Çayyolu Elektrikçi takipçi satın al takipçi hilesi düşmeyen takipçi hosting

Çankırı Valisi M. Fırat Taşolar'ın Ahilik Haftası Mesajı

Temeli Ahilik müessesesine dayanan ve ilimizin sosyal ve kültürel yapısına yön veren Yâran geleneği, Çankırı’nın geleneksel kültürünün en önemli simgesidir.

Çankırı Valisi M. Fırat Taşolar'ın Ahilik Haftası Mesajı
19 Eylül 2023 - 19:18 - Güncelleme: 19 Eylül 2023 - 19:22
Mesaj

Çankırı Valisi M. Fırat Taşolar’ın Ahilik Haftası münasebetiyle ilgili olarak Mesaj yayınladı.

Ticari ve sosyal hayatta güzel ahlak, doğruluk ve dürüstlük, alçak gönüllülük, yardımseverlik, herkesin kendi sanatında yükselmesi ve gelişmesi gibi ulvi değerleri esas alan ve köklü bir müessese olan Ahilik; meslek örgütü olmaktan öte milli ve manevi değerlerimizle yoğurulmuş güçlü bir kültür ögesidir.

Bu yıl 18-24 Eylül 2023 tarihlerinde kutlanacak olan “36. Ahilik Haftası”nın coşkusu içinde, dürüstlük, dayanışma ve paylaşma değerlerini bir kez daha hatırlatıyoruz. Esnaflarımız ve ticaret erbabımızın bu özel haftasını bizler de ilimizde “Ahilik Haftası ve Yâran Kültürü Kutlamaları” olarak yaşatmanın gayreti içerisindeyiz.

Aziz Türk milletinin toplumsal değerlerinin kuşaktan kuşağa aktarılmasında önemli görev üstlenen bu teşkilatın ilimizdeki yansıması Yâran kültürü olmuştur. Temeli Ahilik müessesesine dayanan ve ilimizin sosyal ve kültürel yapısına yön veren Yâran geleneği, Çankırı’nın geleneksel kültürünün en önemli simgesidir.

13. yüzyılda Ahi Evran’ın temellerini attığı ve vizyonuyla başka ülkelere de örnek teşkil etmiş olan Ahilik, günümüzde de esnafımıza yol göstermeye ve ticaret erbabına kılavuzluk etmeye devam etmektedir. Etkisi asırlara yayılan bu ahlaki erdemler sisteminin yaşatılması ve Türk milletine has bir kültür olarak nesilden nesile varlığını sürdürmesi için bizler de gerekli gayreti göstermeliyiz.

Haftanın birlik, beraberlik ve dayanışma ortamının artarak devam etmesine vesile olması temennisiyle; Ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran Veli’yi rahmetle yâd ederken kanaat ve dürüstlüğü kendilerine ilke edinmiş tüm esnaf ve zanaatkârlarımız ile Çankırı Yârenlerinin 36. Ahilik Haftasını kutluyor, hayırlı ve bol kazançlar diliyorum.


M. Fırat Taşolar Çankırı Valisi

Bu haber 940 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum