Şehrimizde Bu Manzaraları Görmek İstemiyoruz (Özel Haber)

Çankırı’da her kış vatandaşların sağlığını tehdit eden hava kirliliği konusunda bu kez şehirde yaşayanların görüşlerini aldık.

Şehrimizde Bu Manzaraları Görmek İstemiyoruz (Özel Haber)
21 Kasım 2019 - 17:07 - Güncelleme: 21 Kasım 2019 - 17:20

www.haberci18.com İnternet Medyası ekibi Çankırı’da özellikle kış aylarında tavan yapan hava kirliliği ile ilgili vatandaşların düşüncelerini sordu. Çankırı’nın havasından memnun olmayan vatandaşlar, bu sorunun büyümeden önüne geçilmesini istiyor.

 

“İnsanların kalitesiz kömür kullanmaması lazım”

 

Havalar soğudu, kabus dolu günler başladı. Çankırı’da her kış vatandaşların sağlığını tehdit eden hava kirliliği konusunda bu kez şehirde yaşayanların görüşlerini aldık.

 

Sorduk, “Doğalgazla mı, Kalorifer Kömürüyle Isınalım?

 

Şehrimizin sorunlarına eğilerek duyarlı bir gazeteci olduğumuzdan dolayı siz yetkililere hava kirliliği ile ilgili Aksu mahallesinden fotoğraf sunmak istedim. Kömürle ısınan Aksu mahallesindeki Kale Apartmanı (A.101 karşısı) bacasından yayılan kirli hava salınımı fotoğrafıdır. Buna bir çözüm yok mudur acaba? Diyerek yapılması, yaptırılması gerekli yaptırımlar için kişi veya kişileri uyarmanızı rica ediyoruz.

 

Hava kalitesi sınırlarının aşıldığı görüntü kirli hava soluduğumuzun bir kanıtıdır.

 

Herkez Şikayetci!

 

Doğalgaz fiyatlarının cep yakması yüzünden şikâyetçi olanda var, Apartmanları kalorifer kömürüyle ısınan daire sahiplerinin şikayetleri de var. Şehrin mahallelerinde halkın daha hale kömüre yöneldiğini savunan Çankırılılar, hiç olmazsa kalitesiz kömür kullanımına karşı denetimlerin sıklaştırılması gerektiğini belirtti.

 

Aksu Mahallesindeki Kale Apartmanı yöneticileri ve buna benzer bir çok apartman sakinleri ne olur bize kızıp farklı yorum yapmasınlar. Bu özel haberimizle de dananın altından buzağı neyi aradığımız düşünülmesin. Apartman ismi kullanıldı diyede gönül koymasın.

 

Amacımız görmek istemediğimiz bu çirkin manzaraya bir çözüm aramaktır.

 

Hava kirliliği; atmosferdeki toz, duman, koku, saf olmayan su buharı gibi insan hayatını olumsuz etkileyen unsurlar sebebiyle oluşur.

 

Ölüm Soluyoruz: Evlerdeki Hava Kirliliği, Sebepleri ve Alınabilecek Önlemler için üzerimize düşen görevlerimizi yerine getirelim istiyoruz.

 

Malum şehrimizde bazı bölgelerde kalorifer yakma işlemleri artarken, kirli dumanların rüzgarlar aracılığıyla şehrin her tarafına taşınmasıyla hava kalitesini düşürdüğü gözlemlendi.

 

Korkutan hava kirliliği hususunda uyarıda bulunalım.

 

Özellikle sabah erken ve akşam saatlerinde şehre çöken gri tabaka yüzünden adeta zehir soluduğumuzu ve bu durumun kendilerini tedirgin ettiğini aktaran vatandaşlar, “Hasta olmak istemiyoruz!” diyerek, yetkililerin tedbir almasını istedi.

 

www.haberci18.com İnternet gazetecisi olarak mağdur ve zor durumda olan vatandaşlarımızın yanında olduğumuzda bilinmeli. Apartmanları kalorifer kömürüyle ısınan vatandaşlarımızda şayet şartları uygunsa doğalgaza dönüversin. Diyoruz ki; Bırakın denetlemeyi de doğalgazı düşürün. Çankırılılar olarak top yekûn doğalgaz yakalım. İnsansanız insanın halinden anlarsınız. Millet, insan olduğumuzu anlayalım.”

 

 

 

Çankırı'da iki gün önce çektiğimiz fotograflarıda haber metnimiz içerisinde paylaştık. Yorum sizlerin. 


Bu haber 3616 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • mehmet
    8 ay önce
    Doğal gaz geldiğinde 5 yıla kadar mecburi olacak denildi ve bizler doğal gaza geçiş yaptık. 10 sene geçti halen geçmeyen, geçirilmeyen ve her hangi bir yaptırım uygulanmayan bir çok bina var. Özellikle akşam saatlerinde kucaklamataşı civarına ve park sokağa gidin anlarsınız işin boyutunu. Halen kaçak kömür kullanan yerler var ve denetim yok. Kireç satışları kışın neden artıyor hiç düşündünüzmü? Kömürün üsütne at karıştır vur kazana çıksın bembeyaz duman. Kim görecek, kim anlayacak, kim bakacak buna. Sabah işe gidiyoruz akşam eve geliyoruz 7'de, ev havasız biraz cam açalım diyoruz açamıyoruz dumandan. Güya havası en temiz il mişiz.. yerseniz....