Son Dakika Çankırı'da Yayalara Yol Vermeyen Sürücülere Ceza

İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, "İçişleri Bakanlığının talimatı doğrultusundan yayalara önem verme noktasında, yaya geçitlerinde kural ihlali yapan sürücülere 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 74/b maddesi gereğinde 488 TL cezai işlem uygulanmaktadır.

Son Dakika Çankırı'da Yayalara Yol Vermeyen Sürücülere Ceza
31 Aralık 2018 - 21:38

Çankırı Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince kent meydanında trafik uygulaması yapıldı.

 

Yaya geçidinden geçeceklere yol vermeyen sürücüler, video aracılığıyla tespit edildi.

 

Çankırı’da Yaya Geçidi Uygulaması

 

-Yayalara yol vermeyen sürücülere 488 lira ceza-

 

Çankırı İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yapılan uygulamalarda yaya geçitlerinde yayalara yol vermeyen araçlar video görüntüleriyle tespit edilerek cezai işlem uygulanıyor.

 

İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, "İçişleri Bakanlığının talimatı doğrultusundan yayalara önem verme noktasında, yaya geçitlerinde kural ihlali yapan sürücülere 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 74/b maddesi gereğinde 488 TL cezai işlem uygulanmaktadır. Vatandaşlarımızın trafik güvenliğini sağlamak için uygulamalarımız sürecektir" ifadelerine yer verildi.

 

Yapılan uygulamalarda yaya geçidinde ve yola adımını attığında durmayan araçlar video görüntüleriyle tespit edilerek 488 TL cezai işlem uygulanıyor.

 

Yayalar, uygulamadan memnun kaldıklarını belirtirken, sürücüler ise ceza yazılması nedeniyle sitem etti.

 

Aksoy “Yani bu uygulama toplumun yararına olan bir şey” diye konuştu.

 

Hedeflerinin kentte trafik kazası oranını en aza indirmek olduğunu belirten Çankırı Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, “Karayolu Trafik Kanunu’na göre, yaya geçitlerinde geçiş üstünlüğü yayaya aittir. Bu üstünlük yayaya aittir. Vatandaş yaya geçidine adımını attıktan sonra gelen arabanın durması gerekiyor.

 

Bizim amacımız trafik cezası kesmek değil. Bizim amacımız vatandaşa trafik kurallarını uygulatmak. Trafik kurallarına uyulmasını sağlamak. Bu uygulamaları sıklıkla yapacağız.

 

Bu haber 7869 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 8 Yorum
 • Asyturk
  5 yıl önce
  Adım başı yaya kaldırımı var. Yayalar sürekli yolda karşıya mı geçecek yoksa beklediği birşey mi var belli değil. Yaya kaldırımı tabelası çoğu geçitte yok ve bulvardaki çizgiler silinmiş. İkinci sıraya park eden araçlardan dolayı zaten tarfik ağar akıyor. Kucaklama taşının ordan migros doğru 20 metre de bir yaya kaldırımı çizmişler akla ziyan. Evet yayalara yol verilsin ama araçların önüne atlayan, yaya kaldırımı kullanmayan, yoldan yürüyen, kaldırımı işgal eden kişilere de ceza kesilsin. Yolun ortasına arabanı bırak git mesele yok, sol şeride park et yine mesele yok. Kırmızı ışıkta geç (hem yaya hem araç) sorun yok. Böyle denetim sadece o denetime yakalanan sürücülerin canını yakmaya yarar trafikteki sorunlara çözüm olmaz!!! Belediyenin bile hakkından fazlasını işgal edip tek şeride düşürdüğü Bulvarı, eski trafik şubenin önünde iki sıra park eden polis araçlarını görmeden yapılan denetim formalitedir. (Bu arada çok şükür ceza yemedim)
 • halk
  5 yıl önce
  Sadece yaya geçitlerinden mi oluşuyor bu trafik ? Sis olmadığı halde sis lambasını yakıp gezen araçlar ne olcak? bulvara ikinci sıra park (ambulans ve itfaiye) ne olacak??? İçişleri bakanlığının bu kurallardan haberi yok sanırım.... Anlayana.
 • SÜRÜCÜ
  5 yıl önce
  Güzel bir uygulama, yayaların yaya geçitleri kullanırken ellerinden telefonu bırakıp bir an önce geçmeleri gerekir.
 • Hayırlı günler
  5 yıl önce
  Ama şuda var yayalara yol verdiğimde geçmiyorlar bakıyorlar öyle. Bünye alışkın değil tabi.
 • Vatandaş
  5 yıl önce
  Dedeler köprüsünün ordada yapilması lazım.
 • SİYASETÇİ
  5 yıl önce
  Geç kalınmış bir uygulama ama devamı getirilmeli. Her sabah, her akşam özellikle mesai saati çıkışlarında uygulama devam ettirilmeli. Buradan yetkilillere bir kez daha seslenmek istiyorum. Çankırı Atatürk bulvarı, kucaklama taşı, Çankırı lisesi kavşağı yaya üst geçit köprüsü mutlaka hayata geçirilmeli. SONRA YAYA ÜST GEÇİDİ İÇİN 5 YIL SONRA GEÇ KALINMIŞ BİR UYGULAMA DEMEYELİM.
 • 5 yıl önce
  Geç kalınmış bir uygulama emniyet teşkilatına buradan sesleniyorum özellikle Bulvarda, Belediye ve Kucaklama taşı arası uygulama yapılsın buralarda bırakın yayalara yol vermeyi adamlar yaya geçitlerini park olarak kullanıyorlar.
 • Servet Kalfa
  5 yıl önce
  Güzel bir uygulama. Ancak bazı sürücüler, hala YAYA GEÇİTLERİNDE, yayalara öncelik vermiyorlar. Aksine gaza basıyorlar. Tabi bu yaya geçidi haricinde öncelik araçların.