Tarihi Osmanlı Hamamı Ilgaz'da Yeniden Hayat Buluyor

Başkan Öztürk’ün çalışma ve gayretleriyle Ilgaz’da yeniden canlandırılacak olan bu kültür Ulupınar Mahallesinde bulunan ve Gavur Hanı olarak da bilinen...devamını okuyunuz.

Tarihi Osmanlı Hamamı Ilgaz'da Yeniden Hayat Buluyor
13 Ekim 2021 - 19:06
Ilgaz'da Bir Tarih Yeniden Ayağa Kalkıyor

Ilgaz İlçe Merkezinde Ulupınar Mahallesinde bulunan ve 19. Yüzyılın sonlarında yapıldığı söylenen Tarihi Osmanlı Hamamı Yeniden Ayağa kalkıyor.

Başkan Öztürk’ün çalışma ve gayretleriyle Ilgaz’da yeniden canlandırılacak olan bu kültür Ulupınar Mahallesinde bulunan ve Gavur Hanı olarak da bilinen tarihi ticaret hanının arsasına bitişik olmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

Yıllardır Ilgaz halkına hizmet veren ve vermeye devam eden, Ilgaz’ın kültür varlığı tarihi Osmanlı Hamamı’nın, Gavur hanıyla birlikte aynı yerleşkede ve bir bütün olarak Han ile aynı konseptte yeniden yapılacak olması hem mahalle sakinlerinden hem de Ilgazlı vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

Tarihi Osmanlı Hamamını yakından tanıyalım

Ilgaz’da bulunan Tarihi Osmanlı Hamamı, Ilgaz ilçe merkezinde bulunmakta olup, “Belediye Hamamı” adı altında İlçe Belediyesince işletilmektedir. 19. yy sonlarında yapıldığı söylenen hamam; haç planlı, dört eyvanlı, dört halvetlidir. Halvetlerin dördü de kubbe ile örtülüdür. Üzeri kubbeli sıcaklık mekânının ortasında bir göbek taşı bulunmaktadır. Sıcaklık mekanının duvarları eyvanlarda silme kotuna kadar, halvet giriş kapılarının yanlarında üzengi kotuna kadar mermer kaplı olup, soyunmalık mekânı iki kat betonarme olarak yapılmıştır. Ilıklığın üzerinde altı adet fil gözü bulunmaktadır. Hamamın dış yüzeyi betonarmedir.

Hamam
15.01.1996 tarihinde – 4441 sayılı kararla tescil edilmiştir.
Bu haber 719 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum