Çankırı'da 27 bin 891 Öğrenci Karne Aldı

2023-2024 eğitim öğretim yılı birinci döneminin sona ermesi dolayısıyla dün İlker Tuncay İlkokulunda karne töreni gerçekleştirildi.

Çankırı'da 27 bin 891 Öğrenci Karne Aldı
20 Ocak 2024 - 13:45 - Güncelleme: 20 Ocak 2024 - 13:49
2023-2024 eğitim ve öğretim yılı birinci dönemi dün çalan son zille tamamlandı.

2023-2024 eğitim öğretim yılı birinci döneminin sona ermesi dolayısıyla dün İlker Tuncay İlkokulunda karne töreni gerçekleştirildi.

Vali M. Fırat Taşolar, belediye başkanı İsmail Hakkı Esen, AK Parti Çankırı belediye başkan adayı Hüseyin Filiz, CHP Çankırı belediye başkan adayı İlhan Tekin, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, STK ve siyasi parti temsilcilerinin katıldığı programda protokol üyeleri öğrencilerin karne sevincine ortak oldu.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, İl genelinde 27 bin 891 öğrencinin karne sevinci yaşadığını dile getirdi.

İl genelinde 172 okul ve kurumda 2 bin 228 öğretmenin görev aldığını da belirten Öztürk, “Bugün başlayacak olan yarıyıl tatili, öğretmen ve öğrencilerimiz için bir dinlenme, motivasyon toplama aracı olacaktır. 5 Şubat 2024 Pazartesi günü ise eğitim öğretim çalışmalarına aynı heyecan ve motivasyonla Çankırı eğitim ailesi olarak kaldığımız yerden devam edeceğiz” dedi.

Karne notlarının akademik başarı olmadığını da belirten Öztürk, öğrencilere tavsiyelerde bulunarak, “Her bir zorluğun, bir öğrenme fırsatı olduğunu hatırlayarak karşınıza çıkan her engeli aşabilecek güce sahip olduğunuzu unutmayınız. Sizler ülkemizin geleceği, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin her daim umutları ve Türkiye Yüzyılı’nın mimarları olacaksınız. Tatil sürecinde, gezip eğlenmek ve dinlenmek en doğal hakkınız. Bu süreçte, yeni yerler keşfederken, kitap okuyarak ve sosyal etkinliklere katılarak akademik başarılarınızı da desteklemeniz en büyük temennimizdir. Hepinize iyi tatiller diliyor, yeni dönemde sizleri daha büyük başarılarda eser sahibi olarak görmeyi temenni ediyorum” dedi.

Öztürk ayrıca, MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce, Bakanlığın illere gönderdiği yazı doğrultusunda, yarıyıl tatilinde ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik pek çok etkinliğin gün gün yer aldığı “Ailemle Oynuyorum, Okuyorum Yarıyıl Tatil Kitabım” hazırlandığını aktararak, “Tatil kitabında, çocukların dil öğrenimi başta olmak üzere düşünme becerileri ve yeteneklerinin gelişiminde oyun yoluyla öğrenmelerine vurgu yapıldı ve her güne bir oyun önerisi hazırlandı.

Bu kapsamda kitapta, öğrencilerin aileleriyle keyifli vakit geçirebilmeleri için yarıyıl tatili sürecinde her gün için ayrı planlanan “oyun”, “hikâye”, “masal”, “şiir”, “atasözü”, “bilmece”, “bulmaca”, “tekerleme” ve “fıkra” gibi başlıklarda farklı etkinliklere yer verildi.

Etkileşimli dijital kitapta, seslendirilmiş masallar ile masal şarkılarını da dinlemeye olanak sağlandı.

Her tatil günü için ayrı ayrı önerilen etkinlikler, çocuğun gelişimine katkıda bulunacak şekilde tasarlandı.

Kitapta ailelere yönelik, “Tatil sürecinde ailelerin çocuklarıyla geçirecekleri zaman dilimi, onların iç dünyalarını daha iyi tanımanızı, onları keşfetmenizi ve onlarla daha etkili iletişim kurabilmenizi sağlayacaktır. Böylece çocuklarımıza ayıracağınız kaliteli zaman, onların okula daha iyi hazırlanmalarına ve öğrenme motivasyonlarını güçlendirmelerine yardımcı olacaktır.” Dedi.

Bu haber 2603 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum