Selçuklu Mirası Taş Mescit Resmen ÇAKÜ'ye Devredildi

Çankırı’nın önemli simgelerinden biri olarak bilinen Taş Mescit’in üniversiteye devredilmesiyle beraber, Anadolu’nun ilk hadis derslerinin verildiği yapıda, yıllar sonra yeniden hadis dersleri verilmeye başlayacak.

Selçuklu Mirası Taş Mescit Resmen ÇAKÜ'ye Devredildi
31 Temmuz 2019 - 18:58

Selçuklu Mirası Taş Mescit ÇAKÜ’ye Emanet

 

Taş Mescit ÇAKÜ ile Eski Misyonuna Tekrar Kavuşuyor

 

Anadolu’nun ilk Dâr-ûl Hâdisi olarak bilinen Taş Mescit, eski misyonuna tekrar kavuşuyor.

 

Tarihi, miladi olarak 1235 yılına kadar dayanan ve ilk olarak Şifahane, daha sonra 1242 yılında ise Dâr-ûl Hâdis (Cemaleddin Ferruh Dâr-ûl Hâdisi) olarak inşa edilen ve içerisinde Mevlevihanesi de bulunan Taş Mescit, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından resmen Çankırı Karatekin Üniversitesi’ne tahsis edildi.

 

Çankırı’nın önemli simgelerinden biri olarak bilinen Taş Mescit’in üniversiteye devredilmesiyle beraber, Anadolu’nun ilk hadis derslerinin verildiği yapıda, yıllar sonra yeniden hadis dersleri verilmeye başlayacak. İslami İlimler Fakültesi tarafından verilecek olan hadis derslerinin yanı sıra fakültenin diğer derslerinin bir kısmı için de kullanılması planlanan Taş Mescit’in ayrıca, Çankırı’nın tanıtımı açısından da önemli bir turizm merkezi haline getirilmesi hedefleniyor.

 

Anadolu Selçuklu Devleti Hükümdarı I. Alâeddin Keykubat döneminde, Çankırı Atabeyi (Valisi) olarak görev yapan Cemalettin Ferruh tarafından yaptırılan ve halk arasında Taş Mescit olarak isimlendirilen yapıda ayrıca, günümüzde tüm dünyada “Tıp Sembolü” olarak kullanılan birbirine dolanmış iki yılan tasvirinin olduğu figür de yer almaktadır. Yapıda yer alan ve günümüzde “Eczacılık Sembolü” olarak kullanılan bir diğer figür ise şuan Çankırı Müzesi’nde sergilenmektedir. Taş Mescit’te bulunan bu Şifahene, akıl hastalarının müzik ile tedavi edildiği ilk yer olarak da biliniyor. Bu önemli özellikleri ile Taş Mescit, üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından yapılacak olan akademik çalışmalar için de oldukça önem arz ediyor.

 

Taş Mescit’in yıllar sonra tekrar bir ilim merkezi olacağını ve yapının üniversiteye tahsisi sürecinde uzun soluklu bir gayret içinde olduklarını ifade eden ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, “Bize her aşamada destek olan Sayın Hasan Doğan, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem ve Vakıflar Bölge Müdürü Temel Ünlü’ye teşekkür ederiz. Yapının öneminden dolayı, kendisine arz edilen ve tahsise ilişkin son kararı veren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ise sonsuz şükranlarımızı sunarız.” dedi.

 

İslami İlimler Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin yanı sıra Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Teknolojileri Bölümü ve bu yıl ilk kez öğrenci gelecek olan Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü ile birlikte Taş Mescit’te bazı ortak dersler ve faaliyetler yapmak istediklerini de sözlerine ekleyen Ayrancı, “Ecdadımız, yüzyıllar önce disiplinler arası yaklaşım ile farklı bilimleri bir araya getirerek bu mekânda akıl hastalarını tedavi etmiştir.

 

İşte biz de tüm bu açtığımız bölümler ile birlikte Taş Mescit’i tekrar bir disiplinler arası bilim merkezi yapmak arzusundayız. Attığımız her adımı gayet bilinçli olarak bu hedeflere uygun atıyoruz. İslami İlimler Fakültesi’ni açmamız da, Psikoloji Bölümü’ne öğrenci almamız da, bu hedefler doğrultusunda gerçekleştirmiş olduğumuz gayet bilinçli ve planlı adımlardır.” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Bu haber 2345 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • ibrahim yakar
    11 ay önce
    Sayın yetkililer böyle tarihi eserleri Ünüversite devir alıyorda ne oluyor? İmaretide ÇAKÜ devir aldıda ne yaptı? Şu anda görüldüğü gibi çürümüye bırakıyor...