Çankırı Olarak Hedefimiz En Kısa Sürede Mavi Kategoriye Girmek

06 Eylül'den itibaren aşı olmayanların konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilecek. Şehirlerarası seyahatler için de negatif test istenecek.

Çankırı Olarak Hedefimiz En Kısa Sürede Mavi Kategoriye Girmek
21 Ağustos 2021 - 11:43 - Güncelleme: 21 Ağustos 2021 - 12:03
COvid-19 Denetimleri Ve Açıklamalar

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz Kovid-19 denetimleri yaparak halkı bilgilendirme çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Valimiz Abdullah Ayaz, yeniden başlayan Covid-19 denetimleri kapsamında Çankırı’nın Cadde ve Sokaklarındaki esnafı ziyaret ederek, tedbirleri hatırlattı ve vatandaşları aşı olmaya davet etti. Kısıtlamaların geri gelmemesinin vatandaşın elinde olduğunu da belirten Vali Ayaz, “Bu bizim elimizde, Kurallara uyalım ve aşı günü gelen herkes aşısını olsun” dedi.

Hedefimiz En Kısa Sürede Mavi Kategoriye Girmek

Çankırı aşı olma kararıyla şu anda mavi kategoride bulunan illeri neden örnek almaz ki?

Türkiye’de koronavirüse karşı aşılama çalışmaları devam ediyor. Bir yandan da aşı randevularına gitmeyen vatandaşlara yönelik çağrılar yineleniyor. Aşılamada, Mavi Kategoriye ilimizi taşımak biz Çankırılıların elinde.

Bazı ilçelerimizde aşılama oranı yüzde 80'nin üzerine çıktı yüzde 75'in üzerini görenler var. Ama merkez henüz yüzde 71'de. Bu hem bizim gayretimize hem de vatandaşlarımızın ilgisine bağlı. Gönlümüzden geçen en kısa sürede maviye geçmemiz. En kısa sürede aşılarımızı olmalıyız. Aşının çok büyük faydasını görüyoruz. Vaka sayımız artıyor ancak hafif atlatılıyor. Yoğun bakıma giren hasta sayısı çok az.

www.haberci18.com İnternet Medyası olarak, “Dostlar sizlere sesleniyoruz, rica ediyoruz, yalvarıyoruz. Vaka sayılarının artış hızının durağan hale gelmesi ve vaka sayılarının azalması için önümüzdeki 15 gün çok önemli. Okullar açılacak, esnaflar perişan durumda va dahası. Tedbirlere uymalı ve aşı olmayı ihmal etmemeliyiz. Tedbirlerin gündemde olması ve aşılama oranının da her gün artmasıyla birlikte vaka sayılarının bir plato çizip, daha sonra da tekrar düşüş eğilimine girebileceğini düşünüyoruz. Ama bu durum, hem aşılama oranımızın artması hem de istisnasız tedbirlere uyulmasıyla sağlanabilir."

81 İle “PCR Testi Zorunluluğu” Genelgesi

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunluluğu” konulu genelge gönderdi.

06 Eylül'den itibaren aşı olmayanların konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilecek. Şehirlerarası seyahatler için de negatif test istenecek.

Aşı Olmayanlara Getirilecek Test Zorunluluğu 6 Eylül'de Başlayacak!

Alınan tedbirler ise şu şekilde sıralandı:

Aşıyla ilgili bilgilendirme faaliyetlerine ağırlık verilecek

"Aşılama çalışmaları gönüllük esasına göre yürütülmeye devam edilmekle birlikte aşıya karşı tereddüt içerisinde olan kesimlerin kaygı ve tereddütlerini gidermeye yönelik bilgilendirme ve rehberlik faaliyetlerine vali ve kaymakamların koordinasyonunda ağırlık verilecek. Bu amaçla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, muhtarların ve kanaat önderlerinin katılımı ve desteğiyle geniş tabanlı çalışmalar yürütülecek."

Konser, Sinema ve Tiyatro Gibi Yerlere Test Zorunluluğu

"6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilecek.

Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES Kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.

Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecek."

Şehirlerarası Seyahate Test Zorunluluğu

"Aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunacak.

Bu çerçevede 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.
Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecek."

Etkinlikler İçin Test Kontrolü Zorunluluğu

"Valilikler/kaymakamlıklarca illerinde/ilçelerinde kişilerin toplu olarak bulunduğu diğer etkinlikler veya faaliyetlerden faydalanacak hastalığı geçirmemiş veya aşısız kişiler için İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararlarıyla HES kodu üzerinden PCR test kontrolü zorunluluğu getirilebilecek."

"Tedbirler Hatırlatılacak, Mağduriyete Neden Olunmayacak"

"Salgın süreci ile birlikte mesafe kuralı doğrultusunda imtina edilen sarılma ve tokalaşma benzeri davranışların özellikle son dönemde toplum içerisinde yaygınlaştığı görülüyor. Kültürümüzün bir parçası olmakla birlikte salgınla mücadele sürecinde salgının yayılımını artıran tokalaşma/sarılma gibi faaliyetlerden bir müddet daha uzak durulmasının öneminin vatandaşlara hatırlatılmasına yönelik çalışmalar, vali ve kaymakamların koordinasyonunda sürdürülecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak." ifadelerine yer verildi.

Bu haber 1258 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Furkan
  4 hafta önce
  Çankırı'ya yeni hastane mutlaka yapılmalıdır. Çevre yolu bitirilmelidir. Tüm Çankırı artık uykudan uyanmalıdır Geri kalmışlık kaderimiz değildir. Bir Kulak Burun Boğaz randevusunu bir ay sonraya veriliyor. Ankara'ya gitmek zorunda kalıyoruz. Biz Ankara'nın ilçesi değiliz.
 • Salih Yalçın
  4 hafta önce
  Çankırı’mın en kısa zamanda gerekli tedbirleri uygulayarak mavi katagoride geçmemesi için hiçbir sebeb yok. Biraz daha dikkat. Mesafe Maske Temizlik- Hijyen. Kıymetli hemşerilerimiz en kısa zamanda başaracaklardır inşallah.????????????????