Çankırı'dan Öğretmenler Günü Mesajları

Vali Ayaz, Belediye Başkanı Esen, İl Milli Eğitim Müdürü Öztürk, MHP İl Başkanı Kurt, Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Dönmez, İYİ Parti İl Başkanı Akbaş Öğretmenler Günü Münasebetiyle Ayrı Ayrı Kutlama Mesajları Yayınladılar.

Çankırı'dan Öğretmenler Günü Mesajları
23 Kasım 2021 - 20:26 - Güncelleme: 25 Kasım 2021 - 19:40
Öğretmenler Günü Mesajları

Vali Ayaz, Belediye Başkanı Esen, İl Milli Eğitim Müdürü Öztürk, MHP İl Başkanı Kurt, Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Dönmez, İYİ Parti İl Başkanı Akbaş Öğretmenler Günü Münasebetiyle Ayrı Ayrı Kutlama Mesajları Yayınladılar.

Sayın Valimiz Abdullah Ayaz’ın Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

Gelecek nesilleri şekillendiren, bizi biz yapan değerler ile kendimizi bulmamızı sağlayan irfan ordusunun neferleri, tüm öğretmenlerimizin “24 Kasım Öğretmenler Günü”nü en içten dileklerimle kutluyorum.

Ülkemizin en büyük zenginliğinin beşerî sermaye olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Beşerî sermayenin işlenmesi, aktif hale getirilmesi ve geleceğe hazırlanmasında en önemli aktörler öğretmenlerimizdir. Onların bilgi ve tecrübeleri ile aydınlattıkları yaşamımızda, yarınlarımızın yol haritasını oluşturuyoruz. İnsan yetiştirmek gibi kutsal ve onurlu bir görevi yürüten öğretmenlerimiz çocuklarımızın en büyük rol modelleridir. Eğitim adına gerçekleştirdikleri her çalışma insanlarımızın, milletimizin ve devletimizin kaderini doğrudan etkilemektedir.

Değerli Öğretmenlerimiz,

Milletimizin her bir bireyine verdiğiniz değer, sarf ettiğiniz emek, sabır ve hoşgörü paha biçilemezdir. Büyük bir fedakârlık ve özveri ile görevinizi ifa ettiğiniz aşikârdır. Sizler, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza iyiyi ve doğruyu gösteren, Cumhuriyetin temel esasları doğrultusunda demokrasiyi, insan haklarını ve hukukun üstünlüğünü öğreten bir mesleğin mensuplarısınız. İnsanların hayatlarını şekillendirmek gibi çok hassas bir misyona sahip olduğunuzu asla göz ardı etmeden adımlarınızı attığınıza yürekten inanıyoruz.

Milli ve manevi değerlerimizin yarınlarımıza aktarılması için bu değerlerimize sahip çıkmanın her bireyin görevi olduğunu; vatan, millet ve bayrak sevgisinin çocuklarımıza kazandırılmasını en ideal şekilde sağlamak şuurundan ayrılmayacağınıza olan güvenimiz sonsuzdur.


Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Toplumun en büyük düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı ise öğretmenlerdir.” şeklindeki ifadesiyle öğretmenlik mesleğinin toplumlar için önemini vurgulamıştır. Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarma hedefine ulaşabilmek için de genç nesillerimizi öğretmenlerimize emanet etmiştir. İnanıyoruz ki sizlerin rehberliği, çocuklarımızın azim ve başarıları ile ülkemiz büyük ve güçlü Türkiye yolunda daima ilerleyecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete irtihal etmiş olan tüm öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile anıyor; idealini ve heyecanını daima taze tutan değerli öğretmenlerimize, aileleri ve öğrencileri ile birlikte sağlıklı, mutlu ve başarılı günler diliyorum.


Abdullah Ayaz=>Çankırı Valisi

Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’in 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

“Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk Nezdinde Tüm Öğretmenler Rehberimizdir”

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile bir mesaj yayınladı. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk nezdinde tüm öğretmenleri rehber kabul ettiklerini belirten Başkan Esen, mesajında şu ifadelere yer verdi.

“Hangi milli bir konuda açıklama gereği duyulsa cümleler hep egemenlik, bağımsızlık, sevgi ve barış kelimelerine bağlanır. Özellikle günümüz şartlarında, dünya devletlerinin politikalarında her ne kadar ekonomi konusu üzerinde dursak da, bir ülkeyi sömürmenin, alt etmenin en kesin ve kısa yolunun o ülkenin milli eğitimini sekteye uğratmak olduğunun da bilincindeyiz. Bu yüzden, bir ülkede egemenlik, bağımsızlık, sevgi, barış gibi duyguları milli ülkü çevresinde toplayabilmek için çağın gerekleri ile donatılmış, yeni becerilere açık, iyi yetiştirilmiş öğretmenlerimize ihtiyacımız var. Öğretmenlik mesleğinin saygınlığını belirleyen işte bu yüce değerleri özveri ile nesilden nesile aktarma gayretidir, hiçbir zaman bıkmadan, usanmadan.

Pandemi süreci sağlık sektöründe çalışan kardeşlerimiz ile birlikte tüm geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin ne kadar kıymetli bir iş yaptıklarını bir kez daha gösterdi bizlere. Tüm öğretmenlerime bir kez daha canı gönülden teşekkür ediyorum.

Mustafa’yı Kemal yapan, Mustafa Kemal’in ise Atatürk olmasına katkı sağlayan yeni fikirler ortaya koyabilen öğretmenleridir. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e mesleğinin ne olduğu sorulduğunda birçok yeteneğine, askeri dehasına rağmen öğretmen olduğunu altına çizerek söylemesi önemlidir. Çünkü Cumhuriyet için fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar yetiştirecek olanlar öğretmenlerdir.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü bugün de kutluyor, şehit olmuş ve ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimize Allah’tan rahmet, emekli öğretmenlerimize aileleri ile birlikte sağlıklı günler, görevleri başında olan öğretmenlerimize ise başarılar diliyorum. Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştiren tüm öğretmenlerimize minnet ile…”


İsmail Hakkı Esen=>Belediye Başkanı

İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk’ten 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Zor günlerin aranan sırdaşı, evlatlarımızın yol arkadaşı, meslektaşlarım;
Öğretmen öğrencisinin yüreğine dokunan şifalı bir el, velisinin dert ortağı, bazen anne, bazen babadır. Öğretmen, kimi zaman bahar güneşidir; içinde tomurcuklar gizli, kuru bir dalı güldürür, kimi zaman sağanak bir yağmurdur, hırçın gençlik yangınlarını söndürür. Öğretmen, kimi zaman rahmettir; kurak düşüncelere damla damla can verir. Kimi zaman nasihattir; ana baba sözünden önce gelir.  Öğretmen, kimi zaman küçücük bir yüreğin içini döktüğü sırdaş, kimi zaman okul bahçesinde birlikte oyun oynanılan arkadaş. Öğretmen vefadır, öğretmen berekettir, öğretmen tükenmeyen ümittir…

Sözün özü öğretmen; hayatın kendisidir ve hayat ancak öğretmenle anlam bulacaktır…

Öğretmenler günü vesilesi ile başta şehit olan öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum, hasta olanlarına Mevla’dan şifalar diliyorum. Emekli olan eğitim çalışanlarımıza sağlık ve huzur dolu bir yaşam; görevlerine yeni başlayan öğretmenlerimize muvaffakiyetler diliyorum.

Günümüzün kutlu, yarınlarımızın hep bugünümüzden daha umutlu olması dileğiyle… Ağız tadınız hiç bozulmasın… Sağlıcakla kalınız.


Muammer Öztürk=>İl Milli Eğitim Müdürü

MHP İl Başkanı Sayın Ahmet Kurt’un 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'e 1928 yılında 'Millet Mektepleri Başöğretmenliği' unvanı verilmesi sebebiyle 1981 yılından beri kutlanmakta olan 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü bir kez daha kutlamanın heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk, “Öğretmenler!  Yeni nesil, sizlerin eseri olacaktır.” sözüyle öğretmenlerimizin üstlendiği görev ve sorumlulukların önemine işaret ederek, öğretmenlerimize duyduğu güveni ifade etmiştir.

Emekli bir öğretmen olarak şunları söyleyebilirim:

Öğretmen, öğrettiğinden ziyade, yetiştiren, eğiten; öğrencisinin sahip olduğu cevheri sabırla açığa çıkaran ve işleyen kişidir. Öğretmen, bilginin taşıyıcısı, memleketimizin ve milletimizin yüz akı, güçlü Türkiye’yi inşa edecek çocuklarımızı işleyen sanatkardır.

Eğitim sisteminin temel taşını oluşturan öğretmenlik; emek, özveri, sabır ve hoşgörü isteyen, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar kıymetli, dünyanın her yerinde en itibarlı ve onurlu mesleklerin başında yer almaktadır. Öğretmenlerimiz, geleceği devralacak çocuklarımızı ve gençlerimizi sevgi ve fedakârlıkla, bilim ve teknolojiyi kullanan, insana saygılı, sorunlara neden-sonuç ilişkisi içinde çözüm üretebilen, araştıran, sorgulayan, milli ve manevi değerlerini bilen, bilimin ve aklın yol göstericiliğinden ayrılmayan çağdaş bireyler olarak yetiştiren ve bu doğrultuda geleceğe hazırlayan kutsal bir görevin mensuplarıdır.

Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir” sözünde belirttiği gibi öğretmenler toplumumuzun en fedakâr insanlarındandır. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek amacıyla mesai mefhumu tanımadan fedakârca çalışan, bulunduğu yerdeki insanlara yeni ufuklar açmak için çaba harcayan değerli öğretmenlerimize minnettarız. Ülkemiz, idealini ve heyecanını daima taze tutan, kendini her zaman yenileyen ve geliştiren öğretmenlerimiz sayesinde 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine doğru emin adımlarla ilerleyecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Başöğretmenimiz Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere aramızdan ayrılan bütün öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, emekli ve görevinin başında bulunan değerli öğretmenlerimizin “24 Kasım Öğretmenler Günü” nü kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.


Ahmet Kurt=>MHP Çankırı İl Başkanı

Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Ahmet Dönmez’in Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

Gelecek için eğitim, eğitim için öğretmen vazgeçilmezdir

Ülkemizi ve milletimizi geleceğe taşıyacak olan nesillerin ruh, fikir ve bilgi dünyasını inşa eden, sorumluluğu yüksek, aynı ölçüde değeri de büyük olan öğretmenlik mesleğinin belli bir tarih aralığına sıkıştırılmadan hak ettiği değeri görmesi, öğretmenlerimizin emeğinin karşılığını alması geleceğimizin teminatıdır.

Eğitimin evreleri değişir, öğretmenin önemi değişmez. Tüm başarılı eğitim sistemlerinin en büyük aktörü öğretmendir. Öğrenci başarısının üzerindeki en etkin faktör de öğretmendir. Öğretmenlik, idealist insanların icra ettiği bir fedakârlık mesleğidir. Salgın sürecinin başından beri öğretmenlerimiz her hâlükârda eğitim yapmaya çalışarak idealizmini, zor şartlar altında bile öğrencilerine bir şeyler öğreterek fedakârlığını ortaya koymuştur.

Teknolojinin ve eğitim materyallerinin öğretmen olduğunda bir zenginlik, öğretmen olmadığında dekordan öteye gitmediği, bu süreçte bir kez daha tecrübe edilmiştir. Sanalın asla gerçeğin yerini tutmadığı, uzaktan eğitimin çok sınırlı kaldığı, öğretmen-öğrenci etkileşiminin bir hazine kadar kıymetli olduğu herkesçe bir defa daha görülmüştür.

Tarihimizin her döneminde büyük sorumluluklar üstlenen, gördüğü itibarla zamana yön veren öğretmenlik, gelecek hedeflerimizin lokomotifidir. Ancak, milletimizin hazinesi, çocuklarımızı emanet ettiğimiz, geleceği elleriyle şekillendiren öğretmenlerimiz, sorunlarını kökten çözecek, manen mesleği daha da yükseltecek, madden hak ettiklerini takdir edecek bir beklenti dönemindedir.

Bu umutlu bekleyiş görülmeli, öğretmenin sesi bir gün değil, her gün duyulmalı; öğretmenin gördüğü zararın geleceğimiz adına büyük bir risk olduğu artık bilinmelidir. Bu açıdan, öğretmenlik meslek kanunu, mesleği maddi ve manevi boyutlarıyla ele almalı; mesleğe yeni bir çehre, güçlü bir gelecek kazandırmalıdır.

Mesleğe ilk girişten ayrılışa kadar öğretmenlik mesleğinin statüsü yükseltilmeli, niteliği geliştirilmelidir. Öğretmenliğin tanımından haklarına, meslek standartlarından ilkelerine kadar her husus Türkiye’nin gelecek vizyonu ve hedeflerine yakışır içerikte düzenlenmelidir.

24 Kasım, öğretmenleri sadece hatırlama değil, anlama günü olmalıdır. Bu vesileyle tüm öğretmenlerimizin ve eğitim çalışanlarımızın gününü canı gönülden kutluyorum.


Ahmet Dönmez=>Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı

İYİ Parti Çankırı İl Başkanı Aydın Akbaş’ın Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

Değerli Öğretmenim;

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü, başta Başöğretmen Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere kadrolu, ücretli ve sözleşmeli olarak hizmet veren tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum.

Türk milletinin çağdaş ve medeniyet yolunda ilerlemesinin önünü açan, bilim ve teknolojide çocuklarımıza, gençlerimize eğitim ve öğretimde rehber olan, ufkunu açan öğretmenim öğretmenler gününüz kutlu olsun.

Her seçim dönemi 3600 ek gösterge sözü verilen ancak seçim sonunda unutulan öğretmenim, öğretmenler gününüz kutlu olsun.

Atama bekleyen yüzbinlerce öğretmenim, öğretmenler gününüz kutlu olsun.

Bizim için eğitim, sorgulayan, özgürce düşünen, kendi ayakları üzerinde durabilen nesiller yetiştirmektir. Bizim için eğitim Türk tarımını geliştirmek, topraklarımızın verimini arttırmak, ziraat mühendisi, genetik mühendisi yetiştirmektir.

Bizim için eğitim yeni tedavi yöntemleri geliştirecek doktorlar, Türk ilaç sanayisini kalkındıracak kimyagerler yetiştirmektir.

Bizim için eğitim İlber Ortaylı gibi tarihçiler yetiştirmektir.

Bizim için eğitim, geleceğin teknolojisini kodlayacak yazılımcılar, Türk markalarını dünyaya açacak tasarımcılar yetiştirmektir. Bizim için eğitim tüm dünyanın hayran kalacağı sanatçılar yetiştirmektir.

Bizim için eğitim, şehirlerimizin tarihi dokusuna sahip çıkacak, yeşili koruyacak mimarlar yetiştirmektir.

Eğitime önem vermek lafta değil icraat olur. Eğitime verilen yatırımla, öğretmen verilen samimi değerli olur.

Okul yöneticilerinin seçiminde ve atamasında esas alınacak liyakat ile olur.
Atama bekleyen yüz binlerce öğretmen adayı dururken, yandaş vakıflardan hizmet almakla olmaz. Sadece parası olanların iyi eğitim alması üzerine bir sistem kurarsanız hiç olmaz.

24 Kasım Öğretmenler günümüzün eğitim ve öğretimin önündeki tüm engellerin kaldırıldığı bir gün olması dileğiyle, tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum. Sevgi ve saygılarımı sunuyorum.


Aydın Akbaş=>İYİ Parti Çankırı İl Başkanı

CHP Çankırı İl Başkanı İlhan Tekin’in 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

Tekin” Öğretmenlere 3600 Ek Gösterge Verilmeli”

CHP Çankırı İl Başkanı İlhan Tekin “Ekonomik ve toplumsal alanlarda gereksinim duyduğumuz köklü değişimlerin gerçekleştirilmesinin, toplumun verimliliğinin yükseltilmesinin ön koşulu, eğitime gereken özenin gösterilmesi ve çağdaş niteliğe kavuşturulması” dedi.

“24 Kasım Öğretmenler Günü” nedeniyle mesaj yayınlayan Başkan Tekin, gün nedeniyle öğretmenlerin ekonomik  ve eğitimde yaşanan  sorunları dile getirdiği mesajında “Bir ülkenin eğitime ilişkin sorunlarını çözmesi, kültür, sanat, bilim, teknoloji, sosyo-ekonomik alanlarda kalkınması ve üretimiyle çağa yön verebilmesi anlamını taşımakta” ifadelerini kullanarak şunları belirtti:

“Ulusal kültürün zenginliğini ve değerini göz ardı etmeden, evrensel bilgilerle beslenen, insana değer veren, saygılı, özgüveni gelişmiş bireylerden oluşan toplumlar geleceğe güçlü biçimde ulaşabilir. Bir ülkenin bugününü olduğu kadar, geleceğini de ilgilendiren eğitim; sistemiyle, anlayışıyla, yöntemleriyle, kadrosuyla, okullarıyla ve tüm aşamalarıyla değerlendirilmeli, eğitimin herhangi bir ögesindeki aksamanın gelecekte yaşanacak sorunların kaynağı olacağı unutulmamalı.

Başöğretmen Atatürk'ün aydınlattığı yolda ilerleme kararlığında olan ve onun anlatımıyla 'fikri hür, irfanı hür, vidanı hür' kuşaklar yetiştirmenin gereğini gönülden benimseyen öğretmenlerimiz, ilkeleri, düşünceleri, yaşam biçimleri ve yaşama bakışlarıyla insanları doğrudan etkilemekte, toplumun biçimlendirilmesinde yadsınamaz rol üstlenmekte. Bireyleri küçük yaşlardan başlayarak, demokrasinin kazanımlarıyla tanıştıran, yüzleri hep ileriye dönük, çalışma azmini yitirmemiş öğretmenlerimiz, toplumumuza her zaman umut aşılamış, toplum bağlarını güçlendirmiş, etik değerlerin yaşatılmasına katkıda bulunarak düşünce dünyamızı zenginleştirdi. Değerli öğretmenlerimizden her zaman olduğu gibi bundan sonra da beklentimiz, geleceğimizi biçimlendirecek çocuklarımıza ve gençlerimize, güven ve yaşama sevinci vermeleri, düşünmenin, sorun çözmenin, bilgi üretmenin yalnızca insana özgü ayrıcalıklar olduğunu öğretmeleridir. Ülkenin geleceği yönünden önemli sorumluluklar taşıyan, güçlüklerle karşılaşsa da büyük hizmet aşkıyla çalışarak çocuklarımızın ve gençlerimizin Ulusuna ve insanlığa yararlı bireyler olmaları için çabalayan, görevlerini yerine getirirken hiçbir özveriden kaçınmayan öğretmenlerimize hak ettikleri yaşam koşulları sağlanmalı.


Öğretmenlere 3600 ek gösterge verilmeli. Sözleşmeli ve ücretli öğretmen uygulamasına son verilmeli, tüm öğretmenler kadroya alınmalıdır. Okullardaki öğretmen açığı giderilmelidir. Okul ve derslik sayısı artırılarak, okulların fiziki şartları düzeltilmeli ve donanımları tamamlanmalı,  ikili eğitime ve birleştirilmiş sınıf uygulamasına son verilmelidir. Öğretmenlerin ek iş yapmadan geçinebilecekleri, kendilerini geliştirebilecekleri, insan onuruna yakışır bir ücret verilmeli.


Onurlu meslekleriyle her zaman sevgiyle andığımız, saygın kişilikleriyle yüreklerimizde yaşattığımız Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aydınlanmacı eğitim anlayışını benimseyen, ülkemizin çağdaş geleceği için çocuklarımızı ve gençlerimizi büyük bir emek ve gayretle yetiştiren öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.”


İlhan Tekin=>CHP Çankırı İl Başkanı

 
Bu haber 2422 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum