Çankırılılar Demokrasi ve Milli Birlik Gününde Milli İrade Meydanında Toplandı

Dua ile devam eden programın sonunda sela okunarak, sabah namazına kadar nöbet tutuldu.

Çankırılılar Demokrasi ve Milli Birlik Gününde Milli İrade Meydanında Toplandı
16 Temmuz 2020 - 23:32 - Güncelleme: 17 Temmuz 2020 - 00:12

İlimizde Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri Başladı

İlimizde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri Çankırı Şehitliğindeki anma töreni gerçekleşti.

Törene Vali Abdullah Ayaz, Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, İl Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Tunç, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Baro Başkanı Av. Erkan Köroğlu, Vali Yardımcıları Abdullah Aslaner, Şahin Bayhan, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık, daire amirleri, Şehit ve Gazi dernekleri ve STK temsilcileri, basın mensupları ile vatandaşlar katıldı.

İlk Tören Garnizon Şehitliğinde

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende Vali Abdullah Ayaz, şehitliğe çelenk bıraktı. Kur’anı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Bürhan Keleş’in yaptığı duanın ardından şehitlerimizin kabirlerine gül bırakıldı.

Şehitlikteki törenin ardından Taş Mescit’te Karatekin Üniversitesi tarafından hazırlanan 15 Temmuz Fotoğrafları sergisi gezildi. Etkinlikler kapsamında ayrıca Ahmet Yesevi Camiinde şehitlerimizin ruhlarına ithafen Mevlid-i Şerif okundu.

Anma etkinlikleri 15 Temmuz 2020 Perşembe günü saat 21:00’de Milli İrade Meydanında gerçekleştirildi.

15 Temmuz Demokrasi Ve Birlik Günü

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Çankırı’da düzenlenen etkinliklerde vatandaşlar meydanlarda bir araya geldi.

Çankırı'da, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Belediye Meydanı'nda gerçekleşen programa, Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen daire amirleri, siyasi parti ve STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Milli İrade Meydanı'nda başlayan programda ilk olarak saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Meydanda toplanan vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın halka hitabını dev ekrandan izledi.

Vali Abdullah Ayaz, burada yaptığı konuşmada, FETÖ'nün dini istismar aracı kullanarak ülke yönetiminin ve toplumun tüm birimlerine sızan zehirli bir yapı olduğunu söyledi.

Vali Abdullah Ayaz, FETÖ'nün uzun yıllar dini istismar ettiğini belirterek, "FETÖ, uzun yıllar boyunca dinimizi bir istismar aracı olarak kullanarak, her türlü kirli usulle devletin, bürokrasinin, ordunun, yargının özetle ülke yönetiminin ve toplumun tüm birimlerine sızan, kanser gibi yayılan zehirli bir yapıdır" dedi.

Türk milletinin 15 Temmuz'da darbeye teşebbüs edenlere gereğini gösterdiğini ifade eden Ayaz, "Aziz milletimiz, 15 Temmuz akşamı Cumhurbaşkanımızın meydanlara çıkın çağrısından sonra arkasını düşünmeden meydanlara koşmuş, hainlerin önüne dikilmiş, tankların önüne yatmış, demokrasiye, meclisimize vatanına sahip çıkmıştır. Şehadete eren kahramanlar cennette yerlerini almışlar, kahraman gaziler vatanımıza hizmete devam etmişlerdir." dedi.

Bizde Kahraman Bitmez'

Darbeye teşebbüs etmek isteyenlere Türk milletinin gereken cevabı her zaman vereceğini dile getiren Vali Ayaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bundan sonra da bu tür hain girişimlere kalkışacak olanlara şunu hatırlatmak isteriz ki bizde kahraman bitmez. Milletimiz, 15 Temmuz'da darbeye teşebbüs edenlere gereğini gösterdi. Engin tecrübeye sahibiz.

Aziz milletimiz, 15 Temmuz akşamı Sayın Cumhurbaşkanımızın 'meydanlara çıkın' çağrısından sonra arkasını düşünmeden meydanlara koşmuş, hainlerin önüne dikilmiş, tankların önüne yatmış, demokrasiye, meclise, vatanına sahip çıkmıştır. Şehadete eren kahramanlar cennette yerlerini almışlardır. Kahraman gazilerimiz de vatanımıza hizmete devam etmişlerdir. Yarenler diyarı Çankırı, aynı zamanda şehitler diyarıdır. Şehitlerimiz, gazilerimiz başımızın tacı. Tüm kurum kuruluşlarımızla şehit ailelerimizin, gazilerimizin hizmetinizdeyiz."

AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu da 15 Temmuz'un 4'ncü yıl dönümü olduğunu hatırlattı.

15 Temmuz'da yüzlerce şehidin, binlerce gazinin ve çıplak ellerle tarihe el koyarak yıldızlaşan milyonlarca yüreğin olduğunu belirten Çivitcioğlu, "Bir tek ay ve yıldızın istiklal ve istikbali için kendilerini siper ettikleri bir gecedir. O gece Türkiye’nin 2000'li yılların başından beri ayağındaki prangaları tek tek çözmesini, kalkınmasını, istikrarını küresel adaletsizliğe karşı mazlumdan yana ortaya koyduğu baş kaldırışını hazmedemeyenlerin eskiden olduğu gibi bu ülkeyi millete rağmen yönetebileceklerini zannedenlerin kaybettikleri, iktidarı geri alma hayaliyle son bir taarruza geçtiği bir geceydi. O gece sela seslerinin uçak seslerini yendiği geceydi." diye konuştu.

Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen de 15 Temmuz hain darbe girişiminin başarısız olmasının Türk milletinin içindeki ölmez vatan sevgisinin en büyük göstergesi olduğunu belirtti.

15 Temmuz gecesi meydanları dolduran vatandaşların milletin iradesini yok sayan anlayışa demokrasi dersi verdiğini dile getiren Esen, "15 Temmuz'da son nefesi vermemizi gözlediler. Okyanus ötesinden talimat alan FETÖ üyeleri milletimizin helali olan savaş uçaklarıyla saldırdı. Helikopterler tepemizde uçuştu bombalar kurşunlar üzerimize yağdı." dedi.

Konuşmaların ardından İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan sinevizyon gösterisi sunuldu, ilahi dinletisi gerçekleştirildi.

Yapılan konuşmalar sonrasında Gençlik Spor Müdürlüğü tarafından koordine edilen sancak koşusu başladı. Program Çankırı Belediyesi ve Çankırı Müftülüğü musiki gruplarınca vatandaşlara dinleti yapıldı.

Dua ile devam eden programın sonunda sela okunarak, sabah namazına kadar nöbet tutuldu.
 


Bu haber 1869 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum