Çankırı'nın Tescilli Ürün Sayısı 9 Oldu, 7'si Çankırı Belediyesinden

Yöresel lezzet, Çankırı Belediyesinin tescilli 7. ürünü olurken şehrin ise tescilli 9. ürünü oldu.

Çankırı'nın Tescilli Ürün Sayısı 9 Oldu, 7'si Çankırı Belediyesinden
07 Ocak 2022 - 19:32
Çankırı Belediyesi, tescilli yöresel ürün sayısını 7’ye çıkardı.

Çankırı Küpecik Peyniri’nin ardından meşhur Çankırı Pıhtı yemeği de coğrafi işaret ile tescillendi.


Türkiye’nin coğrafi işaretli ürünlerine bir yenisi daha eklendi. Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’in girişimleri ile yöreye özgü ve benzerlerinden ayırt edici birçok özelliği bulunan Çankırı Pıhtı yemeği, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılan incelemelerin tamamlanması ile coğrafi işaretli ürünler listesine dâhil edildi. Yöresel lezzet, Çankırı Belediyesinin tescilli 7. ürünü olurken şehrin ise tescilli 9. ürünü oldu.

Başkan Esen, ürünün tescil belgesini halkı ile paylaşarak “Başvuru yaptığımız 12 yöresel ürünümüzün incelemesi devam ediyor. Çankırı’mızın eşsiz lezzetlerinden oluşan yöresel mutfağımızı ülkemize ve dünyaya tanıtmak istiyoruz. Turizm hedeflerimizin en önemli unsurları arasında tescilli ürünlerimizi insanlar ile buluşturmak yer alıyor. Bu süreç için büyük çaba sarf ediyoruz. Emeği geçen mesai arkadaşlarıma ve ürünlerin sunumunu yapan işletmelerimize canı gönülden teşekkür ediyorum.” dedi.


Bu haber 2882 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Melih
  4 ay önce
  Dağlarla davanız mı var? Baskan ve ekibi Cankırımız için bir seyler yapmanın derdinde sizler eleştiri yapıyorsunuz.O zaman her sey güzel olacak deyip İstanbula gidin giderkende tescilli kaya tuzumuzudan da götürün kayıp bir yerlerinizi inciltmeyin...
 • M.kemal
  4 ay önce
  Aferin ne büyük bir başarı fen ve teknoloji yi tescilledi.saglik eğitimde buluş tescilleyin
 • isimsiz
  4 ay önce
  bırakın kardeşim tescilli yemegi felan iş imkanı lazım iş daha hala tescilli yemek derdindesiniz