"Çankırı'da Vaziyet İyi Değil"

Her Ay Gerçekleştirilen Basın Bilgilendirme Toplantısı Valimiz Abdullah Ayaz'ın katılımıyla, 06.04.2021 Salı Günü, Valilik Birlik Toplantı Salonunda, Saat 11:00'de yapıldı.

"Çankırı'da Vaziyet İyi Değil"
06 Nisan 2021 - 19:27 - Güncelleme: 06 Nisan 2021 - 19:38
Valimiz Abdullah Ayaz Salgın Süreciyle İlgili Önemli Açıklamalarda Bulundu

Valilik Birlik Toplantı Salonunda, bugün gerçekleştirilen toplantıda konuşan Valimiz Ayaz, Sağlık Bakanlığının açıkladığı vaka verilerine dikkat çekerek, “İlimizde vaziyet iyi değil. Maalesef bir iyileşme kaydedemedik. Bu hafta artık yeni gelen kısıtlama kararlarından sonra inşallah önümüzdeki haftadan itibaren bir düşüş hedefliyoruz. Ben tekrar tüm vatandaşlarımızdan dikkatli olmalarını, tedbirlik olmalarını istiyorum.

Tüm vatandaşlardan dikkatli olmalarını istediğini aktaran Vali Abdullah Ayaz şöyle konuştu; “Ben tekrar tüm vatandaşlarımızdan dikkatli olmalarını, tedbirli olmalarını istiyorum. Söylediğimiz gibi virüsün mutasyonu çıktı İngiliz varyantı var Güney Afrika varyantı var. Ama sonuçta mücadele yöntemimizde bir değişiklik yok. Maske kullanımını hijyene dikkat edilmesini ama en önemlisi de elimizdeki veriler yayılımın en çok bu şekilde olduğunu gösteriyor mesafeye dikkat edilmesi. Gereksiz her türlü temastan sakınılmasını aile ziyaretleri ve misafirliklerin ertelenmesini istiyoruz. Bir süre daha sabır istiyoruz vatandaşlarımızdan.

Bulaşmayı Önlemede Aşının Etkisi Çok Büyük

Aşı ile ilgili elimizdeki veriler gayet güzel aşı, hastalığı, hastaneye yatışı, yoğun bakımı, ölümü önlemede gayet iyi çalışıyor. Bu konuda tereddüdümüz yok. Ama şuanda il olarak yeni bir zirveyi yaşıyoruz. Kurban bayramı sonrası bu yükselişi görmüştük. Kasım ayında tekrar gördük. Gelen kısıtlamalarla birlikte çok güzel günler yaşadık işin gerçeği. Yaklaşık 3 ay çok rahttık. Ama şimdi tekrar bir artış var. Bugünde maalesef her gün rekor tazeliyor gibi bir şey bugünde gayet yüksek bir vaka sayısıyla bu günü kapattık.

Vefat Sayımız Maalesef 350 Oldu

2 Mart ta vefat sayımız 318'di. Vefat sayısı şuan itibari ile 350 oldu. O günden bugüne 32 vatandaşımız daha kaybettik. Hali hazırda şuanda da hastanede de 15 vatandaşımız tedavi görmekte. Bu hastalarımızın 4'ü entübe. Ama aşısının 2. dozunu olmuş ve üzerinden 14 gün geçmiş hiç bir hastamız yok yoğun bakımda. Bu hastaların hiçbirisi 2. Doz aşısını olmuş ve onun üzerinden 14 gün geçmiş hasta değil. Bu gayet sevindirici. Ama şöyle endişelendiren bir durum var. 65 yaş üzeri hasta sayımız her geçen hafta düşüyor. Şuanda yüzde 10 geçen hafta yüzde 13 bir önceki hafta yüzde 18 ondan önceki hafta yüzde 22'ydi. Yani aşının çalıştığının bize net göstergesi.  Vaka sayılarımız artıyor ama malumunuz ilimiz 65 yaş üstü nüfusta Türkiye 4.'sü.  Ama 65 yaş üstü hasta sayımız her geçen hafta düşüyor bu gayet güzel. Vefat sayımızın bu kadar yüksek vaka seyrinde az kalmasının en önemli sebebi buydu. Ama hastalarımızın yaş ortalaması aşağı indi. şuanda çoğunlukla hastaneye kabul ettiğimiz hastalarımız artık çoğunlukla 50-65 yaş grubunda. 33 yaşında serviste yatan bir hastamız da var bugün itibari ile. 48 yaşında bir hastamızda şuanda yoğun bakımda. Yoğun bakımda yatan en genç hastamız 48 yaşında. Yoğun bakımda yatan hastalarımızın 10'u 65 yaş altı. Şuanda serviste de 30 hastamız 65 yaş altı hastamız tedavi görmekte. Hastanede toplamda 57 hastamız var. 42’si serviste 15'i yoğun bakımda. Bu 42 serviste yatan hastamızın 30'uda 65 yaşın altında. Bunu sizlere anlatmaktaki muradım şu gençlere bir şey olmuyor değil. Oluyor. vefatlarda da bunun etkisini görüyoruz. Son 20 ölümümüzün yaş ortalaması 70,1. son 10 ölümümüzün yaş ortalaması 67,6 son 3 ölümümüzün yaş ortalaması ise 58,6. bu biraz fikir versin diye söylüyorum.

Gençlerimizin De Çok Dikkatli Olması Gerekiyor

65 yaş üstü vatandaşlarımız gittikçe korunuyor aşıların etkinliğinin artmasıyla beraber. ama bunun sonucunda hastaneye aldığımız, hem yoğun bakıma aldığımız hem de defnettiğimiz hastalarımızın yaş ortalamalarında bir aşağı doğru bir gidiş var. Onun içinde bu grubun özellikle çok dikkatli olmasını istiyoruz. 

Mutasyonlu Virüs Artık Hâkim Virüs

Yeni varyantla ilgili olarak şu biliniyor İngiliz virüsü hakim virüs. Daha öldürücüdür değildir bunu söyleyecek veri, dünyada kimse yok bu konuyla ilgili bir açıklama olmadı bildiğim kadarıyla. Ancak çok hızlı yayıldığı için hastaların yaş ortalamasında ciddi bir düşüş var. Gençlerde etkileniyor. Semptomsuz geçirmiyorlar. Hastaneye kabul ettiklerimiz arasında bunları söylüyoruz.

Kimse Aşıyla İlgili Tereddüt Yaşamasın

Serviste de 2. doz aşısını yaptırmış olan hastalarımız var. 80 yaş üstü bunlar. Genel durumları gayet iyi. İnşallah önümüzdeki günlerde taburcu edeceğiz. 2. dozdan sonra yeterli süre geçmemiş. Olsa da ama tekrar söylüyorum 2. dozdan sonra 14. gün geçmiş hiçbir hastamız yoğun bakımda değil şuanda. Onun için sizlerden de istiyoruz. Lütfen aşı olalım. Yaş aralığı 60'a indi malum. İlerleyen günlerde 55 ve 50'ye inecek aşı konusunda herhangi bir tereddüt olsun istemiyoruz. Yüksek bir 65 yaş üstü nüfus bulunan bir ilde vaka sayıları tırmanırken 65 yaş üstü hastanın düşmesi bize tek bir şeyi gösteriyor aşı etkin. Tüm Vatandaşlarımdan isteğimiz aşı olsunlar geç olmadan. Sonradan olacak pişmanlık maalesef fayda vermeyecek. 65 Yaş üstü hasta sayımız %30’u gördüğü zamanlar oldu. Şu anda ise %10. Bu da gayet iyi bir gösterge bizler için.”

Diyanetten Açıklama Geldi Teraviler Evde Kılınacak!

Ayaz, “Ramazan ayı için ek bazı tedbirler alınacak ama dün salgın koordinasyon toplantımızda sizde görmüşsünüzdür. İlan edeceğiz. 1’inci isteğimiz şu, teravilerin evde kılınmasını istiyoruz.” Dedi.

Ramazan ayında da ek tedbirler alınacak. Tüm yeni çıkan vakaları analiz ediyoruz. Ciddi uğraşıyoruz. Bize vaka getiren yerler, açıklıklar neresiyse orayı kapatmak adına. Ama müdahale edemediğimiz alanlar, yerler var. Virüsün ana yayılım alanı da bunlar. Birinci sırada ev içi bulaş. Bu birinci sırayı bırakmadı. İnsanların birbirlerine gitmelerini, gelmelerini engelleyemiyoruz.

Vatandaşlarımızın dikkatli olmalarını istiyoruz. Ramazan ayında iftara gidip gelmeler için bu ramazan yapmayalım. Bu ramazan kimse kimseye iftara gitmesin kimseyi çağırmayın. Apartman içinde bile bunu yapmayın. Anneye babaya birinci derece yakınlara da gidilmesin. Bu vatandaşlarımızdan en büyük isteğimiz. Herkes bu virüsü sağlıklı olduğunu düşündüğü insanlardan kapıyor. Hiç kimse pozitif olan birine gidip de bilerek hasta olmuyor. İnşallah önümüzdeki haftalardan itibaren vakalarda kırılma bekliyoruz düşüş bekliyoruz.


Valimiz Abdullah Ayaz, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Bu haber 4649 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum