İyi Parti Çankırı İl Başkanı Akbaş Soruyor, "MKEK Çankırı Silah Fabrikasında Neler Oluyor?"

İyi Parti İl Başkanlığı’nda Basın Toplantısı Düzenleyen Akbaş Sorusuna Cevap Arıyor.

İyi Parti Çankırı İl Başkanı Akbaş Soruyor, "MKEK Çankırı Silah Fabrikasında Neler Oluyor?"
20 Kasım 2020 - 11:34 - Güncelleme: 20 Kasım 2020 - 17:03
MKEK Çankırı Silah Fabrikasında Neler Oluyor?

İyi Parti Çankırı İl Başkanlığı, MKE Çankırı Silah Fabrikası’ndan 12 adet 5 eksenli freze tezgahlarının Kırıkkale Ağır Silah Fabrikasına gönderileceğini iddia ederek bir basın açıklaması yapıldı.

İyi Parti İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenleyen Akbaş, “MKEK Çankırı Silah Fabrikasında neler oluyor?” diye sorarak, tezgâhların Çankırı’da kurulmuş iken, burada üretim ve işçi istihdam edilecekken neden Kırıkkale'ye gittiğini, fabrikada çalışmış, bir dönem sendika başkanlığı yapmış il başkanı olarak buna karşı olduğunu belirtti.

Saygıdeğer hemşehrilerim;

Bu basın açıklamamızı, Çankırı Silah Fabrikamızdan yeni monte edilen 12 adet 5 eksenli freze tezgahlarının Kırıkkale Ağır Silah Fabrikasına gönderileceği, yine bu fabrikada bir atölyenin Çankırı'dan gelecek tezgahlar için boşaltıldığı şeklindeki kamuoyundaki haber ve söylemler üzerine yapıyoruz ve yetkililerden bu konuda kamuoyunu aydınlatacak bir açıklama bekliyoruz.

Biz de buradan soruyoruz? MKEK Çankırı Silah Fabrikasında neler oluyor? Neden bu tezgahlar burada kurulmuş iken, burada üretim ve işçi istihdam edilecekken neden Kırıkkale'ye gidiyor. Bu fabrikada çalışmış, bir dönem sendika başkanlığı yapmış bir il başkanı olarak buna karşı olduğumu belirtmek istiyorum.

Savunma sanayinde son zamanlarda uygulanan politikalar ve devlet aklı dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak üzerine kurgulanmıştır. Silah üretimi uzun soluklu bir iştir. Elbetteki kar zarar vardır, ancak bir fabrika uzun yıllar üretim için harcama yapar, o yıllar zarar görünebilir, satış yaptığı yıllarda da o zarar yıllarını da kapatarak hanesine kar yazdırabilirler. Önemli olan kendi silahımızı kendi tezgah ve ekipmanlarımızla üretilebilir olmamızdır.

Çankırı Silah Fabrikamızın teknoloji ve sanayileşmede çağın standartlarını yakalaması, tezgah ve ekipman modernizasyonun yapılması son derece önemlidir. Kalite ve üretimin artması istihdamın çoğalması hepimizin ortak arzusudur.

Bugün son 7 yılda freze ve torna atölyelerinde 2 eksenli eski freze tezgahlar yerine alınan 5 eksenli freze tezgahlar ile değiştirilmiş ve atölyeye montajları yapılmıştır. Çankırı bu modernizasyon sayesinde ve silah üretimindeki gayretleriyle 14 -15 milyon ciro kapasitesini, 450-500 milyon ciroya çıkartma hususunda büyük bir yol kat etmiştir. Fabrikamızın modernizasyonu savunma sanayine yapacağı katkı bakımından önemlidir.

Bu konu mevcut fabrika Müdürü’nün görevden alınması meselesi değildir. Tabiatıyla görevden alınan fabrika müdürünün bu tezgahların Kırıkkale'ye gitmesini istememesi son derece doğaldır. Tezgahların Kırıkkale'ye gitmesine karşı çıktığı için görevden alınmış ise son derece vahimdir.

Biz Çankırı Silah Fabrikası envanterine kayıtlı bu tezgahların fabrikamızda kalmasını, bu tezgahlarda yapılacak üretimin burada yapılmasını ve çalışanların burada istihdam edilmesini istiyoruz.

MKEK Genel Müdürlüğü’müzün bu tezgah taşıma kararını bir daha gözden geçirmeye davet ediyoruz.

Çankırı Silah Fabrikası ilimizin en büyük KİT kuruluşlarından biridir. Bu fabrikaya sahip çıkmak tüm Çankırı halkının ortak görevidir.

Bu düşünceden hareketle tüm hemşehrilerimizi,  sivil toplum kuruluşlarımızı, siyasi partilerimizi ve iktidar partisi milletvekillerini bu sevkiyatı durdurmak için göreve çağırıyorum. Kamuoyuna arz ederim.

Hemşehrilerimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

18 KASIM 2020

Aydın AKBAŞ


İYİ Parti Çankırı İl Başkanı

(İmza)

Bu haber 6236 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • SERO
  4 ay önce
  Bu soruyu geçenlerde siz sormuştunuz sanırım. Siz sorduktan sonramı sormak aklına geliyor. Bende bir şeyler konuşuyum da hayatta desinler demek istedi galiba...
 • Alper ince
  4 ay önce
  Çankiriyi il olmaktan çikarip ankaraya bağlasin iktidar. Hepimiz kurtulalim bu zulümden