Satranç Sporcularımız Hamlelerini Tarihi Mekanlarda Yaptılar

Sporcularımızın bu mekanları tanıması ve buralarda hamle yapmaları onlar için inanılmaz güzeldi.

Satranç Sporcularımız Hamlelerini Tarihi Mekanlarda Yaptılar
11 Kasım 2020 - 10:15 - Güncelleme: 11 Kasım 2020 - 18:52
Tarihi Mekanlarda

İnsanlık tarihi kadar eski bir tarihe sahip olan cennet vatanımızın muhteşem eserlerinin satranç sporu ile buluşturulduğu, Türkiye Satranç Federasyonu tarafından hayata geçirilen “Satranç Tarih ile Buluşuyor” projesi, Çankırı’mızda Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve Satranç İl Temsilciliği tarafından ortaklaşa gerçekleştirildi.

İlk olarak satranç sporcularımız dünyanın en büyük ve aktif olarak çalışan 5 bin yıllık tuz mağarasında yerin 150 metre derinliğinde hamlelerini yaptılar ve etkinliğin ilk maçlarını burada tamamladılar. İkinci maçların mekânı, 1074’de fethedilen Çankırı Kalesi idi. Anadolu’nun gözbebeği, İstiklal Savaşı’nın en emniyetli şehri olan Çankırı, satranç taşlarının gölgesinde muhteşem görünüyordu. Sporcular üçüncü maçlarını Anadolu’nun ilk Hadis Eğitim Merkezi ve Tıp bilim’inin sembolü çift başlı yılanın ilk kez ortaya çıktığı şifahane olan Taş Mescit ‘te yaptılar.

Etkinliklere sporcularının yanında Spor Hizmetleri Müdürü Ekrem Şahin ve Satranç İl Temsilciliği üyeleri ‘de eşlik etti.


Etkinlik ile ilgili olarak Satranç İl Temsilcisi Nadir Kayaş: “Şehrimizin tarihi mekanları’nda satranç sporcularımızın oyunlarını oynamaları konusunda desteklerini esirgemeyen Gençlik Spor İl Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Sporcularımızın bu mekanları tanıması ve buralarda hamle yapmaları onlar için inanılmaz güzeldi. Şehrimizin sembolü haline gelen tuz mağaramızın “Yeraltı Tuz Şehri”ne dönüşmeye başladığı bu dönemde şehrimizin tanıtımına katkı yapabilmek önemliydi. İlerleyen yıllarda “Tuz” adıyla ve tuzun çıkarıldığı bu yeraltı şehrinde uluslararası düzeyde bir satranç turnuvası yapabilmek ve yerli, yabancı ustaları ilimizde ağırlayabilmek için çalışmalarımıza hız vereceğiz. Salgının en kısa zamanda ülkemizi ve dünyamızı terk etmesi için tedbirlerimizi elden bırakmadan virüsü yenip; yüz yüze daha kalabalık sporcuların katıldığı turnuvalarda buluşmayı diliyoruz.” dedi.
Bu haber 3897 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum