Genç Kadından İrili Ufaklı 15 Adet Myom Çıkartıldı

İrili ufaklı 15 adet myom rahime zarar verilmeden başarılı bir şekilde çıkarılmıştır.

Genç Kadından İrili Ufaklı 15 Adet Myom Çıkartıldı
20 Ağustos 2021 - 23:44 - Güncelleme: 20 Ağustos 2021 - 23:49
Rahim Koruyucu Myom Ameliyati

Myomlar, rahimde meydana gelen kas tümörleridir. Bu tümörlerin kansere dönüşmesi nadir de olsa gözlenir. Rahmin içi, duvarı veya dış yüzeyi myom gelişebilecek bölgeler arasındadır. Boyutları gözle görülemeyecek kadar küçük olabildiği gibi, rahmin şeklini etkileyebilecek kadar büyük boyutlara da ulaşabilir.

Günümüzde oldukça genç ve gelecekte çocuk istemi olan kadınlarda, özellikle pandemi döneminde rutin muayeneden kaçınıldığında çok büyük boyutlarda myom/myomlar görülebilmektedir. Myomların ameliyatla çıkartılması sırasında, rahimde ve/veya tüplerde-yumurtalıklarda oluşabilecek bir zarar veya rahmin tamamen alınması; kadınların, gelecekte anne olma hayallerini de yok etmektedir. Ancak, rahime zarar vermeden yapılan bir myom cerrahisi sonrası gebe kalmada hiçbir sıkıntı yaşanmamaktadır. Bu nedenle myom ameliyatlarında cerrahi tecrübe çok önemlidir.

Bir süredir, Başkentte farklı birkaç merkezde takipli olan, rahminde çok sayıda myom bulunan, rahmi göbek deliğinin üst kısmına kadar büyüdüğü için (5-6 aylık gebe rahmi büyüklüğünde) miyomlar ile birlikte rahminde alınması önerilen N.Y. isimli hasta, yaşının genç olmasından (32) ötürü rahminin alınmasını kabul etmemiştir.

Çevresindeki insanların memnuniyetine kulak verip, Ankara’dan  gelerek Çankırı Özel Karatekin Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. H.İlhan Arslanpençe ile iletişime geçmiştir.

Karında sertlik ve büyüme, bel ve karın ağrısı, kansızlık (Anemi) şikayetleri olduğunu dile getiren N.Y. isimli hastanın muayenesi Op. Dr. H. İlhan Arslanpençe tarafından ultrasonografi eşliğinde gerçekleştirildi, rahme zarar vermeden myomların alınması hastanın da isteği ile planlandı.

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. H. İlhan Arslanpençe; “Myom tedavisinde nasıl bir yol izleneceği hastanın yaşı, çocuk istemi olup olmaması, myomun büyüklüğü ve genel sağlık durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Bazı kişilerde rahmin myomlarla birlikte alınması gerekirken, bazı durumlarda ise sadece myomların alınması gerekmektedir. Ameliyat öncesi hazırlık çok titiz yapılmalı, myomun boyutu, sayısı, rahimde yerleşimi, büyük damarlar ile ilişkisi değerlendirilmelidir. Hazırlık süreçleri tamamlandıktan sonra, hastamıza myomların alınıp rahiminin korunacağı söylendi. Çünkü hastamızın en büyük korkusu genç yaşta  rahminin alınma riski idi...

İrili ufaklı 15 adet  myom rahime zarar verilmeden başarılı bir şekilde çıkarılmıştır.

Bu hastamızda olduğu gibi, rahimin korunması imkansız denilen çok sayıda hastamızda da rahim koruyucu myom ameliyatını başarı ile gerçekleştirdik.” dedi.

Bu başarıların artarak devam etmesi dileklerimizle Çankırı Özel Karatekin Hastanesi yetkililerine ve  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. H. İlhan Arslanpençe’ye teşekkür ediyoruz.

Bu haber 3109 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum