Migren Nedir?

Migren, Dünya Sağlık örgütü tarafından en çok kısıtlılık yapan hastalıklar arasında ele alınmıştır. Kadınların yaklaşık % 20'sinin, erkeklerin ise % 8'inin migrenli olduğu bilinmektedir.

Migren Nedir?
09 Kasım 2019 - 16:14

Migren, çoğunlukla ataklar halinde gelen bir baş ağrısı tipidir. Ense, şakak ya da göz çevresinden başlayan bu ağrı, hareket ettikçe kötüleşebilir, zonklayıcı karakterle seyredebilir ve bu ağrıya eşlik eden bulantı, kusma, ışık ve sese olan rahatsızlık hissi ortaya çıkabilir. Migren, Dünya Sağlık örgütü tarafından en çok kısıtlılık yapan hastalıklar arasında ele alınmıştır. Kadınların yaklaşık % 20'sinin, erkeklerin ise % 8'inin migrenli olduğu bilinmektedir. Atak sırasındaki olumsuz etkileri dışında okul ve iş performansında düşme ve sosyal problemler gibi kronik etkileri de vardır.

 

Migrenin neden ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Migrenin beyindeki kan damarları ve elektriksel sinir uyarısını ileten kimyasal maddelerdeki değişikliklere bağlı olduğu düşünülmektedir, ancak bu değişikliklerin neden oluştuğu konusunda araştırmalar halen sürmektedir. Migren gelişme eğiliminin kalıtımla geçip geçmediğini bilinmiyor. Çalışmalara göre, eğer anne-babadan birinde migren varsa, çocukta da olma olasılığı %40'tır. Eğer her ikisinde de migren varsa, çocukta da %75 olasılıkla migren görülecektir.

 

Migren tipleri

 

Çeşitli migren tipleri olmakla birlikte aurasız (öncü belirtisiz) migren ve auralı (öncü belirtili) migren en sık görülen migren tipidir.

 

Aurasız Migren: Tanı konulabilmesi için kişinin daha önce en az 5 kez 4-72 saat süren ağrı atağı olmalı ve buna eşlik eden aşağıdaki 4 bulgudan en az ikisi bulunmalıdır.

 

- tek taraflı baş ağrısı

 

-zonklayıcı karakterde baş ağrısı

 

-orta veya şiddetli baş ağrısı nedeni ile iş yapmasının engellenmesi veya zorlaşması

 

-sıradan fiziksel aktivite ile (örneğin başı öne eğmek ile) baş ağrısının artması.

 

Bunun yanı sıra atak anında aşağıdaki iki bulgudan biri olmalıdır.

 

-bulantı ve/veya kusma,

 

-ışık hassasiyeti

 

Aura en sık olarak çeşitli görsel belirtiler şeklinde olup, görme alanında siyah noktalar veya zikzaklar veya belli bir alanda görme kaybı şeklindedir. Bazen yüz, kol ve bacakta uyuşma veya güçsüzlük, baş dönmesi, konuşma bozukluğu, iki yanlı uyuşukluk ve güçsüzlük gibi çok nadir aura çeşitleri de vardır ancak bunlarda tanı ilk başta güçtür, mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

 

Auralı Migren: Aurasız migren tanı kriterlerine ek olarak aşağıdaki 4 semptomdan üçünün olduğu 2 atak olması gerekir.

 

-bir veya daha çok aura semptomu

 

-aura semptomu 4 dakikadan uzun sürmeli

 

-aura semptomu 60 dakikadan kısa sürmeli

 

-aura bitiminden sonraki 60 dakika içinde baş ağrısı başlamalıdır.

 

Migreni Neler Tetikler

 

Migren tetikleyicileri kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Aynı kişide bir atağı farklı bir neden tetiklerken bir başka migren atağını farklı bir neden tetikleyebilir. Bu nedenle tüm tetikleyicilere dikkat etmenizde fayda vardır. Peynir ve çikolata gibi bazı yiyecekler migreni tetikleyebilir. Bunun yanı sıra öğün atlamak veya öğünü geciktirmek, yeterli su içmemek de migren ataklarına neden olabilir. Uyku düzeni de migren için önemlidir. Az ya da fazla uyumak, yoğun egzersiz yapmak ve uzun süreli yolculuklar da migren ağrısına neden olabilir. Çevresel etkenler de migren ağrılarınızı tetikleyebilir. Çok parlak ve yanıp sönen ışıklar, keskin kokular ve iklim değişiklikleri migren ağrılarınızı etkiler. Bunların yanı sıra duygusal ve psikolojik faktörler ve kadınlardaki hormonal değişimler de migreni en çok tetikleyenler arasında sayılır.  Kanıtlanmış migrene iyi gelen yiyecekler olmasa da migrene iyi gelmeyen yiyeceklere mutlaka dikkat etmek gerekir. Örneğin çikolata, kakao, bakla, kuru fasulye, mercimek ve soya ürünleri, çeşitli deniz ürünler, sakatatlar, alkollü içecekler,  hazır et ve tavuk suyu tabletleri, konserveler, çağ kahve ve asitli içecekleri,  incir, kuru üzüm, papaya, avokado, muz ve kırmızı erik,  fıstık ezmesi gibi migreni tetikleyebilecek yiyecek ve içecekler konusunda dikkatli olunmalıdır.

 

Migren Nasıl Tedavi Edilir?

 

Migren tedavisinde kriz anında ya da krizler arasında kullanılan ilaç tedavisinin dışında yine tıbbi olan bazı bilimsel yöntemlerin etkinliğinin de oldukça fazladır. Migren hastalarında manuel terapi, craniosacral terapi ve visseral terapi ile yüz güldüren sonuçlar alınmaktadır. Elle tedavi sırasında baş-boyun bölgelerinde, ağrı şekli ve lokalizasyona göre ilgili noktalara ellerle belli açılarda ve değişik derecelerde basınçlar ve yine bazı germe, döndürme manevraları uygulanmaktadır.

 

Tedaviye gelen hastalarımızda ilk seanstan itibaren baş ağrısı eşiğinin düştüğünü ve atak sayısında düşüş olduğunu söylemektedirler. Sizde artık baş ağrılarınızdan kurtulmak istiyorsanız bizimle iletişime geçip randevu almanız yeterli olacaktır.

 

Fizyolife

 

Manuel Terapi&Sağlıklı Yaşam ve Danışmalık Merkezi

 

Fizyoterapist Sayim Bozkurt

 

Gsm:553 210 43 12 (Çankırı)

Bu haber 3211 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum