Manuel Terapi İle Daha Kısa Sürede Ve Kalıcı Bir Tedavi Artık Mümkün

Fizik Tedavi Uzmanı tarafından yapılmakta olan bu tedavi ile ilgili röportajımızda Dr. Atilla Aksu gelen soruları yanıtladı.

Manuel Terapi İle Daha Kısa Sürede Ve Kalıcı Bir Tedavi Artık Mümkün
04 Ekim 2019 - 11:19

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Fizik Tedavi Uzmanı tarafından yapılmakta olan bu tedavi ile ilgili röportajımızda Dr. Atilla Aksu gelen soruları yanıtladı.

 

Manuel Terapi Nedir?

 

Manuel tedavi diğer bilinen adıyla Chiropraxis çok eski bir tedavi yöntemidir. Antik çağda Hippocrates, Galen bu yöntemi ilk kullanan bilim adamlarıdır.

 

Manuel tedaviler lenf ve dolanım sistemi, yumuşak dokular, eklem ve kemikleri içeren, vücuttaki yapı ve sistemlere yoğunlaşan birçok tekniği kapsar. Özellikle kas iskelet sistemine ait yaralanmaların ve fonksiyonel bozuklukların tedavisinde kullanılmaktadır.

 

Manipulatif (Manuel) Tedavi; Elleri kullanarak hareket sistemini en üst düzeyde ağrısız hareket ettirmek ve postural dengeyi sağlamak için yapılan girişim ve manevraların kullanıldığı tedavi şekline manuel terapi denir.

 

Eklemlerdeki hareket kısıtlılıklarını düzeltmek, geri dönüş özellikli, fonksiyon bozukluklarını gidermek amacıyla, yalnızca ellerle yapılan bir mekanoterapi yöntemidir. Manuel Terapinin etkin ve güvenli uygulanması için kas-iskelet sisteminin, anatomik, biyomekanik özelliklerin detaylı değerlendirilmesi, özel eğitimli uzmanlar tarafından uygulanması gerekmektedir. Aksi halde ciddi problemler görülebilir.

 

Uygun endikasyon ve doğru girişimle eklem hareketleri düzelince ağrı da düzelir. Özellikle omurga kaynaklı ağrılarda klasik yaklaşımlarda ağrı etiyolojisi kolay tespit edilememektedir.

 

Ancak manuel tedavi yöntemleri ile tanı çoğu kez kolaylaşmakta ve bu biçimde konan tanıya yönelik tedaviler çok daha kısa sürede başarılı olmaktadır.

 

Manuel Terapi Nasıl Yapılır?

 

Manipulasyona hazırlanmanın 3 safhası vardır;

 

Öncelikle hastaya pozisyon verilir; hastanın klinik muayenesi sonucunda eklem veya eklemlerin ağrısız hareket sınırının tamamlayabildiği pozisyon elde edilir. Gevşeme elde etme ve mobilizasyon işleminden sonra manipulasyona geçilir.

 

Manipulasyonda omurga rotasyonuna, ani fakat son derecede hafif nazik bir hareketle bir miktar daha rotasyon kazandırır. Bu ilave rotasyon derecesi ile beraber bir çatırtı sesi de alınır. Bu hareket kazandırma tamamen fizyolojik sınırlar içerisinde olup, anatomik sınırı aşmaz.

 

Uygulama alanları;

 

1) Akut ve kronik boyun ağrıları

 

2) Omuz ve dirsek gibi eklemlerin yumuşak dokularına bağlı ağrılar

 

3) Kas iskelet sistemi kaynaklı sırt ağrıları

 

4) Fonksiyonel ve mekanik bel ağrıları

 

5) Diz ağrıları

 

Manuel tedavinin klasik tedavileri göre üstünlüğü şu şekilde de özetlenebilir;

 

Problem olan bölgeye direk uygulama yapılır.

 

Klasik tedavilere göre daha kısa sürede sonuç verir.

 

Akut durumlarda tek seanslık tedavi ile bile problem çözülebilir.

 

Hiçbir yan etkisi yoktur ve tamamen doğal bir uygulamadır.

 

Manuel tedavi bilimselliği kanıtlanmış teknikler üzerinde çalışır.

 

Uygulayan Hekim Uzm. Dr. Atilla Aksu

 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

 

Bu haber 1855 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum