Çankırı'ya Yapılacak Yeni Devlet Hastane Konusunu Kaşıya Kaşıya Bir Hal Olduk

Elbet herkes ölecek ve hesabını verecek. Devletin malını çarçur eden de, israf eden de ayrıca hesabını verecek. Ne kadar acı ki memleket derdiyle dertlenen çıkmıyor.

Çankırı'ya Yapılacak Yeni Devlet Hastane Konusunu Kaşıya Kaşıya Bir Hal Olduk
25 Aralık 2020 - 09:49

Çankırı’da Acilen Giderilmesi Gereken 2 Sorunumuz Var!

Bunlar Nelerdir Derseniz; Çankırı’ya Yapılacak Yeni Devlet Hastane Ve Çevre Yolu Konusunu

Yapımı adeta yılan hikâyesine dönerek son 2-3 yıldır Çankırı gündemini meşgul eden yeni hastane yerini tekrar gündemde getirelim istedik.

2020 yılı değerlendirmesini yapmak ve güncel konuları ele almak üzere her alanda ve tüm yetkililere sorduğumuz sorularımızın en başında, “Çankırı’ya Yapılacak Yeni Devlet Hastane” konusunu yer aldı.

Adalet Ve Kalkınma Partisi Çankırı İl Başkanı Av. Abdulkadir Çelik 
ertelenen projelerden ve merak konusu olan yeni Devlet Hastanesi’nin yapılması ile ilgili açıklamalarda da bulundu.


“Vatandaşlarımız müsterih olsun”

En çok merak edilen konulardan birisi olan yeni devlet hastanesi konusunda açıklamalarda bulunan Çelik, “Halkımızın en çok merak ettiği konulardan birisi de devlet hastanesi konusu. Vatandaşlarımız bu konuda müsterih olsunlar. Yer belirleme ile ilgili daha önceden Ballıca Mevkii’nde yurtların olduğu alanda binaların yıkılarak arazinin sağlık alanı olarak hastaneye tahsis durumu söz konusuydu. Buna ilişkin olarak zemin etüdü çalışmaları gerçekleştirildi. Zemin etüdü sonrasında da arazinin bozkır formasyonu olduğu ve jipsli toprak olması hasebiyle yapılaşmaya uygun olmadığı yönünde bir rapor verildi. Bunun üzerine de biz zaman kaybetmeden, buna ilişkin olarak bakanlık ve genel müdürlük düzeyinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hastanenin yeri ise tam netlik kazanmadı. Yeri devlet hastanesine yakın bir yer de olabilir, halkın rahat ulaşabileceği bir alan da olabilir. Bu konu tam net değil” ifadelerine yer verdi.

“İnşallah en kısa zamanda halkımıza müjdeyi veririz”

Devlet hastanesinin yapılması için gece gündüz uğraştıklarını belirten Çelik, “Devlet hastanesi konusu da bizim sözümüz. Bu sözümüzü de yerine getirmek için gece gündüz uğraşıyoruz. Hiçbir şekilde bu yatırımın Çankırı’dan gitmesi gibi bir durum söz konusu bile değil. Ancak bürokrasi, altyapı çalışmaları ve zemin etüdü çalışmaları biraz vakit aldı. Biz bu noktada da halkımızdan özür diliyoruz. Bizden kaynaklanan bir durum değil ama bu konu ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. İnşallah en kısa zamanda, 2021 yılı içerisinde temelini atmak için de gayret gösteriyoruz. Şu anda bekleyen işler içerisinde en çok üzerinde çalıştığımız ve en çok gayret gösterdiğimiz konu hastane konusu. Bunu da en kısa zamanda faaliyete geçirmek için uğraşıyoruz. İnşallah en kısa zamanda halkımıza müjdeyi veririz diye ümit ediyorum” dedi.

“Herhangi bir sıkıntımız yok”

Eski devlet hastanesinin pandemi hastanesi olarak tahsis edilmesinin şu anda zor olduğunu ifade eden Çelik, “Eski devlet hastanesini pandemi hastanesi olarak ayırmak gibi şu anda bir gündem yok. Çünkü bu hastalığın en büyük zarar verdiği yer akciğerler ve solunum noktasında. Buna ilişkin olarak da hastalarımıza oksijen verilmesi gerekiyor. Tesisat da yeni olması gerekiyor. Şu andaki hastanemiz de bu konuda yeterli. Hasta sayısı ve hastalara cevap verme konusunda herhangi bir eksiği yok. Bu nedenle de teknolojik bir durumun öncelikli olması hasebiyle eski hastanenin yenilenmesi ve pandemi hastanesi olması şu an için zor. Başka şekilde değerlendirme yapılabilir. Mevcut durumda da, daha önceden halk eğitim binası olan yer, hastanemize tahsis edildi. Oraya da hastanenin bir kısım idari birimleri ve polikliniklerin sevk edilmesi ile de hastanede yeni yer açılımları oluyor. Yani ilerleyen aşamalarda, Allah korusun pandemi ile ilgili daha fazla sayılar olması durumunda da, buna ilişkin olarak çalışmalarımız ve planlarımız hazır. Vatandaşlarımız bu konuda da müsterih olsun. Herhangi bir sıkıntı durumu söz konusu değil. Hem hastane yöneticilerimiz hem de Sağlık Müdürlüğü’müz var gücü ile çalışıyorlar. Şu anda yatak sayısında olsun yoğun bakım olsun herhangi bir sıkıntımız yok” sözlerine yer verdi.

www.haberci18.com İnternet Medya Yönetmeni Mustafa Çelik, “Zaten 81 il var, biz 76. sıradayız. Sondan beşinciyiz. O da güzel. Ankara'nın dibinde gelişemeyen tek iliz." diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Sandıkları Patlatan İller Arasında Türkiye 3.lüğü ve 4.lüğü Olan Şehitler Diyarı, Yaranlar Diyarı, Kaya Tuzunun Başkenti Çankırı, İlçeleri Ve Köyleri Bunu Hak ediyor mu?

Son 2-3 yıldır bir hastane yerini belirleyemeyen yetkilere soruyoruz; Çankırı halkının aklıyla mı oynanıyor? Bu belirsizlik daha ne kadar sürecek? 2-3 yıldır yeri dahi belirlenmeyen hastane Çankırı halkının hizmetine ne zaman sunulacak? Bu duruma sebep olan yetkililer, siyasiler, rantçılar halktan özür dileyecek mi? Çankırı halkının en önemli insani ihtiyacı olan sağlık hizmetini hak ettiği gibi almamasının vebalini kim ödeyecek?

www.haberci18.com yönetmeni olarak, “Çok samimi söylüyorum; Çankırı’ya, Çankırılıya ve bölge insanlarına modern ve şık bir hastane kazandırma çabalarımızı sürdüreceğiz. Kimi çiçekten, böcekten haber yazar, bizde yeni hastane yeri için çırpınıp dururuz. Bu konu için herkesin taşın altına elini koyma zamanının geldiğini vurgulamak istiyorum. Bizde yanlış olmaz, şahsımızda sıkıntı yaratmayın. Sonuç olarak yeni hastane yeri tespiti ve inşaatının başlatılması için son sözümüzü söylüyoruz. “Her kim olursanız olun, makam, mevkileriniz ne olursa olsun ‘Yeni Hastane Yerini ben buldum, ben yaptım oldu bitti zihniyetiyle’ yer belirlenmemeli." Diyoruz.

Bu yorumumuzu da yabana atmayın!

Ankara yolundaki Yaran Kapısının ilerisindeki tepeye çıkıp Çankırı’ya doğru bir bakalım.1 tane konut yapılacak alan var mı? Şehir o bölgeye doğru gider mi? Şu ana kadar gitmedi. Meslek Yüksek Okulun binaları, lojmanları, tuz fabrikaları, sanayi sitesi, fabrika görünümlü binalar, benzinlikler okullar, pansiyonlar, yaz aylarında kokan çay nedeniyle konut yapılamıyor. Arsası olan da yapmıyor.

Deveciler bölgesi 22 yıldır gelişmedi. Bu sebeplerle adliye, hükümet binası, emniyet müdürlüğü dahi bir konut getiremedi. Söz konusu hastane yeri ile
bilmişlik yapmak istemem. Konu ile alakalı paylaşmak istediğim şudur; Eski hastane yeri sadece hastanenin eski sınırları olarak planlanmaz ve yüksekokul, lojmanlar arazileri de eklenirse gayet yeterli bir alandır.

Şehirden ne çok uzak, ne de şehrin kalabalığına çok yakındır. En büyük problem otopark alanı olacaktır. Günümüz inşaat teknolojisiyle çok rahat aşılacak bir sorundur. Eski hastane arazisine yapılacak bir hastane kesinlikle rant muhabbetlerinin de açılmasını engelleyecektir.


Hadi Bakalım 2020 Yılda Bitti, Yeni Yıla Yeni Hayellerle Çankırı

Elbet herkes ölecek ve hesabını verecek. Devletin malını çarçur eden de, israf eden de ayrıca hesabını verecek. Ne kadar acı ki memleket derdiyle dertlenen çıkmıyor. Kefenin cebi yok ey millet...

Hoşça kalın, dostça kalın.


Bu haber 5642 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • 18 li
  3 hafta önce
  Eski hastane yeri ve yanındaki Meslek Yüksek Okulu ve aynı ada içindeki sağlık lojmanları kaldırılırsa oldukça geniş bir alan ortaya çıkar. Çankırı'nın zemini en sağlam yerlerinden biri olan o yerde çok katlı devasa bir şehir hastane planlaması kolaylıkla yapılabilir. Yeni yapılan araç üst geçidi ile de ulaşımı çok kolay hale gelmişken ve Çankırı'nın her yerine eşit mesafede iken,ne yer arayıp duruyorsunuz kardeşim hayret ya hu.
 • Vatantaş
  4 hafta önce
  O koltuğa yakışmıyor hakkını veremiyorsunuz sayın av
 • cengiz
  4 hafta önce
  Mevcut hastane girişinde bulunan sosyal konut sahiplerinin daireleri değerinde alınıp o bölge kamulaştırılmalı Şehitliğe kadar olan bölge Hastane yerleşimi için en uygun yer. Mevcut hastane binaları da kullanılarak çok güze bir sağlık ünitesi olur...Tahminen 150000 m2 alan var...
 • Mükerrem çelik
  4 hafta önce
  Bence bu konu siyasilerimizin gündeminde yok, olsaydı şayet şimdiye kadar çoktan çözülürdü. Maalesef siysilerimiz Çankırı için gerekli çalışmaları yapmıyorlar. Özellikle Akbaş oğlu nün Çankırı gibi bir gündemi yok eğer olsaydı yeni hastane çoktan yapılır çevre yolu tamamlanırsa. Siyasiler sanki bu yolu hiç kullanmıyorlar gelip gittikçe farkına bile varmıyor lar. Kaç yıldır Ankara - Çankırı yolu nün sıcak asfaltıni bile tamamlayıp bitiremediler.. Ama maalesef suçun büyüğü bizde ne zaman siyasileri kasimizda görsek yalakalık yapar alkislariz, oğlumun kızımın işi ne oldu diye sorar ilimizin genel sorunlarıyla hiç ilgilenmeyiz yapılacak olanlar neden yapılmadı diye sormayız. Demekki biz bunları hakediyoruz.
 • Mert
  4 hafta önce
  Hastaneye hala yer aranıyor. Cezaevi yanında 930 dönüm arazi hazinenin. Anıta 3500 metre. Yeniköye 2000 metre. Şimdiki hastane bile anıta 4000 metre. Buyurun ölçün. Oraya yapın deyince şunun arsası bunun arsası var deniyor. Bu mantıkla hizmet yapılır mı Allah aşkına. Daha sonra üniversite hastanesi yapılacak alan var çevre yolu ulaşımı yanında. Şehrin tek gelişeceği alan da orası. Allah için artık doğru ya doğru yanlışa yanlış diyelim.