmaktır. Üretimi artırmanın yolu üretici maliyetlerini düşürmek, ve Üretime gerekli desteği vermekle olur”

Türkiye’de herkes kur arttı, kur düştü bunu konuşuyor. Üretimi kimse konuşmuyor. Gıda üretimini artıramazsak, yaşadığımız krizler nasıl aşılacak. Bu ülke üretime odaklanmalı, imkânlarını üretim için seferber etmelidir.

“Hububat alım fiyatlarının ivedili açıklanmasını bekliyoruz’’

Artan üretim maliyetlerinin dikkate alınmasını, ithal buğdaya, arpaya verilen fiyatın üzerine refah payının da eklenerek üretimi sürdürülebilir kılacak bir fiyatın açıklanmasını istiyoruz.

Fedakar Çiftçilerimizin ihtiyaçlarına karşılık verilmeli, sorunları ivedilikle çözülmelidir’’

Bu Milletin gerçek efendisi olan Çiftçilerimiz en güzel hizmetlere ve en iyi yaşam standartlarına layıktır.

Başta Çankırı Çiftçisi olmak üzere tüm çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyor, bol bereketli ve kazançlı bir hasat yılı geçirmelerini temenni ediyorum.

Nejat Gamzeli=>Çankırı Ziraat Odası Başkanı

Bu haber 2083 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum