Temizlik Şirketleri İçin Sınırlı İzin Çıkmalı (Özel Haber)

17 gün boyunca binalar temizlenmeyecek, çöpler atılmayacak, çöplerini atamayacak yaşlılarımız, hastalarımız, düşkünlerimiz ve engellilerimiz var. Bunlar ne olacak? Sınırlı olmak kaydıyla apartman ve sitelerin temizlik, çöp alma hizmetleri kısıtlanmasın.

Temizlik Şirketleri İçin Sınırlı İzin Çıkmalı (Özel Haber)
27 Nisan 2021 - 19:20 - Güncelleme: 27 Nisan 2021 - 19:38
Üç haftalık tam kapanma sürecine giriyoruz!

Sokağa Çıkma Yasağından Temizlik Şirketi Çalışanları Muaf Sayılmalı mı?

Dikkatinizi çekmek için bu bilgileri paylaşalım istedik. Takdir siz sorumlularımızın…

Vefa Sosyal Hizmet Kurumundan Her Hangi Bir Memuru Çağırıpta Şu Çöpümü Atarmısın Diyebilirmiyiz???


Covid-19 virüsünün mutasyona uğrayan yeni varyantları sonrasında artan bulaşıcılığıyla birlikte Koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla yeni tedbirlerin alınması gerekmiş ve 13 Nisan 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında alınan kararlar doğrultusunda 14 Nisan 2021 Çarşamba gününden itibaren iki haftalık kısmi kapanma sürecine girilmiştir.

Gelinen aşamada temel usul ve esasları 14.04.2021 tarih ve 6638 sayılı Genelgemizle belirlenen kısmi kapanma tedbirleri sonrasında salgının artış hızının önce yavaşladığı, akabinde durduğu, son günlerde ise bir düşüş eğilimine girdiği görülmektedir.

Bu çerçevede 26.04.2021 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlar doğrultusunda; halihazırda uygulanmakta olan kısmi kapanma tedbirlerine yeni önlemler eklenerek tam kapanma dönemine geçilecektir. 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan itibaren 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar sürecek olan tam kapanma döneminde ülke genelini kapsayacak şekilde aşağıdaki tedbirlerin alınması gerektiği değerlendirilmektedir.

Tam kapanma döneminde 14.04.2021 tarih ve 6638 sayılı Genelgemizde belirtilen tedbirlere ilave olarak; “Profesyonel site yöneticileri ile apartman/site yönetimince düzenlenen görevli olduklarına dair belgeyi ibraz etmek ve ikametleriyle görevli oldukları apartman veya sitelere gidiş-geliş güzergâhıyla sınırlı olmak kaydıyla apartman ve sitelerin temizlik, ısınma vb. işlerini yerine getiren görevlilere sınırlı olmak üzere izin verilsin istiyoruz.

Sakın Ola ki Felaket Tellallığı Yaptığımızı Sanmayın…

Çok kıymetli Valim, Sağlık İl Müdürüm, kıymetli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunda bulunan kardeşlerim. Sizlere hayırlı ve sağlıklı günler dilerim.

Biliyorsunuz memleketimiz ve tüm dünya corana virüs hastalığı ile uğraşıyor. Siz yetkililerimizde canınızı dişinize takarak yoğun mücadele veriyorsunuz. Hükümetimizde 29 Nisan’dan başlamak üzere 17 gün tam kapanma kararı verdi. Çok yerinde  bir karar bunu belirteyim. Herkesten de çok böyle olmasını ben her zaman yazıp çiziyordum.

Tam kapanma genelgesinde  sitelerde ve apartmanlarda görevli kişiler temizlik ve ısınma işlerini yöneticilerin imzaladığı görev belgesiyle işlerini yapacaklar. Fakat en büyük sorun tüm memleketimiz içinde aynı Çankırı’mız içinde aynı.

Sitelerin, apartmanların belki yüzde 70’den fazlasını temizlik şirketleri temizliyor çöplerini atıyorlar. Anladığım kadarıyla bu şirketlere de temizlik ve çöp toplama için izin yok.


Peki canım kardeşim. 17 gün boyunca binalar temizlenmeyecek, çöpler atılmayacak, çöplerini atamayacak yaşlılarımız, hastalarımız, düşkünlerimiz ve engellilerimiz var. Bunlar ne olacak? Ayrıca diğer bina sakinleri çöplerini kendileri atacaklar o da sağlık ve bulaşıcılık konusunda büyük bir risk var.

Binalarda insanlarımızın çoğu ihtiyaç malzemelerini artık Kargo şirketlerine getirttiriyorlar. Paket servisler var. Binalara girip çıkanlar daha da çoğalacak, bunlarda ister istemez virüs taşıyacaklar.


Dinimizde bile temizlik imandandır diyor. Buna değinmek zorundayım. Velhasıl evler ve apartman içleri kokudan geçilmeyecek, evler çöp ev gibi olacak.

Temizlik olmadığı için ve çöpler alınmadığı için, Allah göstermesin başka başka hastalıklar çıkacak. Bazı mahluk hayvan türleri binaları basacak corona virüs ile uğraşalım derken Allah beterinden korusun veba hastalığı ve başka hastalıklar bile olabilecek. Tamam, hafta sonu olmasın fakat hafta içi çöpler alınsa, haftada bir veya iki defa binalar temizlense corana virüs hastalığından da inşallah kurtuluruz. Başka hastalıklardan korunmuş oluruz. Bu önemli konuyu siz yetkililerime iletmek görevi yine www.haberci18.com İnternet medya Yönetmeni ben deniz Mustafa Çelik kardeşinize düştü sanırım.


Sayın Valim, Sayın İl Sağlık Müdürüm, değerli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunda bulunan üyelerimiz. Bu konuyu ciddi bir şekilde masaya yatırıp gözden geçirip değerlendirirseniz çok sevinirim. Her şey milletimizin sağlığı için. Selam ve saygılarımla. Allaha emanet olun. Bir açıklama yapılırsada çok makbul olacak diye düşünüyoruz.

Bu haber 3686 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • İhsan hürol
  4 ay önce
  şu anda kokudan durulmuyor. binalar pis vaziyette. 3 günde böyle oldu. daha kaç gün var böceklenme olmaya başladı. tekrar gözden geçirilmesi temenni ederim. YÖNETİCİ
 • Ünal Uzun
  4 ay önce
  Bina yöneticileri olarak hayret içindeyiz.kapanma sürecinde binalarda alınmayan çöpleri yapılmayan temizliği.temizlik şirketleri ne izin vermeyen yetkililer mi gelip yapacak yapılmayan temizlikten çıka çak hastalıkların sorumluluğunu bu yetkililer mi alacak . şirketlerin ve çalışanlarının maddi kayıpları da cabası
 • Mehmet Ersoy
  4 ay önce
  20 senedir çankırıda yaşıyorum. Böyle ilginç karar görmedim. Gözden kaçmış galiba. İnşallah ironi yapiyorlardir. Çöp atmak yasak olurmu. Evde mi depolayacaz çöpleri. Bizimle eğleniyorlar galiba
 • vatandaş
  4 ay önce
  Canım kardeşim Mustafa bey. Çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Göstermiş olduğunuz yoğun ilgiye çok çok teşekkür ederim. Allah kat kat razı olsun. Allah’ım bu dünyadaki ve ahiretteki tüm güzellikleri size ve ailenize de nasip eder inşallah. İnşallah yetkililer bu konuyu değerlendirirler. Allah'a emanet olun.