Çankırı Tuz Festivalinin Maskotu Tuzi

Çankırı da Belediye Başkanı Sayın İsmail Hakkı Esen 26-27-28 Ağustos tarihleri arasında Uluslararası Çankırı Tuz Festivali düzenleneceğini duyurdu.

Çankırı Tuz Festivalinin Maskotu Tuzi
06 Ağustos 2022 - 22:01 - Güncelleme: 06 Ağustos 2022 - 22:05
Kaya Tuzunun başkenti yarenler diyarı Çankırı da Belediye Başkanı Sayın İsmail Hakkı Esen 26-27-28 Ağustos tarihleri arasında Uluslararası Çankırı Tuz Festivali düzenleneceğini duyurdu.

“Uluslararası Tuz Festivali” ile ilgili çalışmalar sürüyor.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, “Tanıştırayım Tuzi. Tuz Festivalimizin Maskotu olur kendileri. 8 buçuk milyon yıl önce Çankırı’da yaşayan ve Çorak Yerler Kazısında kalıntılarına ulaşılan Kılıç Dişli Kaplan’ın birazcık sevimli versiyonu. Siz ona Çankırı Kaplanı da diyebilirsiniz.” İfadelerini kullandı.

Çankırı Tuz Festivalinin Maskotu Tuzi

8-8,5 Milyon yıl önce Çankırı da yaşayan kılıç dişli kaplandan esinlenerek hazırlanmış maskot.

Esen, 
"Tuzi" ismini koyduğumu ve halkın da çok beğenisini kazanan maskotun çok sayıda oyuncağını da ürettik. 26-27-28 Ağustos'ta yapacağımız festivalde de ise katılımcılara dağıtımını gerçekleştireceğiz." dedi.

"Tuzi'yi Dünyaya Tanıtacağız"

Maskotun festival sonrasında da kullanılacağını, bölgede bulunan diğer fosillerle ilgili de çalışmalar planlandığını ifade eden Esen, "Maskotumuz geleneksel hale gelecek. Festival kortejinde de bizlerle yürüyecek. Emsal benzer fosiller mutlaka vardır ama bunun aynısının dünya genelinde bulunmadığı uzmanlarca söylendi.

Daha önce tuz mağarasında heykeltıraşlarımızın duvara rölyef çalışmasını yaptığı kılıç dişli kaplan fosili, ziyaretçilerden yoğun ilgi görmüştü. Bu çalışmalarımızla Tuzi'yi, Türkiye ve dünyaya tanıtacağız." diye konuştu.

Bu haber 2264 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Br
  1 ay önce
  Hastanelerde paramızla bile randevu bulamıyoruz Çankırı şehrinde hemen Ankara ya gönderiyorlar. Şehirde kalp damar randevusu yok. Arabası olmayan gidemeyen var yazık günah. Önce bir sağlığı halledin.
 • Servet
  1 ay önce
  Çankırımız için güzel bir çalışma. Başarılar ve iyi çalışmalar dilerim.