İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk'ün Yeni Eğitim Öğretim Yılı Mesajı

Öztürk, "Mutlu Çocuklar Güçlü Türkiye" içim tüm paydaşlarımıza, eğitim ailemize yeni dönemin hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk'ün Yeni Eğitim Öğretim Yılı Mesajı
06 Eylül 2021 - 19:21
Yeni Eğitim Öğretim Yılı Mesajı

2019 yılı Mart ayından bugüne çoğunlukla on-line devam eden süreç yaz tatili sonrasında anasınıflarımız ve birinci sınıf öğrencilerimiz için uyum eğitimleri kapsamında 1-3 Eylül tarihleri arasında yüz yüze eğitimle tamamlanmıştır. 6 Eylül itibariyle de tüm eğitim kademelerinde kesintisiz yüz yüze eğitime başlamanın heyecanını ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Öncelikle yeni bir heyecanla başlayan 2021-2022 eğitim öğretim yılının ülkemiz, çocuklarımız, eğitim ailemiz, velilerimiz ve tüm paydaşlarımız için hayırlı olmasını diliyorum.

Ülkemizin yarınlarını emanet edeceğimiz gençlerimiz ve çocuklarımız ile eğitim çalışanlarımız arasındaki hasret bitiyor. Onları yeniden eğitim ortamlarında görmek velilerimiz kadar bizleri de son derece mutlu edecektir.

Pandemi açısından eğitim ortamlarında öğrencilerimizin okula geliş anından, okuldaki hareket alanlarına, sınıf içi süreçlere ve sosyal alanlara dair gerekli tedbirler alınmıştır. Bugünlere gelebilmek elbette ki devletimiz ve milletimizin gayretleri ile olmuştur. İlimiz; okullarımızın açılması öncesinde bölgesinde en düşük vaka sayısına sahip il olma özelliğine kavuşmuş, %75,3’lük aşılanma oranı ile MAVİ kategoriye geçmiştir. Öğrencilerimizin okullarımızda yüz yüze eğitim görebilmeleri bu duyarlılığın devam etmesine bağlıdır. Bu nedenle maske, mesafe, temizlik kurallarına uymak ve aşı olmak artık sadece kendimiz için değil yavrularımızın geleceği için de son derece önemlidir. Birlikte süreçleri yönetebilirsek, öğrencilerimizle olan birlikteliğimiz kesintiye uğramayacaktır. Sağlık Bakanlığımızın salgınla mücadelede göstermiş olduğu çabaya bizler de kurallara uyarak destek olmalı ve artık bu zor günleri geride bırakmalıyız.

Pandemi döneminde okul hayatını daha önce tecrübe ettik. "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme Kontrol Kılavuzu" gereğince çalışmalar yapılarak, okullarımızın “Okulum Temiz Belgesini” almaları sağlandı. Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığı iş birliğinde “Covid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi” doğrultusunda gerekli çalışmalar titizlikle yürütüldü. İl Sağlık Müdürlüğümüz ile koordineli bir şekilde öğretmenlerimiz, eğitim personelimiz, kantin çalışanlarımız ve öğrenci servis personelimizin tam doz aşılarının tamamlanmamış olması durumunda haftada iki kez PCR testi ile taranmalarının sağlanması ile ilgili tedbirler alındı. Okullarımızda öğrenci, öğretmen ve personelimizin ihtiyacı olması halinde kullanabilmeleri için yeterli sayıda maske temin edilerek okullarımıza ulaştırıldı. Okul içerisine, ortak alanlara, sınıflara, öğretmen odalarına maske atık kutuları yerleştirildi. Öğrenci ve personelimizin hasta, temaslı veya risklilik durumları Bakanlığımız ile Sağlık Bakanlığı arasındaki veri entegrasyonu yolu ile izlenmesi, tanıların anında okul müdürlüğümüze mesaj olarak ulaştırılması sağlandı. Eğitim öğretim hazırlıkları kapsamında aile üyelerimiz enfeksiyon kontrolü konusunda gerekli eğitimleri aldılar.

Okullarımızda Covid-19 pozitif vaka çıkması durumunda yapılması gereken işlem basamakları ile ilgili Bakanlığımızca belirlenen ortak kurallar ile ilgili bilgilendirme çalışmaları yapıldı. Süreç içerisinde okul ortamında tüm bireylerin sürekli maske takmaları sağlanacaktır. Salgın döneminde mümkün olduğu kadar okul bahçesi de dâhil olmak üzere herhangi bir zorunluluk bulunmaması durumunda veli ve ziyaretçilerin okul içerisine girişlerine izin verilmeyecektir.

Zorunlu durumlarda ise ziyaretçiler HES kodu sorgulaması yapılarak “Risksiz” olup olmadıkları ile ilgili kontrol edilerek okullarımıza alınabilecektir. Ders sırasında sınıf camları öğrenciler açısından risk oluşturmayacak şekilde (her türlü düşme ve travmayı önleyecek önlemler alınarak) mümkün olduğu kadar açık kalacak ve doğal havalandırma sağlanacaktır. Ders aralarında mümkün olduğu kadar tüm öğrencilerimizin açık
alana çıkmaları, sınıf camlarının ve kapısının tamamen açılarak hava akımı oluşturacak şekilde en az 10 dakika süre ile havalandırılması sağlanacaktır. Okul ortak kapalı alanlarındaki camların sürekli açık kalması ve/veya mümkün olduğu kadar dış ortam havası alacak şekilde havalandırılması sağlanacaktır. Okul bahçesinde ve çevresinde öğrencilerin, öğretmenlerin, diğer çalışanların kalabalık gruplar oluşturması önlenecektir. Okul kapalı alanlarında farklı sınıf öğrencilerinin bir araya gelmesini en aza indirecek planlamalar yapılacaktır. Sınıf içerisinde öğrencilerin oturma düzeni yüzleri aynı yöne dönük olacak şekilde yapılacaktır. Tükürük ve sekresyon çıkışına neden olabilecek şarkı söyleme gibi yüksek sesle yapılan egzersizler mutlaka açık alanda ve öğrencilerin arasında tercihen en az 2 metre mesafe bırakılarak yapılacaktır. Okullarımızın rutin temizlikleri sıklaştırılacaktır.


Çocuklarımızın, öğretmenlerimizin ve diğer okul çalışanlarımızın el hijyeni için su ve sabun ile el yıkama olanaklarının sağlanabilmesi için ve ortak alanlara uygun sayıda el antiseptikleri de okullarımıza ulaştırılmıştır. Birçok okulumuzun yaz döneminde fiziki eksiklikleri giderilmeye çalışılmış, 212.537 adet ders kitabı okullarımıza öğrencilerimiz için ulaştırılmıştır. Pansiyonlarımız sizler için hazırlanmış, taşıma ve taşıma kapsamındaki öğrencilerimiz için sıcak yemek temini ile ilgili çalışmalar yapılmıştır.

Bugünümüzü ve yarınlarımızı imar ederek daha müreffeh kılmak adına sevgiyle, sabırla, şefkatle, merhametle ve fedakârlıkla Çankırı olarak hep birlikte yürüttüğümüz çalışmalar ve emek çok değerlidir. Eğitim; her şartta, her zaman, hayatımızda öncelikli bir yere sahiptir. Hiç şüphesiz öğrencilerimizin sağlıklı bir şekilde eğitim öğretime devam etmesi toplumda yaşayan bireylerin gayretleriyle doğrudan bağlantılıdır. "Mutlu Çocuklar Güçlü Türkiye" içim tüm paydaşlarımıza, eğitim ailemize yeni dönemin hayırlı olmasını diliyorum.

Muammer Öztürk =>İl Milli Eğitim Müdürü
Bu haber 1478 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum