% 50 Hibe Destekleme Tebliği Cumhurbaşkanımız Tarafından Onaylandı

Tarım ve Orman Bakanlığımızın % 50 hibe verdiği destekleme tebliği mecliste komisyonda görüşülerek Cumhurbaşkanımız tarafından onaylanıp yayınlandı.

% 50 Hibe Destekleme Tebliği Cumhurbaşkanımız Tarafından Onaylandı
27 Kasım 2020 - 13:50 - Güncelleme: 27 Kasım 2020 - 14:31

AK Parti Çankırı Milletvekili Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Salim Çivitçioğplu % 50 hibe verdiği destekleme tebliği mecliste komisyondan geçtiğini müjdeledi.

Çivitçioğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Sevgili Hemşehrilerim, değerli çiftçi kardeşlerim;

Tarım ve Orman Bakanlığımızın % 50 hibe verdiği destekleme tebliği mecliste komisyonda görüşülerek Cumhurbaşkanımız tarafından onaylanıp yayınlandı. Tarımsal ürünlerin işlenmesi, yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, faal olan mevcut tesislerin kapasite artırımı ile teknoloji yenileme veya modernizasyonu konularına verilecek hibe desteklerinin detayları belirlendi.

Tebliğ, 1 Ocak 2021-31 Aralık 2025 tarihlerinde, kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak, tarım ve tarım dışı istihdamı geliştirmek, gelirleri artırmak ve farklılaştırmak amacıyla, kadınlar ve genç girişimciler öncelikli olmak üzere gerçek ve tüzel kişilerin tarıma dayalı ekonomik faaliyetlerine yönelik yatırımları için yapılacak hibe ödemelerine ilişkin hususları kapsıyor.

Buna göre, tarımsal ürünlerin işlenmesi, kurutulması, dondurulması, paketlenmesi ve depolanması, yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, faal olan mevcut tesislerin kapasite artırımı ile teknoloji yenileme veya modernizasyonu konuları hibe destekleri kapsamında değerlendirilecek.

Tarımsal üretime yönelik sabit yatırım konularında, yenilenebilir enerji kaynaklarından jeotermal ve biyogazdan ısı veya elektrik üreten tesisler ile güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üreten tesislerin yapımı da hibe desteği dahilinde olacak.

Ekonomik yatırım konularında hibeye esas proje tutarı, başvuruda bulunanların gerçek kişiler, tarımsal amaçlı kooperatifler ve birlikler veya tüzel kişiler olması halinde, belirtilen yatırım konularında, yatırım niteliği yeni tesis olan başvurularda 3 milyon lira, yatırım niteliği tamamlama olan başvurularda 2 milyon lira, yatırım niteliği kapasite artırımı, teknoloji yenileme veya modernizasyon olan başvurularda 1,5 milyon lirayı geçemeyecek.

Program kapsamında yapılan tüm işlemler Bakanlık tarafından denetlenecek. Bu denetimler sırasında yapılan işlemlere ait talep edilen tüm bilgi ve belgeler il müdürlüğünce kendilerine sunulacaktır.


Bu manada 20.000 liradan 3 milyon liraya kadar değişen oranlarda başvurabilirsiniz.

İlimizin bu kapsamda en çok projeyi geçiren ve en fazla desteği alan İl olması için gayret edeceğiz. Hemşehrilerimizden isteğimiz İl ve ilçe Müdürlüklerine giderek detaylı bilgi almaları kendilerine uygun bir proje kaleminden başvurmalarıdır.

Başta ilimiz olmak üzere Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.


Salim Çivitcioğlu AK Parti Çankırı Milletvekili
Bu haber 3594 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • 18 li
    1 ay önce
    Çankırı'mıza hayırlı ve uğurlu olsun. Emeklerinize ve ilginize teşekkürler Sayın Vekilim.