Şehrimizi İlgilendiren En önemli Sorunları Masaya Yatırdık (Özel Haber)

www.haberci18.com İnternet medyası yönetmeni Mustafa Çelik olarak, “Yöneticilere veya AKP’ye ve diğer Partilere yaptığım en ufak eleştiriyi devlete karşı neyi yaptığımı sanmasınlar, ben şehrimi seviyorum."

Şehrimizi İlgilendiren En önemli Sorunları Masaya Yatırdık (Özel Haber)
02 Aralık 2021 - 01:42 - Güncelleme: 02 Aralık 2021 - 01:56
Sorunlarımızı Boylu Boyuna Masaya Yatırdık 

Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleşti

Aylık basın bilgilendirme toplantısı Valimiz Abdullah Ayaz'ın katılımıyla 01.12.2021 Çarşamba günü Saat 10.30'da Valilik Birlik Toplantı Salonunda gerçekleşti.

Toplantıya Çankırı Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, İl Sağlık Müdürü Hüseyin Sarıkaya, Valilik Özel Kalem Müdürü ve Ulusal ve Yerelden bazı basın mensubu arkadaşlar katıldı.

Gerçekleştirilen basın bilgilendirme toplantısında kafamızda soru işareti bırakan en önemli sorunları masaya yatırdık.

Vali Abdullah Ayaz’a şehrimizle ilgili, vatandaşlarımızın bizler aracılığı ile talepte bulundukları konularla ilgili tüm sorularımızı sorduk, karşılığında ise cevapları aldık.

Soru: Şehrimize bir meydan yapılmasına karar verildi. Meydan çalışmaları başlayacak derken birileri düğmeye basmış olmalı ki bu projenin engellenmesi için yoğun çaba sarf edildiği iddia ediliyor. Koç Market, Şahin Simit Sarayı, Cumhuriyet Aile Sağlık Merkezi Aile Sosyal Politikalar binası yıkımı gerçekleşecek mi, halkımız bir açıklama bekliyor. Buranın dokunulmazlığımı neyi var? İlimiz Valisi olarak bu konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi alabilirmiyim sorusunu çekinmeden Vali Ayaz’a sordum.

Cevap: Bu binanın yıkılması için yazı var. Süreç işliyor. Çalışmalarımızı yürütüyoruz. Burada Cumhuriyet Aile Sağlık Merkezi için vatandaşı mağdur etmeyecek bir çözüm bulacağız. Bu bina ile ilgili yıkım kararı var. Çünkü buradaki aile sağlığı merkezinde 7 aile hekimi var. 26 bin nüfusa hitap ediyor. O vatandaşlarımızı da oradan çok uzağa göndermememiz lazım. Bu konuda da duyarlı bir şekilde uğraşlarımız, çalışmalarımız var. Onun için zamana ihtiyaç olduğu kanaatindeyim.” İfadelerini kullandı.

Soru: Gün içerisinde hastaneye gitme fırsatı bulamayan ve randevu alamayan vatandaşlarımıza kolaylık sağlamak amacıyla Çankırı Devlet Hastanemizde başta Kulak Burun Boğaz ve diğer polikliniklerimizde doktor sıkıntımız baş göstermektedir. Bu şikâyetlere nasıl dur diyeceksiniz? Veya Çankırı Devlet Hastanesinde mesai dışı poliklinik uygulaması yapmayı düşünürmüsünüz?

Cevap: Evet Hastanemizde bazı dallarda doktor azlığımız var. Haliyle doktor azlığı da hem vatandaşa yansıyor hem de mevcut doktorlarımızın çok hasta muayene etmesiyle hastalara da uygulanan zamanda yeterli gelmiyor. Hasta çokluğundan olmalıdır ki randevu sistemine de uymak mecburiyetinde kalıyoruz. Bu sebeplerden dolayı Kulak Burun Boğaz ve diğer polikliniklerimize doktor atamaları gerçekleşecek, en kısa zamanda Çankırı’daki görevlerine başlayacaklardır.” İfadeleri kullandı.

Soru: Anjiyo Merkezi sorununu giderebilmek açısından ne kadar bir yol kat ettiniz, son durum nedir?

Cevap: Anjiyo merkezi artık programda. Makineler cihazlar alınıyor. Arkadaşlarımız yerini hazırlıyorlar. Personellerin eğitimi başlıyor. 2022’nin ilk yarısı içerisinde anjiyo merkezi kurulmuş ve hizmete girmiş olacak. Büyük bir hizmet. Katkısı olan herkese çok teşekkür ediyoruz. Sizin de dediğiniz gibi ilimizde bu konuda vatandaşın ihtiyacı giderilmiş olacak. Yoğun bir şekilde gerekenler yapılıyor.” İfadelerini kullandı.

Soru: 400 Yataklı Yeni Hastane yapılması, Jandarmanın kaldırılması, Karayolları 158.ci Şubenin taşınması süreci uzatır mı sorumuzu da Valimiz Ayaz’a sorduk.

Cevap: Şu anki birinci hedefimiz iki çalışmanın aynı anda yapılması. Jandarma ve Yeni Hastanenin yapılması için aynı anda çalışmaların başlamasını hedefliyoruz. Tabi ki projeler hazırlanacak, gerekli çalışmalar yapılacak. İmkan olursa isteğimiz o, hem Jandarma inşaatını, hem Hastane inşaatını eş zamanlı başlatmak. Jandarmanın arkasında boş bir alan var. Şu anki hastaneden oraya bir geçiş verebileceğimizi değerlendiriyoruz. Ama böyle olmazsa tabi biraz zaman kaybı olabilir. Bunda da biraz zamana ihtiyacımız olacak.” İfadelerini kullandı.

Soru: Çankırı TOKİ 2022 için Yer Etüdü yapıyorsunuz. Acaba TOKİ’nin yerleşim alanını belirlediniz mi? Milletin beklediği TOKİ nereye yapılacak? Verilen sözler varıdı. Ayrıca Kırkevler Sosyal Konutlardaki sakinler daha nereye kadar mağdur edilecek?

Cevap: TOKİ sorumuzda çok ısrarlıydık. Vali Ayaz TOKİ ile ilgili açık konuştu. Dediğiniz gibi bazı yerleri inceledik. Aşağıpelitözü yolunda bir yer var. Bizce de uygun. Orayla ilgili olarak Yakınkent OSB’deki yatırımcıların yöneticileriyle ilgili toplantı yaptık onlardan belli sayıda talep aldık. Sonra Çevre ve Şehircilik Bakanımıza gittik. İnşallah ora üzerinden yürüyecek. OSB’de yatırımcı sayımız artıyor. Alpin çorap çok daha büyük bir yatırım yapıyor. İlave 1500 kişiyi daha istihdam edecek inşallah. Bunun yanında irili ufaklı yer tahsislerimiz var. Artık OSB’de 2. Etaba geçmek üzereyiz. O yüzden hem OSB’ye hem şehre hizmet edecek bir alanın uygun olacağını değerlendiriyoruz. Böyle bir alan daha önce düşünülmüş biz şimdi bunu yeniden canlandırma gayretindeyiz. TOKİ oradaki alanla ilgili çalışmalara ve talep toplamaya başlayacak yakında. Bunun dışında da şehir merkezinde birkaç alternatif alan var. Oralarla ilgili istişareler sürüyor. Ama Aşağıpelitözü’nün alanı çok geniş. Alternatif alanları da TOKİ ile paylaştık. Onların teknik ekipleri gelip gereken incelemeleri yapacaklar. İnşallah şehrin konut ihtiyacını karşılamak lazım. Hem üniversite, hem gelenler açısından. Bu çalışmalarımız devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Soru: Şehir Merkezi Buğdaypazarı Mahallesi, Ahmet Talat Onay Bulvarı, Ahmet Yesevi camii yanındaki kavşağa neden bir çözüm üretmiyorsunuz? Millet kafasına göre 2-3 sıra park ederek oradaki geliş-gidiş trafiğini felç ediyor. Trafik sorunu yaşanıyor diyerek başladığımız ilk sorumuz.

Cevap: Oraya tekrar bakalım. Uygulama yapıyoruz çok ceza yazılınca ceza şikayet ediliyor. Ama haklı olarak tabi ki orada trafikte zorluk çeken vatandaşın serzenişi var. Neden buraya bir düzenleme yapmıyorsunuz diye. Bazı sorunlu yerlere dediğiniz gibi tekrar bakalım. Eski hükümet konağı alanı, yıkılan eski trafik şube müdürlüğü alanı park konusuna bir miktar ferahlama getirmiş gibi ama vatandaş gideceği en yakın yere aracını park etmek istiyor. Buda trafikte sorun yaratıyor. Gereğini yapalım.” İfadelerini kullandı.

Soru: Çankırı Devlet Hastanemizin oradan, Hacı Ali Dinlenme Tesislerine kadar o bölgede yaya üst geçitleri yok. Yaya üstgeçitlerine acil ihtiyacımız olduğu kanaatindeyim. 2022 projelerinde Çankırı’ya Yay için üst geçit çalışmalarınız olacak mı?

Cevap: Üst geçit sorumuz bence çok önemliydi. Trafik ışıkları olduğu için üst geçit tercih edilmiyor. 2022’de çevre yolunun bir kısmı biteceği için şehir içi trafikte bir miktar azalma olabilir. EDS ile ilgili çalışmamız var belediye başkanımızla istişare ettim. Şahsi düşüncem Hacı Ali kavşağından, Hastane kavşağına kadar olan bölgede muhakkak EDS’ye ihtiyaç var. Bu yol şehir içi bir yol değil, şehirlerarası bir yol. Sinop’a Kastamonu’ya giden herkes bu yolu kullanıyor. Bu yola EDS kurarsak biz radar kurmaktan kurtuluruz. Vatandaş da daha dikkat eder. Allah göstermesin olası kazalarında önüne geçmiş olabileceğimizi düşünüyoruz.” İfadelerini kullandı.

Soru: Valilik önündeki Üst Geçit – Asansör sorunumuzu neden halletmiyorsunuz? Vatandaşlarımız zorlanıyor. Burayla kimler, neden ilgilenmiyor? Diye sorsam nasıl cevap verirsiniz?

Cevap: şehrimiz için kanayan bir yara olarak görüyorum. Asansör yapılamadı. Orada eksiklik var. Oraya başka bir alternatif artık yapılamaz. Bu üst geçitteki asansör işini en kısa zamanda halletmemiz lazım. Dediğiniz gibi Adliye, Emniyet, Okullar ve oturum alanları Karayolu ile iç içe. Karşıdan karşıya geçebilmek için asansör işine ağırlık vereceğiz inşallah.” İfadelerini kullandı.

Soru: Şehit Gaziler Dernekleri sorumuzu da hiçbir kimseden çekinmeden, zorlanmadan yönelttim. Şehit Ve Gazilerimizi ve geride kalan ailelerini tek bir çatı altında toplamaya varmısınız yokmusunuz? Türkiye’de örnek gösterecek tek bir vilayetin Çankırı olması bizleri derinden yaralıyor. Bir şehirde 3-5 tane ayrı ayrı Şehit ve Gaziler Derneği olur mu, en önemlisi Şehit ve Gazi ailelerimizi ayrıştırmak zorunda bırakanların kurdukları Dernekleri neden bir çatı altında toplamayı düşünüyor musunuz, bu çok başlılığa dur demeyi ne zaman hayata geçireceksiniz. Çankırı’da birlik, beraberliği sağlayabilmek için daha neyi bekliyorsunuz? Ayrı ayrı tutum almış başını gidiyor. Bu yanlışlar Hem devletimizi, hem de Valiliğimizi küçük düşürüyor. Bu yaşananlara hep mi seyirci kalacaksınız?

Cevap: Bu konuda bazı yapılanların maksadı aştığı kanaatindeyim ben. Yoksa yıllardır şehit veren, binlerce şehidi olan, şehitler için bir sürü yasal düzenleme yapmış, imkanlar getirmiş olan bir devlet şehidinin mezarına bayrak direği dikemeyecek bir devlet değil. Bu konuda eksiklik varsa en kısa zamanda da gideririz. Maksadı aşan ifadeleri istismarı da kabul etmeyiz. Bu tür açıklamalara itinalı yaklaşmaya çalışıyorum ben. Ortada olan şehitlerimiz ve gazilerimiz. Mevcut tablo doğrumu dur, onu da kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Ama biz kurulmuş ve faaliyetine devam eden bütün STK’larımızla da eşit şekilde faaliyetlerimize devam ediyoruz. Sizi çok iyi anlıyorum. İnşallah bir düzen getiririz.” İfadelerini kullandı.

Soru: Ankara, Çankırı, Karabük, Zonguldak hattında TCDDY’ları Kara Elmas yolcu tren seferleri başlayacaktı. Söz verildi. Üzerinden 1-1,5 yıl geçti. Ne oldu da verilen sözler yerine getirilemedi, Kara Elmas yolcu tren seferleri de lafta kaldı. Yolcu treni hizmete girecek mi?Bu soruma nasıl bir cevap verebilirsiniz?

Cevap: Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Ankara'dan çıktıktan sonra Kalecik, Çankırı, Çerkeş, Eskipazar, Karabük-Safranbolu ve Zonguldak kadar yolcu taşımacılığı yapan ancak yolcu sayısı düştüğü için kaldırılan Karaelmas Ekspresi'nin, pandemi sonrası yeniden seferlerine başlayacağı müjdesini vermişti. Yolcu Tren seferleri hizmete girecek mi sorunuza istinaden, Sizlerin de malumu. Pandemi sonrası yeniden seferlerine başlayacağı düşünülüyordu. Maalesef pandemi süreci bitmediği gibi çeşit çeşit varyantlar çıkmaya başladı. Tabi ki bunların arkasına sığınmak çözüm değil. Devletimizin Covid-19 la mücadelesi her alanda devam ediyor. Cumhurbaşkanımızın kabulü sonrası İnşallah Karaelmas treni tekrar yolcu taşımaya başlar. Bizler ilimiz ve ilçelerimiz için farklı değerler üretmeye çalışıyoruz. İnşallah Karaelmas treni bölgenin ekonomisine çok ciddi katkılar yapar.” Diye düşünüyorum.” İfadelerini kullandı.

Soru: Çankırı halen eski Çankırı. Çankırı’da siyasiler oyu almış ama; Çankırı için hiç çalışmamış. Sosyalleşmemiş, hep geriye doru gitmiştir. Sizde ilimize yeni Valimiz olarak geldiniz. Çankırı Valiliği olarak 2021 yılında neler yaptınız, 2022 yılındaki hedefleriniz, projeleriniz neler olacak?

Cevap: Mesele, malum yatırımlar. Sezon bitti, yapabileceklerimizi yaptık, yapamadıklarımız seneye kaldı. Kışın elden geldiğince ufak tefek yapacaklarımız olursa onlara devam ederiz. Önümüzdeki yıl kısmet olursa işlere kaldığımız yerden devam edeceğiz. Ama her zaman söylüyorum ihtiyaçlar sınırsız ama kaynaklar sınırlı maalesef. Onun için sınırlı kaynaklarla bu sınırsız ihtiyaçların ne kadarını karşılayabiliriz, önceliklendirme yapıp arkadaşlarımızla beraber istişare halinde bunları giderme gayreti içerisinde oluyoruz, olmaya da devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Soru: Çankırı’da Yeni Omicron Varyantına rastlandı mı sorumuza da cevap aradık.

Cevap: Omicron varyantıyla ilgili konuşmak şu an için erken. Şu açıdan bulaştırıcılığı çok yüksek olduğu kesin yani deltadan daha hızlı yayılıyor. Bu kötü haber ama şu ana kadar ki tespitler semptonlarının ağır olmadığı noktasında. Ağır bir hastalığa sebep olduğuyla ilgili bulgu yok. Bu çalışmalar devam ediyor. Bir iki haftaya muhtemelen daha net olarak varyantın etkisini göreceğiz. Biz aşılarla ilgili şunu görüyoruz, zaman içerisinde hastalığı engelleme oranında düşüş oldu. Aşının üzerinden uzun zaman geçince ama hastaneye yatış ve ölümü engellemedeki başarısı hala çok iyi. Bu konuda bir problem yok. Hiç aşı olmayanların yüzdesi yüzde 16.” İfadelerini kullandı.

www.haberci18.com İnternet medyası ve yönetmeni Mustafa Çelik olarak, “Yöneticilere veya AKP’ye ve diğer Partilere yaptığım en ufak eleştiriyi devlete karşı neyi yaptığımı sanmasınlar, ben şehrimi seviyorum. Şu an 59 yaşımdayım. Şehrimle ilgili en ağır yükleri omzumda taşımaya; belim kırılasıya kadar da Çankırı halkıma hizmete devam edeceğim. Bedeli ne olursa olsun Çankırı’m için mücadelemi sonuna kadar bırakmayacağım. Bundan hiçbir kimsenin şüphesi olmasın. Her şey Çankırı için. Allah’a emanet olun, dostça, hoşça kalın.

Bu haber 2539 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • vatandaş
    1 ay önce
    ağzınıza sağlık sayın editör. damardan soruları sorarak halkla ne kadar iç içe olduğunuzu belli etmişsiniz. bir vatandaş olarak valiye bende olsam bunları sorarım halkta bunları sorardı.toki ye takoz olan siyasiyide inşallah açıklarsınız.100 bin konut projesinde vatandaş parasını yatırdı kurada adı çıktı ama 2 yıldır yeri belli olmadı.çoğu teslim etti yada bu ay sonu teslim ediyor. tokini beklemesini ertelenmesini sağlayan siyasetçimiz kim acaba bunu sizde biliyorsunuzdur.