Ne Olur; Kaldırımları Gerçek Sahiplerine Bırakın (Özel Haber)

Çankırı'da Yaz aylarında Esnafların, vatandaşların çoğunun rahatsız olduğu bu durum yaya ve kaldırım işgaliyle çığrından çıkıyor, sorun her geçen gün büyüyor.

Ne Olur; Kaldırımları Gerçek Sahiplerine Bırakın (Özel Haber)
18 Temmuz 2018 - 08:47

Lütfen Kaldırımları İşgal Etmeyi Bırakalım

 

Ne Olur Kaldırımları Gerçek Sahiplerine Bırakın

 

Kimse Kusura Bakmasın Esnaflarımız Kaldırımları İşgal Etmesin!

 

Çift Sıra Ve Uygunsuz Parklar Çığrından Çıkarmaya Devam ediyor.

 

Yıllardır, aylardır, haftalardır gündeme taşıdığımız kaldırım işgalleriyle ilgili olarak yaptığımız açıklama ve vatandaşların şikâyetleri yine askıya alınmış gibi. Sorunları yetkililere ilettiğimiz halde, marketler, manavlar, kavun-karpuzcular, ekmekçi, sütçü, biberci, seyyar satıcı vs. vs satıcılara kaldırımların yayaların olduğunu hatırlatarak, esnafların kaldırımları işgal etmemesi gerektiğini söyleme gerekliliği yine gündeme geldi.

 

Kentin okunabilir bir İnternet Gazetesi olarak sürekli gündemde tuttuğumuz kaldırım işgalleriyle ilgili olarak yaptığımız açıklamalar maalesef yine ihlal edilmeye başlandı. Çankırı Belediyesi olarak esnaflara uyarılarda bulununuz, bulunmuyorsanız uyarınız, kaldırım işgaline devam eden esnaflara ceza yazılıp, yazılmadığını hatırlatmak istedik.

 

Yanılmadan, yanıltmadan, konuyu başka yerlere çekmekten şunları söylemek istiyoruz: "Kaldırımlar yayaların en tabii hakkıdır. Kaldırımlarda yayaların yürümesini engelleyen hiçbir şeyin olmaması gerekir. Tabelalar da buna dahildir. Kaldırımda bir yaya yürürken, ister engelli ister engelsiz bir yaya olsun hiçbir şey olmamalıdır. Dolayısıyla esnaflarımız büyük oranda buna uymakla birlikte bir kısım uymayan esnafımız bu kurala uymuyor. Biz Belediye Başkanlığı ve zabıta görevlilerimizi uyarma konusuyla birlikte bu konudaki duruşumuzdan asla geri adım atmadık, atmayacağız. Evet, cezaları yazıyormusunuz, yazmıyormusunuz biz bilemeyiz. Bazen kaldırımları işgal eden tezgâhları kapatma cezaları da verip vermediğinizi onu da bilmiyoruz. Bizim hedefimiz esnafımıza kapatma cezası verdirmek değil. Biz istiyoruz ki esnafımızın dükkanı devamlı açık olsun daha çok kazansın. Esnafımızın kazanmasından biz gurur duyarız. Ancak, esnafımız şunu da bilmeli ki; kaldırım onların iş yeri değildir. İş yerini kiraladıklarında kaldırımı da kiralamış değiller. Esnafta şu intiba var; malımı kaldırıma koymazsam içeri hiç kimse gelmez. Esnafların, şunu bilmelerini istiyorum, kaldırımı işgal ettiklerinde, kaldırımda yürüyemeyen vatandaşlar asla içeri gelmeyeceklerdir. Ancak, kaldırımı boş bıraktığımızda ne kadar çok kişi kaldırımda yürürse esnafın işleri de o kadar artacaktır. Lütfen kaldırımları işgal etmeyelim. Kaldırımları yayalara bırakalım. Orada ne kadar kişi yürürse eğer o kadar müşteri potansiyeli olacaktır."

 

Sayın Belediye Başkanı Ve Zabıta Müdürlüğü Ekipleri Kaldırım İşgaline Sessiz Kalmayınız!

 

Ne kadar nefes alma duvarlarımızın üzerimize yıkıldığının ayırımındayız ve her geçen gün olanaksızlaşan şeylerle, ömrümüzü tehdit eden gerçeklerle, göğsümüzü daraltan sinyallerle kısalan ömür elbisesinin içerisinde boğuluyoruz da, ‘Bir kurtaran yok mu!’ diye feryat edemiyoruz.

 

Artan nüfus dedik, kalabalık bir ortamda boğuluyoruz dedik, nefes alanlarımız yok ediliyor dedik.

 

Dedik demesine ya, ne yapıyoruz bu olumsuzlukları gidermek için, bunları azamiye indirip bir parça daha nefes almak için. Toplum olarak geyik muhabbetini seviyoruz ve bu şehrin neresine giderseniz gidin, hangi semtinden geçerseniz geçin bütün dükkânların önü, alışveriş mekânlarının çevresi bu görüntülerle donatılı bir şekildedir ve ne belediye, ne ilgililer bunu önleme yolunda bir işlem yapabiliyor.

 

Çankırı’da kaldırım üzerine araç çeken  oto galerilerine Devlet, Valilik, Belediye, Emniyet hala sessiz kalıyor, Trafik ekipleri  bir türlü ceza yazamıyor. Belediye yetkilileri topu Trafik ekiplerine atıyor. Trafik ekipleri de topu Belediyelere atıyor.

 

Esnafların, vatandaşların çoğunun rahatsız olduğu bu durum yaya ve kaldırım işgaliyle çığrından çıkıyor, sorun her geçen gün büyüyor.

 

Yönetmelik ne der, hangi yasak bu olumsuzlukların üstesinden gelir burası ayrı bir nokta. Ancak hızla gelişen ve büyüyen bir şehrinde işyerinin önüne masa, sandalye ve sehpa koyarak geleni geçeni izlemek, deyim yerindeyse dikizlemek bize has bir durum olmamalı. Çağdaş ve medeni şehirler seviyesine ulaşmamız için çok şeyin üstesinden gelmemiz gerekiyor ve sözünü ettiğim durum bana göre ‘devede kulak’ bir mesele ve biz asıl küçüklerinden başlayarak, küçük sorunların üstesinden gelerek o sözünü ettiğim seviyeye ‘belki’ ulaşabileceğiz.

 

Yayaların yürümesi için ayrılan yollarda ya birkaç masa, ya birkaç kişi veyahut araçlar bulunmaktadır ve bu durum bu kente hiç, ama hiç yakışmamaktadır. Sizlere, bizlere, o yabancılara, yani kısaca bu kentte yaşayanlara naçizane önerim şu: ‘Hepimiz bu kentin bir parçasıyız. İşyerlerimizin önüne kamp kurmak yerine, gelin uygun bir şekilde, kimseleri rahatsız etmeden yeniden bir çeki düzen verelim bu olumsuzluklarımıza. Masamızı içeriye atalım, çayımızı, sigaramızı uygun bir şekilde yudumlayalım ve tavla, domino muhabbetlerini bir köşeye bırakalım.

 

Gelip geçen yayaların nefes almalarına engel olmadan, onları taciz etmeden yaşantımıza devam edelim. Cezai yaptırımlarla hiçbir şeyi çözemeyiz. Yetkililerin işini kolaylaştırma adına, onları daha önemli meselelerde görme adına bunu yapabiliriz, yapamayanları da uygarca uyarabiliriz. Bu bizim vatandaşlık görevimiz ve bu kentte yaşayabilme mecburiyetimizdir…

 

-Kaldırım İşgali Sona Ersin, Vitrin Uygulaması Adil Olsun-

 

Böyle bir uygulama hakkaniyet açısından da yerinde olacaktır. Bırakalım, kaldırımlar vatandaşın rahatça ve güvenli bir şekilde yürüyebileceği yerler olsun.”

 

Kaldırım İşgali Denetimlerini Artırın, Bizden Hatırlatması

 

Bu konuda Belediye, Valilik, Emniyet olarak lütfen sessizliğinizi korumayın ve bozun. Yeter artık “Mustafa Çelik olarak Beni semde affetmeyin.” Kimse kimseyi dinlemiyor, genelgelere uymuyor, valinin soruşturma açması lazım galeri araçları kaldırımları istila etmiş çirkin görüntü Çankırı’ya hiç yakışmıyor. Kaldırımları gerçek sahiplerine bırakalım. Herkes üzerine düşeni yapsın lütfen.


Bu haber 5024 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • Çankirili
  2 yıl önce
  Gerçekten yeter artık esnaf kaldırımı zapt ediyor dükkan olmayan yerde engelli şeridi de dahil olmak üzere arabalar park ediliyor zaten yollarda iki araba yan yana park ediliyor..Çankırı da araba kullanmakta zor yaya olmakta...Acilen kaldırımlara önlem alınmalı Allah korusun yoldan geçen hele bide çoluğu çocuğu ile geçen birisine bişey olursa bunun vebalini kimseye ödeyemez...Kaldırımlar yayalarindir...gerekirse kaldırımdaki arabaları tekmeleyip dükkan malzemesini dagitmak lazım....
 • Erolkaya
  2 yıl önce
  Çankırının en önemli sorunu kaldırım ve köşelerde satış yapanlar, alt yapı ve otopark dır
 • rıfat
  2 yıl önce
  Sadece kaldırıma mal koymak değil, kaç tane kafe lokanta apartmanı ortak alanı sayılan kaldırımla bina arası alanları işgal ederek kendi iş yerlerini genişlettiler. buralar bina sakinlerinin ortak alanıdır. onların tümünün rızası olmadan yada onlara belirli bir kullanım ücreti ödemeden kimse buraları işgal edip dükkanına katamaz. ama onun bunun yakınıyım kankasıyım diyen önce çadırla sonra kalıcı camla kapatıp 20 m2 olan dükkanını 80m2 ye çıkarıyor. kira yok vergi yok. peki bunlara biri bişey yapacakmı? birde apartmana ve çevreye verdikleri rahatsızlık cabası.
 • mehmet aslan
  2 yıl önce
  Mustafacığım birde şu Çankırı Ankara arası Karayoluna el atsanız. Doğuda dağları delip yol açıyorlar, denizi doldurup, viyadük yaparak yol açıyorlar, düz yolu bir türlü yapamadılar senelerden beri yazık.
 • mehmet aslan
  2 yıl önce
  Yıllarca aynı yalnız bu düzensizlik Çankırı iline ait değil başka illerde aynı zamanla oy alalım esnafı küstürmeyelim düşüncesi ile şimdi önüne geçmek mümkün olmuyor. Böyle gelmiş böyle gider.
 • vatandaş
  2 yıl önce
  Önceki vali bu konuda çalışma yaptı ve kaldırımları temizlemişti.. Gerçi başkada bir icraatı yoktu; ama adamı resmen Çankırı'dan kovdular.