Resul Yılmaz, Yılmaz Baykın, Yasin Arslan, Yasin Berdan, Hakan Aydın Yaranağalar Ocaklarını Yaktılar

Ocaklarında takım yemeklerinin haricinde kocaman bir kuzuyu devirip sofralara sürerek damakları tatlandıran Resul Yılmaz, Yılmaz Baykın, Yasin Arslan, Yasin Berdan, Hakan Aydın yaranağalar gönüllerde taht kurdular.

Resul Yılmaz, Yılmaz Baykın, Yasin Arslan, Yasin Berdan, Hakan Aydın Yaranağalar Ocaklarını Yaktılar
15 Şubat 2019 - 11:07 - Güncelleme: 16 Şubat 2019 - 10:42

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Eğitim Ve Gençlik Derneği Yaran Meclisi’nin yaranları “Resul Yılmaz, Yılmaz Baykın, Yasin Arslan, Yasin Berdan, Hakan Aydın Hep Birlikte Yaran Ocaklarını Yaktılar.

 

Bu Arkadaşlar Bir İlke İmza Attılar

 

Ocaklarında takım yemeklerinin haricinde kocaman bir kuzuyu devirip sofralara sürerek damakları tatlandıran yaranağalar gönüllerde taht kurdular.

 

Uzun yıllar birlikte yaran yiyen bu arkadaşlarımız Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Eğitim Ve Gençlik Derneği Yaran Meclisi ocağımızdan, mutfağımızdan yetişen arkadaşlarımızdır.

 

Ankara’dan Çankırı’ya Davet Edilen İş, Sanat, Ticaret, Esnaf, Bürokrat kesimi akın akın yaranlar, şehitler diyarı şehrimize gelerek ocağa misafir kabul edildiler. 

 

Yaran ocağına olur olmaz her kişi davet edilemez. Oturup kalkmasını, konuşmasını bilen, yol yordam görmüş, daha önceden yaranda bulunmuş insanlar davet edilir. Resul Yılmaz, Yılmaz Baykın, Yasin Arslan, Yasin Berdan, Hakan Aydın yaran ağalarımızda önceden belirlemiş oldukları misafirlerini yaktıkları yaran ocaklarına çağırarak ağırladılar.

 

Akşam havalarının ardından yaran ocağına davet edilen misafirler yaran odasına alınarak mahalli oyunlar, tekerlemeler, orta oyunları, yöremize has güzellemelerle gecenin geç saatlerine kadar devam etti. Yaran ocağına çok sayıda misafir katıldı.

 

Yaran Evi’nin adabına göre oturan misafirler, başağa önderliğindeki yarenlerle Yaren Meclisini tanıma fırsatı buldu. Çankırı yaran kültürü geleneklerinin anlatıldığı gece, misafirlere ikram edilen “hoş geldin kahvesi” ile başladı.

 

Gecede Bilal Cendek hoca eşliğinde Yasin-i şerifler, ilahiler okundu, dualar yapıldı. Halk oyunları gösterileri ve orta oyunları sahnelendi, canlı müzik sunumu yapıldı.

 

Yaren Gecesi'nde türküler, şiirler, fıkralar, ağıtlar vb. etkinlikler göz doldururken, tüm katılımcılar gecede çok eğlendiler. Büyük Başağa Metin Ekizceli, Küçük Başağa İbrahim Akdoğan, Reis Cengiz Efe ve yaranların birlikte mahalli oyunları oynamaları ise ayakta alkışlandı.

 

Yaran ocağına misafir olan davetliler; söylenen maniler, yöresel lezzetler, oynanan orta oyunları ile oldukça renkli ve keyifli zaman geçirdi. Yaran Gecesi, Cezayir türküsü eşliğinde misafirlere ikram edilen “kalk git kahvesi” ile son buldu. 

 

Büyük Başağa Metin Ekizceli, Küçükbaşağa İbrahim Akdoğan “Yâren; biz insanların kalplerinde uyuyan cömertliği, bilim arzusunu, utanma duygusunu, sadakati, bir gün hesaba çekilme korkusunu uyandıran, besleyen, yaşayış biçimidir.” Dediler.

 

"Kız Anadan Öğrenir Sofra Düzmeyi, Oğlan Babadan Öğrenir Sohbet Etmeyi" ifadesi Çankırı'mızda bir yaşam felsefesi haline gelmiştir. Şehir içi ve şehir dışından gelerek yaran meclisine katılan yabancı konuklar "Kız Anadan Öğrenir Sofra Düzmeyi, Oğlan Babadan Öğrenir Sohbet Etmeyi" ifadesinin anlamını sorarak bilgilendirilerek yaşayış biçimimize ayak uydurmanın heyecanına ortak oluverdiler.

 

Türk Kültürünü ve Türk Dilini bizler devraldığımıza göre, bizlerden sonra geleceklere devretmek mecburiyetindeyiz. “Dil Bir Milletin Namussudur Kültürde onun bekçisidir.”

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Eğitim Ve Gençlik Derneği Yaran Meclisi olarak; birliğin, beraberliğin, sevginin, kardeşliğin, dayanışmanın, hoşgörünün, muhabbettin, dostluğun, cömertliğin, tevazuunun, merhametin kısaca Çankırı Kültürünün gelenek ve göreneklerini yansıtan "Yaran Kültürünü" yaşatmaya kararlıyız."

 

Tutku Olmadan Bazı Meslekler Yapılmaz!..

 

Haydi, kardeşlerim “Türkiye ve Çankırı Sahipsiz değil” Son nefesimize kadar ilimiz ve ilimizin insanlarına hizmet etmeye, yaran kültürümüzü anlatmaya devam edeceğiz.

 

1962 ve diğer yılların eskitemediği yaranlarından, Çankırı Merkez Ahlat köyü sakinlerinden, Çankırı’nın güçlü esnaflarından, Çankırı ili Karatekin Mahallesi (Damlamca Sokak, Tahta Köprü) eşraflarından 80-90 yıl gibi uzun yıllardır da ilimizde yaşamaya devam eden aile fertleri, Çankırı’nın hem köylüsü, hem şehirlisi, hem yerlisi hem de bey efendisi, sosyal yönü geniş bir insan olarak, dürüst esnaflığı ile Çankırı ekonomisine de katkıda bulunarak vefat eden merhum esnaflarımızdan Terzi Satılmış Çelik’in oğlu “Çankırı Sevdalısı” Mustafa Çelik, www.haberci18.com internet medyası olarak şehrimi ve sizleri belimiz bükülünceye kadar yalnız bırakmayacağım.

 

Cenab-ı Allah’tan kazasız, belasız bir sezon geçirmenizi diliyor, yaran meclisinizin Çankırı’mıza, şahsınıza hayırlı, uğurlu, ocaklarınızın da daim olmasını temenni ediyoruz.

 

Büyükbaşağa: Metin Ekizceli, 

 

Küçükbaşağa: İbrahim Akdoğan, 

 

Reis: Cengiz Efe

 

Yaranağalar: Osman Alaca, Abdulmüttalip Çağlar, Yasin Buğra Demirel, Ziya Karakuş, Meriç Özsu, Kürşat Ülker, Osman Tuna, Ahmet Çağlar, Tolga Birsin Albayrak, Resul Yılmaz, Yasin Arslan, Yasin Berdan, Murat Altun, Enes Kara, İsmail Koç, Yılmaz Baykın, Gökhan Burak Kaçmaz, Okan Dakımcı, İsmail Özdemir, Hakan Aydın, Tolga Kerem

 

Çavuş: Ahmet Kaymak

 

Sazende: Kerem Aydınlı, Mertcan Derelli, Ahmet Onur Metin

 

Din Görevlisi: Yeni Camii İmam Hatibi Bilal Çendek

 

Aşçı: Halil İbrahim Ölmez

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 28816 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • METİN KOÇ
    5 yıl önce
    BAŞTA BAŞ AĞALAR OLMAK ÜZERE TÜM YAREN AĞALARIMI KUTLUYORUM. YANAN OCAKLARINIZ ASLA SÖNMESİN. DAİMA YANSIN. ALLAH YARAN GECELERİNİZİ DAİM ETSİN. IYİ Kİ VARSINIZ!..