Valimiz Ayaz, "Çiftçilerimiz Bizim Göz Bebeğimizdir"

Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, "Çankırı bu anlamda çok imkanı olan bir şehir. Ama bu güne kadar bu imkanın değerlendirilmesi konusunda biz elimizden geleni yapmakta biraz geri kaldık." ifadelerini kullandı.

Valimiz Ayaz, "Çiftçilerimiz Bizim Göz Bebeğimizdir"
13 Aralık 2020 - 15:01 - Güncelleme: 13 Aralık 2020 - 15:32
“Çiftçilerimiz Bizim Göz Bebeğimizdir”

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğünün katkılarıyla hazırlanan Arıcılığı Geliştirme Projesi kapsamında Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Çankırılı arı üreticilerine polen tuzaklı kovan altlığı dağıtımı törenle gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Atölye Binasında gerçekleştirilen Törene Valimiz Abdullah Ayaz, Çankırı Milletvekili Salim Çivitçioğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız, Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Av. Abdulkadir Çelik ve arı yetiştiricileri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, Çankırı Milletvekili Salim Çivitçioğlu ve Valimiz Abdullah Ayaz birer konuşma yaptılar.

Konuşmasında çiftçilerimizin muhakkak desteklenmesi gerektiğine dikkat çeken Valimiz Ayaz, “Taşrayı ve oralardaki üretimi sürekli canlı tutmamız gerekiyor. Bunu için muhakkak üreten, çalışan çiftçilerimiz için elimizden ne geliyorsa yapma gayreti içerisinde olacağız. Bu gün de inşallah bunun bir parçası olan bir program vesilesi ile bir araya geldik” dedi.

Arı üreticilerine dağıtılacak olan kovan altlıklarının çiftçilerimizin gelirine katkıda bulunacağını ifade eden Valimiz Abdullah Ayaz şunları söyledi: “Çiftçimiz bizim göz bebeğimiz. Bizim muhakkak üretimi, taşrayı, kırsalı, köyleri canlı tutmamız, hayatta tutmamız lazım. Genç çiftçilerimizin, girişimcilerimizin, kardeşlerimizin bu alanlara girmesini teşvik etmemiz gerekiyor. Üretemezsek, bir şekilde dışarıdan satın alacağız. Ülkenin kaynakları farklı yerlere harcanacak. Tarım ilimizdeki en önemli sektörlerden birisi. Bizler bundan sonraki süreçte de inşallah elbirliği ile sayın vekillerimiz ve ilgili diğer paydaşlarımızla beraber hem çiftçimiz hem vatandaşlarımız için hem de Çankırı için elimizden geleni yapma gayreti içerisinde olacağız.”

240 Yetiştiriciye 2400 Adet Polen Tuzaklı Plastik Kovan Altlığı Dağıtıldı

Konuşmaların ardından Valimiz Abdullah Ayaz, Çankırı Milletvekili Salim Çivitçioğlu ve diğer protokol mensupları tarafından 240 arı yetiştiricisine 2400 adet Polen Tuzaklı Plastik Kovan Altlığı dağıtıldı.

Dağıtım Töreninde Gerçekleşen Konuşmalardan Tam Detaylar:

Program açılış konuşmasını yapan Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, “Arıcılığın geliştirilmesi kapsamında ‘polen tuzaklı plastik kovan altlığı’ dağıtımı törenine hoş geldiniz diyor saygılarımı sunuyorum.
İlimiz 256.580 dekar tarım alanında, hububattan baklagile, meyveden sebzeye, yem bitkilerinden endüstri bitkilerine kadar, narenciye hariç bitkisel üretim yelpazesi çok geniş bir üretim desenine sahiptir. Yine hayvansal üretim açısından azımsanmayacak ölçüde büyükbaş, küçükbaş hayvan varlığı, kanatlı sayısı ve arılı kovan sayısı ile nüfus ve yüzölçümü oranına göre Ülkemizde önde gelen iller arasındadır.

Arı yetiştiriciliği ile ilimizde 52.000 arılı kovanla 400 tona  yakın bal üretimi yapılmaktadır. Arı deyince aklımıza sadece bal geliyor, Oysa ki arılar gıdalarımızın üçte birinin üretiminin ardındaki gizemli ve alçak gönüllü bir ekiptir. İnsanlar için hayati öneme sahip tarım ürünlerinin önemli bir kısmı arılar tarafından döllenerek üretilmektedir. Yani biyo çeşitliliğin devanı arılar sayesinde olmaktadır.

Ülkemizdeki arıcılık sektörünün gün geçtikçe gelişmekte olduğu bilinen bir gerçektir. Buna bağlı olarak arı ürünlerinin üretim yöntemlerinin bilinmeye başlanmasına bağlı olarak arı ürünlerinde çeşitlilik artışına doğru da gidilmektedir. Bu çeşitlilik içerisinde elde edilmesi en basit olan polenin üretimi de arıcılarımızın gündeminde yerini almıştır.

Arı üreticilerine alternatif arı üretim dallarını göstermek ve polen üretiminin yaygınlaştırarak bal üretiminin az olduğu yıllarda arıcılarımıza alternatif ürün sağlanması, polenin tanıtılması, elde edilme yöntemlerinin gösterilmesi ve tüketicinin bilinçlendirilmesi önem arz etmektedir.

İlimizin uygun ekolojisi, coğrafi konumu, polen sağlayan yüzlerce bitki türüne sahip zengin florası, dünyanın en çok aradığı çiçek balı kaynağına sahiptir.
Arılar bir çiçekten diğerine polen transferi yaparak bitkilerin tozlaşmasını sağlarken bir yandan da polenleri peteklere depo ederek kendilerine gerekli olan protein, mineral ve vitaminleri sağlamışlardır.

Bileşiminde insan sağlığı açısından önemli maddeler bulunduran polenin yaklaşık %25’i, proteindir. Buna ek olarak, polen de çeşitli vitaminler, mineraller, yağ asitleri, karbonhidratlar ve insan büyüme hormonu bulunmakta olup, kalorisi düşüktür. Polenin, bal arısı larvasının beslenmesi için çok önemli olan B vitaminlerince zengindir.

Araştırmacılar arı poleninin, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olduğunu saptamışlardır. Polen, ayrıca vücudu gençleştirir, yaşama direncini yükseltir ve yaşam süresini uzatır. Polenin sürekli olarak alınabilir olması, göze çarpar bir enerji artışına neden olur. Sindirimi kolaylaştırdığı ve daha sağlıklı bir görünüm kazandırdığı ifade edilmiştir.

Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak Dünya geneline yayılan Koronavirüse (COVID-19) karşı ile mücadelede bağışıklık sisteminin güçlü olması  önemli faktörlerden biridir. Arı ürünleri zengin besin içeriği ve yüksek biyoaktif bileşenleri ile dengeli bir şekilde tüketildiğinde insan sağlığını olumlu yönde etkilemekte ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Kovanın uçuş deliğine monte edilebilen; arıların içinden geçtiği yuvarlak şekilde delikli ızgara sistemi tuzaklar polen toplamada en uygun ve en pratik olanlarıdır. Kovana polen yükü ile dönen arıların arka bacakları bu ızgara levhaya takılmakta ve polen yükleri çekmeceye dökülmektedir.

Projemiz ile arıcılarımıza son sistem plastik polen tuzaklı kovan altlığı verilerek kovanlarından yılın uygun zamanında polen almaları sağlanacaktır. Kuvvetli bir kovandan bölgemizde iklim şartlarına göre yıllık 4-5 kg a kadar polen alınabilmektedir.

Polen üretimi bal hasat döneminden önce, sezon başında yapıldığı için arıcılarımızın ekonomilerine katkı sağlayacaktır.

Projemiz kapsamında İlimiz genelinde arı yetiştiricilerimizin talepleri toplanmıştır. Bakanlığımız Hayvancılık Genel Müdürlüğünün ve Yetiştiricilerimizin katkısı ile talepte bulunan bütün yetiştiricilerimizin talepleri karşılanmıştır.

Toplamda 240 adet yetiştiricimiz talepte bulunmuş ve her yetiştiricimize 10 ar adet Polen Tuzaklı Plastik Kovan Altlığı dağıtılacaktır. Projemizin toplam maliyeti 139.200 TL dir.


Projemiz ile arıcılarımızın; gelirlerini ve hayat standartlarını yükselterek, hem aile ekonomisine hem de milli ekonomiye katkıda bulunmaları hedeflenmektedir. Projemizin ilimiz ve Ülkemiz hayvancığına hayırlı olmasını temenni eder saygılar sunarım” dedi.

Daha sonra Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu kürsüye davet edildi.

Konuşmasında Çivitcioğlu, “Arı yetiştiricilerimize hayırlı olsun diyorum. Tabi Çankırı bu anlamda çok imkanı olan bir şehir. Ama bu güne kadar bu imkanın değerlendirilmesi konusunda biz elimizden geleni yapmakta biraz geri kaldık. Bu saatten sonra Ankara’da da ne yapacaksak bu işin başında olan bir kardeşiniz olarak. Bunların çalışmasını yapacağız ve hem arı yetiştiriciliği ile ilgili, hemde daha kaliteli bal üretimi ile ilgili netice itibari ile ne yapılması gerekiyorsa sizin emrinizde olacağız. Sizlerle beraber çalışacağız.


Çankırı’da tarımda bizler elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz Malum bu dönem milletvekilliği sürecimizde tarım komisyonunda da üyeliğimiz var. Sayın bakanımızın Çankırı’ya her zaman daha bir pozitif bakışı daha bir katkı sağlayıcı bir bakışa sahip zira şu anda %80’i tamamlanmış olan tesislerin yapımına sayın Cumhurbaşkanımız müsade ederken, biz Kurşunlu’da Çankırı için çok büyük öneme haiz olan Devrek Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya barajı ile ilgili %2,5’lik bir tamamlanma oranı olan barajın çalışması için cumhurbaşkanımızdan ve tarım bakanımızdan ödenek aldık. İnşallah orayı da en yakın zamanda Kurşunlumuza Çandırımıza kazandıracağız. Hayırlı uğurlu olsun. Çankırı için ne yapılması gerekiyorsa varız. Memleketimizi kaderine Terk edecek bir durum söz konusu değil. Bizleri vatandaşımız Ankara’da Çankırı’nın eli kuşağı olsun gözü olsun işlerin takipçisi olsun ve bunları yerine getirmekle Çankırı’ya kazandırmakla ilgili uğraş versin diye Ankara’ya gönderdi. Bizlerde bunun için elimizden geleni yapıyoruz. Sağolsun sayın valim bizi hiç kırmıyor.

Bakanlarımızın meclisteki nöbetleri esnasında koltuğunun altına projeleri dolduruyor. Biz bir iki proje var diye düşünürken, 5-10 tane proje ile geliyor. Elhamdülillah hiçbir talebimizden de eksik bir durum almadan hepsini neticelendiriyoruz. Çankırımız’ında hizmetine sunuyoruz. Bu yüzdende sayın valimize bu özverili çalışmasından dolayı da huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

En son olarak İçişleri Bakanlığı’ndan Kurşunlu’ya bir hükümet konağı, Şabanözü’ne Emniyet binası, Şabanözü’ne yine jandarma ile ilgili bir bina elhamdulillah bunlar çok büyük kazanımlar.. Tarım anlamında da il müdürümüz Tarım Bakanlığı’nda da çok etkin ve yetkin bir isim. Kendisiyle geçtiğimiz günlerde Tarım Bakanlığı’nda genel müdürlerimizi ziyaret etme fırsatı bulduk.

Onikinci ayın başındayız. Tabiri Caiz ise paraların bittiği dönemdeyiz. Ama buna rağmen Çankırı için şu anda 2 Milyon Lira’lık bir yatırım aldık. Sera yetiştiriciliği ile ilgili meraların sulu meraların ıslahı ile ilgili, kırmızı mercimek yetiştiriciliği ile ilgili, hayvancılıkta ağır modernizasyonu ile ilgili, sertifikalı tohum ile ilgili şu dönemde paranın olmadığı bir dönemde, 2 Milyon belki 2,5 Milyona yakın bir para ile cebimiz dolu bir şekilde Çankırı’ya geldik. Çankırılı çiftçimize hayırlı uğurlu olsun. Benim içinde çok önemli üzerinde durduğum bir proje vardı. Batı Karadeniz projesi bu projede 2018 yılından beri takip ediyorduk. Ama bu döneme kadar neticelendirememiştik. Yine kıymetli müdürümüzle Ankara’da yaptığımız istişareler neticesinde Batı Karadeniz projemiz inşallah nasip olursa Çankırı’da 2021’in Mart veya Nisan itibaren hizmete girecek. Bu projenin özelliği şu, bizim malum biliyorsunuz Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumumuz var (TKDK). Oradan aldığımız hibe krediler var yaptığımız işlere göre ama bunun haricinde Batı Karadeniz projesi ile itibaren Tarım İl Müdürlüğü marifeti ile biz vatandaşlarımıza yapmış olduğu işin özelliğine göre, %50 hibe ile %100 hibe arasında projelerin yapılması ile ilgili destek olacağız. Vatandaşımızın da bu işi yapması için zemin hazırlamış olacağız. Batı Karadeniz projemizinde şu an itibari ile Çankırı halkımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.


Milletvekili Çivitçioğlu’nun konuşmasının ardından Çankırı Valisi Abdullah Ayaz konuşmasını yapmak üzre kürsüye davet edildi. Vali Ayaz konuşmasında, “Geldiğimden beri sürekli olarak söylediğim şey şu, yurdun farklı yerlerinde Kaymakam, Vali Yardımcılığı görevlerinde bulunduk. Ama yapmamız gereken en önemli çalıma şu ki bizim taşrayı ve üretimiz canlı tutmamız gerekmekte. Bunu için muhakkak üreten çalışa çiftçilerimiz için elimizden ne geliyorsa bunların tamamını yapma gayreti içerisinde olacağız. Bu günde inşallah bunun bir parçası olan bir program vesilesi ile bir araya geldik. Birazdan 240 üreticimizle inşallah 2400 kovan altlığını üreticilerimizle buluşturup İnşallah onların gelirlerine bir katkı sağlayacağız. Üretimlerini biraz çeşitlendirmeye çalışacağız. Biraz önce sayın vekilimizin de ifade ettiği gibi bundan sonrada, Çiftçi bizim göz bebeğimiz tekrar söylüyorum bizim muhakkak, üretimi, taşrayı, kırsalı, köyleri canlı tutmamız hayatta tutmamız lazım. Genç çiftçilerimizin, girişimcilerimizin, kardeşlerimizin bu alanlara girmesini teşvik etmemiz gerekmekte. Aksi takdirde muhakkak üretemezsek, bir şekilde dışarıdan satın alacağız. Ülkenin kaynakları farklı yerlere harcanacak. Birde ilimiz için biraz önce tarım müdürümüz ayrıntıları verdi. Tarım en önemli sektör olarak ortaya çıkmakta. Onun gelişmesi için elimizden geleni yapacağız. Sayın vekilimiz konuşmasında sağ olsunlar iltifat ettiler ama sonuçta sayın bakanlarımızdan randevuyu sayın vekilimiz alıyor.

Bizde teknik olarak içini doldurmaya konuları detaylı bir şekilde arz etme gayretinde bulunuyoruz. Bundan sonraki süreçte de inşallah elbirliği ile  sayın vekillerimiz ilgili diğer paydaşlarımızla beraber hem çiftçimiz hem vatandaşlarımız için hem de Çankırı için elimizden geleni yapma gayreti içerisinde olacağız. Ben tekrar hayırlı olsun diyor bol bereketli kazançlar diliyorum” diye konuştu.


Sonrasında arıcılara kovan altlığı dağıtılarak program sona erdi.


Bu haber 3167 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum