Şehit Yahya Coşkuner Ortaokulu'nda gerçekleştirilen 2. Zeka Oyunları

Gerçekleştirilen programa katılan Vali Hamdi Bilge Aktaş, Sude Şevval Sade ile dama oyununu oynadı. Oyunu kaybeden Vali Aktaş, Sude Şevval Sade’yi tebrik etti.

Şehit Yahya Coşkuner Ortaokulu'nda gerçekleştirilen 2. Zeka Oyunları
27 Nisan 2019 - 22:28

“Çocuk oyunları hayatın çekirdeğidir”

 

Şehit Yahya Coşkuner Ortaokulu’nda gerçekleştirilen 2. Zeka oyunlarında kamu kurum ve kuruluş temsilcileri öğrencilerle oyun oynadı.

 

Okul bahçesinde gerçekleştirilen zeka oyunlarına Vali Hamdi Bilgi Aktaş, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

 

Gerçekleştirilen program hakkında bilgi veren okul müdürü Ali Kemal Sade, “Çocuk oyunları hayatın çekirdeğidir. Bütün insanlar orada büyür, gelişir ve olgunlaşmanın en güzel ve en olumlu yeteneklerine orada yükselir. Oynayan çocuk canlılığın ve sevincin sembolüdür. Yeryüzünde iki kuvvet vardır: Kılıç ve zeka. Çoğu zaman kılıç zeka ile mağlup edilmiştir. Zeka tıpkı bir tarla gibi ekilmeye ve bakılmaya muhtaçtır. Çocuk oyunlarını zeka ve strateji ile birleştirdiğimizde atacağı adımını önceden belirleyen nesillerin yetişmesi kaçınılmazdır” dedi.

 

Sade konuşmasının devamında ise, “Sanal dünyanın hayata etkilerinin arasında belki de bizleri en derinden etkileyen, sen mangalayı, damayı satrancı da mı bilmiyorsun dediğimiz bir gençliğin var olması. Üstleri kirlenen, aşağıdan “Hadi gelmiyor musun daha?” diye çağrılan, oyunu bırakamayıp akşam eve geç gelen annesinden azar işiten çocuklara hasret kaldığımız günümüzde çocuklarımızı sanal dünyanın egemenliğinden kurtarıp; arkadaşlarıyla bilgisayar başında değil yüz yüze iletişim kurabilen oynayan koşan, terleyip yorulan çocuklar olarak görmeyi istiyoruz.

 

Pratik düşünme yeteneğini geliştiren, sorgulayan, strateji yapabilen, bir hamle ileriyi görebilen çocuklar yetiştirmek amacıyla Şehit Yahya Coşkuner Ortaokulu olarak Çankırı’da bir ilki gerçekleştirerek geçen yıl açılışını yaptığımız Akıl Oyunları Sınıfı ve Şehit Yahya Coşkuner Ortaokulu Geleneksel Akıl Oyunları Turnuvasının bu yıl 2. sini gerçekleştiriyoruz.

 

Öğrencilerimiz “Öğren de Gel” diyerek İlimiz Valisi ve İdare Amirleri ile seçtikleri ve rakiplerinin de öğrenip geldikleri bir oyunu oynadılar.

 

Çoğunlukta bizim öğrencilerimiz kazanmış olsa da yine ve hep dostluğun kazandığı bu turnuva sayesinde öğrencilerimiz anıları arasına unutamayacakları bir yenisini eklemiş oldular” dedi.

 

Gerçekleştirilen programa katılan Vali Hamdi Bilge Aktaş, Sude Şevval Sade ile dama oyununu oynadı. Oyunu kaybeden Vali Aktaş, Sude Şevval Sade’yi tebrik etti.

 

Okulun çok güzel bir çalışmaya imza attığını dile getiren Vali Aktaş, “Çocuklarımızın bu tür oyunlar oynaması günümüz teknoloji çağında çok önemli. Çünkü bilgisayar ve çep telefonunun olduğu bir zamanda çocukların bu tarz oyunlara yönelmesi bizler için çok mutluluk verici bir olay” dedi.

 

“Yenilsem de mutluyum” diyen Vali Aktaş, “Sude kızım beni acımasız şekilde yendi. Genç, taze beyin var, hazırlanmış. Ben yaşlanmışım, pratiğimi kaybetmişim. Sude’ye yenildim ama hiç üzgün değilim, çok mutluyum” dedi.

 

Tüm okullarda zeka oyunları çalışmasını hayata geçirmeyi planladıklarını dile getiren Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, “Birçok okulda bunu başarmış durumdayız. Çocuklar oyun çağında hayatı öğreniyor. Bizim çocukluğumuzda farklı oyunlar vardı. Bu oyunlar artık bu çağdaki çocuklara hitap etmiyor. Farklı zekâ oyunları var. Strateji, hep birlikte iş başarmayı çocuklarımız beraber oynayarak başarıyor”

 

Zeka oyunları konusunda kuruş da açıldığını dile getiren Öztürk, “Bir lisemizde bu konu ile ilgili öğretmenlerimize yönelik kurslar açtık, yaygınlaştırıyoruz. Önümüzdeki yıl öğretmenlerimizle birlikte daha kapsamlı bir program ortaya koyacağız. Öğretmenlerimiz bilirse bu öğrencilerimize de aksetmiş olur. Lisemizdeki öğretmenler öğrenerek öğrencilere taşıdılar şimdi il genelindeki öğretmenlere taşıyorlar.
 

Bu oyunları öğrencilerimize ödünçte veriyoruz. Aileleriyle oynuyorlar. Dolayısıyla anne-baba ile çocuk vakit geçirerek eğitime katkısı oluyor. Bu bizim kazançlarımız.

 

Zihnin yorulmadıkça, düşünmedikçe, bir şeyler ortaya koymadıkça biraz daha gerilemeye başlıyor. Bunların hepsi kazançtır diye düşünüyoruz” dedi.

Bu haber 3143 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum