Sezeryan ile Doğum Kaç Kez Yapılabilir?

Irak'lı hastanın 5. sezeryanı da Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. H. İlhan Arslanpençe tarafından başarı ile gerçekleşti.

Sezeryan ile Doğum Kaç Kez Yapılabilir?
21 Eylül 2019 - 11:47

Op. Dr. İlhan Arslanpençe 5.Sezeryanını yaptığı hasta sonrası sorularımızı cevapladı...

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde S.S isimli, Irak'lı hastanın 5. sezeryanı da Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. H. İlhan Arslanpençe tarafından başarı ile gerçekleşti. Hasta ile ilgili görüşlerini aldığımız Dr.İlhan Arslanpençe şunları söyledi:

 

"Hastamızın daha önceki 4. sezeryanı 2017 Şubat'ta ve 5. ve en son sezeryanı da 11 Eylül 2019 da bizim tarafımızdan gerçekleştirdi. İki sezeryan arasında neredeyse 1,5 yıl gibi az bir zaman geçmesine rağmen, 39 yaşındaki annenin ve bebeğinin sağlık durumu Allaha şükür çok iyi. Normalde sezeryan dan 2 gün sonra hastalarımızı taburcu etmemize rağmen; hastamız ameliyatın ertesi günü 1 gün sonra kendi isteği ile, bebeğiyle birlikte sağlıkla taburcu edildi.

 

Halk arasında da merak edilen ve çoğunlukla yanlış bilgiler yaygın olan “Sezaryen ile Doğum Kaç Kez Yapılabilir?” “Kaçıncı sezeryanden sonra riskler artar?” gibi soruların yanıtları ve özellikle ilk doğumunu sezeryanla yapmış anne adayları tarafından merak edilir.

 

Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz, operasyonu gerçekleştiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. H. İlhan Arslanpençe:

 

“Sezeryan ile doğum yapan anne adayları için yaygın olarak yanlış bilinen görüşlerden birsisi, 3 defadan fazla sezaryan ile doğum yapılamayacağıdır. Ancak bu çok yanlış bir bilgidir. Üçten fazla sezaryen yapılabilir, hatta özel nedenlerle nadiren 7. sezeryanını yaptığımız hastalarımız bile olmuştur, ancak sezeryan sayısı arttıkça, bununla doğru orantılı olarak artan riskler olduğunun da bilinmesi gerekir. Bu riskler, üreter kesilmesi, rahim içinde yapışıklık oluşma ihtimali, plesenta doğum kanalına konumlanması (Plasente previa), eşin rahime sıkı yapışması(Plasenta acreata), kan transfüzyonu ihtiyacının artması, rahmin barsaklara, mesaneye ve civar organlara yapışması, mesanenin veya barsakların sezeryan ameliyatı sırasında kısmi zarar görmesi olasılığı ve doğum sonrasında histerektomi yapılması riskini (Rahimin alınması) gibi olasılıkların artışını bile içerebilir. Bunların tümü için her hastanın kendisine ait; durumuna, yaşına, beraberinde başka hastalığı olup olmamamasına, sezeryan sayısına göre farklı risk oranları vardır. Bu riskleri bilmek, gerekiyorsa göze almak, ancak olumsuzluğa değil daha büyük olasılığa: yani mutlu sona odaklanmak gerekir... Annemize ve bebeğine sağlık ve mutluluklar dileriz.“ şeklinde konuştu.

 

Bu tür riskli ve 2. sezeryandan sonraki 3-4-5. sezeryanlar genelde 3. basamak dediğimiz Eğitim ve Üniversite Hastanelerinde yapılmaktadır. Tecrübeli uzman ve iyi bir ekiple, uygun donanımla bu ameliyatların Çankırı’da ve Özel Karatekin Hastanesinde yapılıyor olması gurur verici bir durumdur.

 

Bu başarıların artarak devam etmesi dileklerimizle Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. H. İlhan Arslanpençe başta olmak üzere tüm personellerimize teşekkür ediyoruz.

 

Bu haber 2100 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum