Gazeteciler ve Basın Bayramı Mesajı

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz Gazeteciler ve Basın Bayramı Mesajı Yayınladı.

Gazeteciler ve Basın Bayramı Mesajı
23 Temmuz 2020 - 23:28 - Güncelleme: 25 Temmuz 2020 - 08:02

Mesaj

Türk basınında sansürün kaldırılması 24 Temmuz 1908 tarihinde kabul edilmiştir. Bu kabul ile demokrasi ve hürriyet yolunda önemli bir adım atılmıştır. Gazetelerin sansürsüz olarak yayınlanmaya başlandığı 24 Temmuz günü, her yıl Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Düşünce ve ifade hürriyetinin en etkili aracı olan basın, demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Kamuyu bilgilendiren, sorumluluk duygusu ile hareket ederek toplumun haber alma ihtiyacını karşılayan basın; ulu önder Atatürk’ün “Basın, milletin müşterek sesidir” şeklinde ifade ettiği çok önemli bir görevi ifa etmektedir.

Basın meslek ilkelerine uygun, kişi hak ve hürriyetlerine saygılı, tarafsız ve objektif bir yayıncılık anlayışı; basına olan güvenin artırılması yanında, kamuoyunun yanlış bilgilendirilerek yönlendirilmesinin de önüne geçecektir. Toplumsal değerlere saygılı ve tarafsız bir anlayışla görev yapan hür basın, demokratik toplumların en büyük teminatıdır.

Basında sansürün kaldırılışının 112. yıl dönümünde, İlimizde faaliyette bulunan yerel gazete, dergi, radyo ve sosyal medya platformları başta olmak üzere bütün basın mensuplarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutluyor, çalışmalarında başarılar ve sağlıklı günler diliyorum.

Abdullah Ayaz =>Çankırı Valisi


 


Bu haber 1530 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum