"Toplu Taşımada Çankırı'da Sıkıntılar Var"

Çankırı Sivil Toplum Derneği, scooter ve bisiklet kullanımı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Atatürk Bulvarında bisikletle dolaştı.

"Toplu Taşımada Çankırı'da Sıkıntılar Var"
21 Ekim 2021 - 19:04 - Güncelleme: 21 Ekim 2021 - 19:10
Çankırı Sivil Toplum Derneği tarafından planlanan ve Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından desteklenen “Çankırı İçin Sürdürülebilir Ulaşım Politikaları ve Akıllı Kent Çankırı Projesi” gerçekleştirilmeye başlandı.

Çankırı’da ulaşım politikalarının belirlenmesi ve akıllık kent adımlarının atılması noktasında farkındalık oluşturmayı amaçlayan proje 3 aşamadan oluşuyor.

Çankırı Ulaşım Politikaları Paydaş Çalıştayı: STK ve Özel Sektör, Çankırı Akıllı Kent Konferansı ve Çakü Öğrencileri Flash Mob Bisiklet ve Scooter Etkinliği olmak üzere farklı zaman dilimlerinde gerçekleştirilecek 3 ayrı faaliyet ile proje tamamlanmış olacak.

Faaliyetlerden ilki olan Çakü Öğrencileri Flash Mob Bisiklet ve Scooter Etkinliği’ne 20 Ekim 2021 Çarşamba günü saat 11.00’de Karatekin Parkı’nda start verildi.

Çankırılı gençlerin ve Çankırı Karatekin Üniversitesi’nden öğrencilerin bir araya geldiği etkinlik ile gençler ücretsiz olarak bisiklet ve elektrikli scooterlar ile şehir turu gerçekleştirdiler. Etkinliğe Çankırı 18 Vites Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Engin Çimen ve kulüp üyeleri de destek verdiler.

Çankırı Sivil Toplum Derneği Başkanı Prof. Dr. Sezai Özçelik şehir turu sonrası yaptığı açıklamada iklim değişikliğine vurgu yaparak, “Bisiklet ve scooter kullanımının yaygınlaşması konusunda projenin sonraki aşamalarında çalıştay ve konferans da gerçekleştirerek daha büyük kitlelerin bilinçlenmesini sağlamayı hedefliyoruz.“ dedi.

Tüm vatandaşlara açık olarak gerçekleştirilen proje sonraki adımlarıyla birlikte Çankırı’da ulaşım politikaları konusunda farkındalık oluşturacak bir dizi etkinliğe sahne olacak.

“Toplu taşımada Çankırı’da sıkıntılar var”

Çankırı Sivil Toplum Derneği, scooter ve bisiklet kullanımı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Atatürk Bulvarında bisikletle dolaştı.

Gerçekleştirilen organizasyon nedeniyle Karatekin Parkında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Çankırı Sivil Toplum Derneği Başkanı Sezai Özçelik, artan trafik sorunu ve iklim sorununa dikkat çekmek amacıyla böyle bir program gerçekleştirdiklerini söyledi.

Derneğin 10 yıldır faaliyette olduğunu aktaran Özçelik, amaçları konusunda da açıklamalarda bulunarak, “Amacımız daha çok Çankırı’da sivil toplumun geliştirilmesi. Avrupa Birliğinin bir ‘Sivil düşün’ programı var. O projeye başvurduk ve projemiz kabul edildi.

Projemizin amacı; Çankırı’da ulaşım politikaları ve akıllı kent Çankırı konusunda faaliyetler yapmak. Bu bizim ilk faaliyetimiz. Bu faaliyetle Çankırı’da bisiklet ve scooter kullanımını teşvik etmek istiyoruz. Bunun nedeni de biliyorsunuz Türkiye’de  son olarak Çevre ve Şehirlik Bakanlığının ismi Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı oldu.

İklim değişikliği hem dünyada hem de ülkemizde çok önemli bir konu haline geldi. Bizim de amacımız iklim değişikliği konusunda bisiklet ve scooter kullanımını konusunda Çankırı halkını bilinçlendirmek ve teşvik etmek. Ayrıca yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını bizimle birlikte çalışmaya ve farkındalık oluşturma konusunda ön ayak olmak” dedi.

Basın mensuplarının Çankırı yollarının bisiklet kullanımına uygun olup olmadığı yönündeki bir soruya ise Özçelik, “Bir çok şehirde olduğu gibi Çankırı’da da bu konuda zaaflar var, eksiklikler var. Ama ümit ediyorum ki belediye başkanımız çay yolunda yeni düzenlemeler yapıyor. Belki orada  bisiklet yolu konusunda adımlar atabileceğini ümit ediyorum.

Çankırı Belediyesi scooter konusunda Türkiye’de ön ayak olabilecek bir belediye olabilir. Ben aynı zamanda üniversitede hocayım. Üniversiteye gelen gençler  scooter kullanmayı seviyor. Toplu taşımada da Çankırı’da sıkıntılar var. En azından belediye scooter kiralama konusunda ön ayak olursa Çankırı’da trafik rahatlar” dedi.

Bu haber 3933 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Murat baba
  1 yıl önce
  Otobüsler Allah'lık belediye otobüslerine denetim yok.. öğrenciye ücretsizdi o yok.. Pandemide 30 kişilik otobüse 100 kişi denetim yok..Ee hakkı esen bey 2023'te sana da oy yok....
 • 18 li
  1 yıl önce
  Belediye yolları genişleterek ve daha kaliteli otobüs ağı kurarak bu işi halledecek. Bunun için vazifeye gelmediler mi. Buyurun çözün tüm bu meseleleri. Bize hizmet ettiniz de biz kızdık mı Belediyemize. Bekliyoruz hadi 2 seneniz kaldı. Biraz acele etmeniz gerekiyor galiba.
 • Gerçekçi 18
  1 yıl önce
  Napacak millet -10 derecede kış ayında dışarda bisikletlemi gezecek ? Biraz gerçekçi olun samimi olalım...