Ilgaz Orman İşletmesinde Yangın Alarmı!

Danış, “İşletmemize bağlı Ilgaz, Kurşunlu ve Bayramören ilçelerinde 4 yangın kulesi yanında yangın harekât merkezinde yangın ekipleri hazır durumda. 165 yangın ekibi yanı sıra onbeş gün içinde 36 yeni yangın işçisi de göreve başlayacak." dedi.

Ilgaz Orman İşletmesinde Yangın Alarmı!
26 Temmuz 2022 - 09:52 - Güncelleme: 26 Temmuz 2022 - 09:58
Alarmı!

Eğe ve Akdeniz bölgelerinde meydana gelen büyük orman yangınları yurt genlinde büyük üzüntü yaratmıştı. O bölgede yaşayan ve buralara dışarıdan yardım için gelen İnsanlar bir şeyler yapabilmek adına oradan oraya koşarken, yangın söndürme ekipleride havadan ve karadan insanüstü gayretlerle mantar gibi çoğalan yangınlarla mücadele ettiler.

Bu nedenle Orman yangınlarında ilk müdahale Büyük önem taşımakta. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi nedeniyle artan hava sıcaklıkları orman işletmelerini teyakkuza geçirmiş durumda.

Ankara Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı bölgenin en büyük işletmelerinden 205 bin hektarlık ormanlık alana sahip Ilgaz Orman işletme Müdürlüğünde 4 Arazöz 165 yangın görevlisi herhangi bir olumsuzluğa karşı yedi gün 24 saat hazır kıta bekliyor.

Ilgaz Orman İşletme Müdürü Utku Danış alınan tedbirler ve dikkat edilmesi geren hususlar hakkında şöyle konuştu:

“İşletmemize bağlı Ilgaz, Kurşunlu ve Bayramören ilçelerinde 4 yangın kulesi yanında yangın harekât merkezinde yangın ekipleri hazır durumda. 165 yangın ekibi yanı sıra onbeş gün içinde 36 yeni yangın işçiside göreve başlayacak.

Mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklıklar büyük bir sıkıntı oluşturmakta. Orman yangınları konusunda riskli bir döneme giriyoruz. 22 Temmuz tarihinde Çankırı Valiliğinin yayınlamış olduğu genelge ve içişleri bakanlığımızın genelgesiyle ormanlara giriş çıkışlar yasaklandı.

Vatandaşlarımızın buna tepkileri olabilir ama ormanlar hepimizin vatandaşlarımızın bize bu konu konuda saygısı olacaktır. Bizde o konuda gerekli önlemleri alıyoruz. Özellikle kadın çayırı tabiat parkı haricinde diğer alanlarda kesinlikle piknik yaptırmıyoruz. Bizim önceliğimiz vatandaşımız ormanda gezi esnasında ve çobanların otlatma sırasında yakmış oldukları ateşlerde daha dikkatli olmaları, Karayolunda seyreden yol kullanıcıların sigaraları yol kenarlarında araçların dışına atmaması bunun son örneği Antalya ve Marmaris’te Adana’da meydana gelen orman yangınların artışındaki yükselmeler olması tehlikeli durum oluşturuyor. Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olmalarını bekliyoruz.

Her Türlü Yangına Anında Müdahale

Ilgaz olarak her türlü yangına müdahale etmeye gücümüz var, vatandaşımızın da bu konuda yanımızda olduğunu biliyoruz. Sadece dikkatli olmaları gerektiğinin dikkatsizlik ve tedbirsizlik konusunda özellikle orman sınırında olan köylerde evlerin altındaki odunlara dikkat edilerek, bahçe ve tarla anızlarının kesinlikle yakılmaması gerekir, havanın çok sıcak ve rüzgârlı olması daha büyük problemler oluşturabilir. Bunlara dikkat etmemiz gerekiyor.

Ilgaz Orman İşletme Müdürlüğü olarak biz gerekli önlemleri aldık. Sayın Valimiz, Bölge Müdürümüzün Genel Müdürümüzün de, Bakanımızın da talimatlarıyla hazır kıta müdahale için bekliyoruz.

Ilgaz Orman İşletme Müdürlüğünde aktif olarak 17 tane su tankerimiz var onun haricinde köylerimizde il özel idaresinin takmış olduğu yangın vanalarının kontrollerini yaptık bunlarda şuanda çalışır vaziyette bir sıkıntımız yok hazır kıta bekliyoruz.

Köy Muhtarlarıyla Sosyal Medya İletişimi

Tüm muhtarlarımızla temas halindeyiz sosyal medya üzerinden günlük mesajlaşıyoruz. Orman Genel Müdürlüğümüz üzerinden muhtarlarımıza mesaj gönderiyoruz hava şartlarını belirtici ve bilgilendirirci mesajlar atarak köy halkının bilgilendirilmesini sağlıyoruz en önemli önceliğimiz bu.

134 orman içi 113 orman dışı köyümüz var. Köylerde yangın eğitimlerimiz devam ediyor. Yangın öncesi ve şu anki dönemde de vatandaşlarımız evlerinin altındaki odunlara ve etrafındaki ağaçlar dallarını budanması gerekiyor. Orman kenarında yaşayan köylerimiz çok fazla ister istemez büyük yangın tehlikesi olduğu zaman direk köye yanaşabiliyor.

Orman Genel Müdürlüğü emri gereği, Orman yollarını genişleterek daha belirgin hale getirmek için yolun altından ve üstünden olmak üzere kesim yapılıyor. Böylece yangın atlamalarına engel oluyoruz. Şu anda 160 Km orman içi yolda bu uygulama gerçekleştirildi. Yıl sonuna kadar hedefimiz 200 Km 1300 Km orman içi yol ağımız var, yol ağımızdaki genişletme çalışmalarının tamamını 3 yıl içinde bitirmeyi planlıyoruz”.

Yangın çıkmayan bölgelerden, yangına hassas bölgelere nöbetleşe arazöz sistemi

Öte yandan Orman Genel Müdürlüğü yangınlara hızla müdahale için yurt genelindeki yangına hassas bölgelere özellikle ege ve Akdeniz bölgelerine yangın sezonu bitimine kadar, diğer bölgelerden 15 günlük nöbetler halinde arazözler görevlendirdi.

Bu haber 1442 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum