Valimiz Abdullah Ayaz, Covid-19 Denetiminde

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Cumhuriyet Mahallesi Şehit Üsteğmen Erdem Öztürk Sokak ve Tevfik Fikret Caddesi üzerinde koronavirüs denetimi yaptı.

Valimiz Abdullah Ayaz, Covid-19 Denetiminde
18 Ağustos 2021 - 22:25 - Güncelleme: 18 Ağustos 2021 - 22:58
Covid-19 Denetiminde Her Daim Sahada

Vali Abdullah Ayaz, kent merkezinde koronavirüs denetimi yaptı. Aşılamanın önemine değinen Vali Ayaz, tedbirlerin elden bırakılmamasını istedi.

Bayramdan Önce ki Gibi Rahat Değiliz!

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Cumhuriyet Mahallesi Şehit Üsteğmen Erdem Öztürk Sokak ve Tevfik Fikret Caddesi üzerinde koronavirüs denetimi yaptı. Gazetecilere açıklamada bulunan Vali Ayaz, özellikle genç grupların aşılamaya ilgilerinin az olduğunu dile getirdi.

Çankırı’da '1 Haftada 10 Kişi Vefat Etti'

Bir hafta içinde 10 vatandaşın daha vefat ettiğini belirten Vali Ayaz, "Son bir hafta içinde 10 vatandaşımızı koronavirüs nedeniyle kaybettik. Vefat eden vatandaşlarımızdan biri 40 yaşında ve hiç aşı olmamış. Onun için bir kez daha söylüyoruz; tedbirleri elden bırakmayalım ve aşı olalım. Yaş grubu aşağı indikçe aşılama oranı azalıyor. Fakat hastalığın genci yaşlısı yok" diye konuştu.

Ayaz, “Sırası gelenlerin ve 50 yaş üzeri vatandaşların aşılarını olmasını istiyoruz. İlimizin tamamında ve ilçelerimizde denetimlere devam ediyoruz.” Diyerek denetimlerin hız kesmeden süreceğini belirtti.

Hali hazırda Çankırı, Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı haritada sarı renkte bulunuyor. Çankırı Vali Abdullah Ayaz en kısa sürede rengin mavi olması için çalıştıklarını söyleyerek, ”Arkadaşlarımız büyük gayret içerisinde. İlçelerimizde oran yüzde 80’in üzerine çıktı. Yüzde 75’in üzerini görenler var. Merkez olarak henüz yüzde71 oranındayız. Hem bizim gayretimizle hemde vatandaşın ilgisine bağlı. Gönlümüzden geçen en kısa sürede mavi renge geçmemiz. Ama ertelemeden ötelemeden bu aşıları olalım.” ifadelerini kullandı.

Yoğun Bakımda 4 Hasta Var

Çankırı Devlet Hastanesinde yaan hasta sayısı hakkında bilgi veren Vali Ayaz, ”Yoğun bakımımızda 4 hasta vatandaşımız bulunmakta. Serviste ise 30 hasta var. Yoğun bakımdaki hastaların 2’si ise entübe durumda. Serviste genç hastalar var, yoğun bakımda ki hastalar ise genellikle 70 yaş üzerindeler.  Serviste de, yoğun bakımda da aşı olduğu halde yatan hastalar olduğu doğrudur. Tabi aşı yüzde 100 korumuyor. Aşı olduğu halde yüksek yaş grubunda hastalığa yakalananlar oluyor. Tabi aşılı hastalar serviste yatanlarda var, daha çabuk toparlayacak gibi duruyorlar. Aşı olanlar servisten yoğun bakıma daha az geçiyorlar. Geçtiğimiz pik dönemlerini aşısız aşmaya çalışsaydık durum çok daha ağır olabilirdi.” Diyerek aşının öneme vurgu yaptı.

STK Temsilcileri İle Görüştük

Bulunan STK temsilcileri ile görüştüklerini belirten Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “18-24 yaş grubu aşılama oranı yüzde 55.O yaş grubu için fena değil ama daha iyi olmalı. Bir çok STK Başkanı ile bire bir görüşüp ricacı oldum. Sosyal medyalarında da paylaşımlarını istedik. Arkadaşlarımız tüm ilçelerde aşı olmayanlara tek tek ulaşıyor. Yaz döneminde hasta sayısı ilçelerde ve köylerde bir önceki döneme göre merkezden daha fazla durumda. Herkes elini taşın altına koyması lazım. Esnaf Odamızdan, Ziraat Odamızdan ve diğerlerine rica ettik üyelerini bilgilendirmeleri konusunda. Esnaflarda lokanta, fırın, kafeterya gibi yerlerde aşılama oranı iyi durumda. İşverenler bu konuda çalışanlarını zorluyorlar. Fabrikalarda aşılama iyi durumda. 40-50 yaş grubunda aşılama oranı maalesef istediğimiz oranda değil. Aklımıza gelen bütün aktörleri işin içine katmaya çalışıyoruz. Eylül ayı gelmeden, kalabalıklar artmadan işimizi ciddiye alarak mavi renge dönmeyi hedefliyoruz” diyerek aşı olmanın önemine vurgu yaptı.

Bu haber 1636 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • 18 li
    2 ay önce
    Kimse aşı olmaktan korkmasın. Art niyetlilerin algı psikolojisine aldanmayın.Aşı tedavi edici bir unsur değil ancak covid virüsünün bulaştığı vücutta en az hasarla atlatmasını sağlayan bir formüldür. Her şeye muhalefet eden bir zümre var maalesef sırf muhalefet olsun diye aşıya da muhalefet ediyor ve belki de iğneden korktukları için aşı olmayı reddediyor ve yanlarına kendileri gibi muhalif toplamaya çalışıyorlar ki korkuda yalnız oldukları gözükmesin. Kimsenin toplumun ve gelecek neslimizin sağlığı ile oynama hakkı yoktur ve olamaz. Bencilce ve kaprislerle bir topluluğun sağlığı tehlikeye atılamaz.Lütfen her kes aşısını olsun.Bütün yöneticilerimiz örneklik olsun diye aşılarını oldular.Bir şey olacak olsa onlar aşı olurlar mı idi. Bazı fitnebazlar onlar başka aşı oldu sizi kandırıyorlar diyor ya, hayatımda bu kadar komik kimseler ve acziyete düşenleri de görmüş olduk ne yazık ki.