Kahveciler İsyan Etti

Kahvecilerin yalnızca çay satarak istihdam sağlamasının mümkün olmadığına dikkat çeken Murat Özbek, “Bu süreç tüm esnafları yordu ancak en çok etkilenen servisçiler ve kahveciler oldu.” Dedi.

Kahveciler İsyan Etti
12 Ekim 2020 - 20:08 - Güncelleme: 12 Ekim 2020 - 21:09

İsyan Etti Kahveci Esnaflarına Sahip Çıkılmasını İstedi

Türkiye genelinde eş zamanlı basın açıklaması yapan kahveciler, pandemi ile mücadele tedbirleri kapsamında kahvehanelerde oyun yasağının devam etmesine tepki gösterdi.

Özbek “Hepimizce bilindiği üzere ülkemizde ve dünyada yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle, virüsün halk sağlığı üzerindeki etkilerini azaltmak maksadıyla hükümetimizce alınan tedbirler doğrultusunda 16 Mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı'nın 81 il valiliğine göndermiş olduğu genelgesi ile kahvehane, kıraathane, kafe, kafeterya, çay bahçesi, internet kafeler, playstation ve oyun salonlarının faaliyetleri geçici olarak durduruldu. Buna saygı duyuyorum.” Dedi.

“Bu Zor Durumdan Bir An Önce Çıkmamız Lazım”

Kahvecilerin yalnızca çay satarak istihdam sağlamasının mümkün olmadığına dikkat çeken Murat Özbek, “Bu süreç tüm esnafları yordu ancak en çok etkilenen servisçiler ve kahveciler oldu.” Dedi.

Belki sesimi biri duyar dedi, “Kızgınlığını, kırgınlığını Kahveciler Odası Başkanlığına aday olacağını belirterek kahveci esnaflarının mağdur olduklarını söyledi.”

Çankırı Kahveci Esnaflarından Murat Özbek Kahveci esnafının pandemi ile birlikte mağdur olduklarını dile getirirken, kahveci esnafına sahip çıkılmasını istedi.

Yetkililere seslenen Murat Özbek, iş yerlerini açılmasını ve yasakların bir nebze olsun kaldırılarak esnafın evine ekmek götürmesi için yetkililerin çare bulmasını istedi.

Esnafımız gerçekten çok zor durumda, bu zor durumdan bir an önce çıkmamız lazım. Hijyen kurallarına uyulduğu takdirde kahvehaneler neden açılmasın? Biz buradan Cumhurbaşkanımıza, Bakanımıza ve tüm devlet yetkililerine sesleniyoruz. Bir an önce kahvehanelerde oyun aletlerinin serbest bırakılması lazım, yoksa kahveci esnafı bitti. Her türlü zor durumdayız, kiralarımızı ödeyemez durumdayız.

Yani hiçbir şekilde esnafın bu girdaptan kurtulması mümkün değil. Yetkililer sesimizi duysun. Biz burada ekmeğimiz için varız. Kahveci esnafının normalleşmeden payını almasını istiyoruz. Esnaf arkadaşlarımız her türlü tedbiri alacaktır. Çünkü onlar da biliyorlar ki dükkanlar bir daha kapanırsa yine sıkıntı yaşayacaklardır. Onun için biz önlemimizi alacağız. Kahveci esnafının sesini duyun ve kahvehaneleri açın” dedi.

Özbek Esnafın yaşadığı sıkıntıya dikkat çekerek, “Normalleşme sürecinin başlamasıyla beraber birçok meslek gruplarının açılışları hayata geçti fakat hayata geçmeyen, açılmayan mesleklerin içerisinde en önemlisi kahveci esnafımızdır. Kahve mahallenin, şehrin kültürüdür. Kahve olmazsa sohbet ve birlik beraberlik olmaz. 8 aydır kahvehaneler kapalı, sadece çay demleyip satıyorlar. Eskiden demlikleri yetiştiremiyorduk, şimdi ise demliklerimizi bile bitiremiyoruz” dedi.

Özbek, kahvelerin açılmasıyla beraber pandeminin yayılmasına sebep olacak gibi kendilerine bilgiler geldiğini ifade ederek, “Biz bunlara önlem olarak masa örtülerini her oyunda açalım, okey taşlarını her oyunda dezenfekte edelim, iskambil kağıtlarını da sıfır koyalım. Nasıl restoranlarda, kafelerde masalarda oturabiliyorsa biz de kahveci esnafları olarak 4 kişilik masalarda maske takılarak, sosyal mesafeye uyularak oyunların oynatılmasını yapabiliriz. Açılmazsa kahveci esnafı biter, batar” ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki süreçte Kahveci esnafının sesinin çıkması ve sahipsiz kalmaması adına Kahveciler Odası Başkanlığına aday olacağını belirten Murat Özbek, hiç bir STK bu süreçte yanımıza gelip de halimizi sormadı dedi.


 


Bu haber 4881 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • 18 li
    2 hafta önce
    Siz Kılıçtaroğlu'nu dinleyin ve her oyunda sıfır kağıt dağıtın. Sonrada çay bardağını 10 tl ye sayarsınız. Şu Kılçtaroğlu olmasa kahveci esnafı ne yapardı acaba.