Yönetmen Mustafa Çelik'den Başkan Esen'e Soru Yağmuru (Özel Haber)

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, İnternet Medya Yönetmeni Mustafa Çelik’e Sorular İçin Teşekkür Etti

Yönetmen Mustafa Çelik'den Başkan Esen'e Soru Yağmuru (Özel Haber)
18 Ağustos 2022 - 13:35 - Güncelleme: 18 Ağustos 2022 - 13:58
Sorular Yağmur Gibi Ard Arda Geldi!!!

Başkanı Soru Yağmuruna Tuttu. Başkan Esen Soruları Tek Tek Yanıtladı

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, İnternet Medya Yönetmeni Mustafa Çelik’e Kamuoyunu İlgilendiren Soruları Sorduğu İçin Teşekkür Etti

Halk Otobüsü İşletmeciliğini Belediye Başkanlığı Kendisi Yapacak

Çoluğunu, Çocuğunu, Şahsi İşini İhmal Eden Biri Var; Oda Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen dir...

26-27-28 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılacak Uluslararası Çankırı Tuz Festivali ile ilgili Belediye Sosyal Tesisleri’nde basın toplantısı düzenleyen Başkan Esen’e; “www.haberci18.com İnternet Medyasının, şehrimizin, kamuoyunun gündeminde olan ve acilen hayata geçirilmesi istenilen ihtiyaçlarımızın, projelerimizin akıbetlerini sorduk." 

Esen, “www.haberci18.com İnternet Medyası Yönetmeni Mustafa Çelik’in Sorularını Yanıtladı”

Araçlar Belediyenin kendi bütçesinden mi yoksa; kredi ile borç alınarak mı alındı? Sonuç olarak toplu taşıma işini halledebildinimz mi? Son durum nedir?

Çankırı'da şehiriçi toplu ulaşım Eylül ayı başından itibaren Çankırı Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek.

Esen, “Yıllardır otobüs işletmeciliğini yapan firmaların yaptıkları hizmetleri hep şikayetlerle, sorunlarla doluydu. Akıllı, isabetli bir çalışma yaparak şu anda taşımacılığına devam eden işletme firma sahibiyle görüşerek bu işede son noktayı koyduk.

Yeni düzenlemeden dolayı Çankırı Belediyesi 15 minibüs ve 4 otobüs alımını gerçekleştirdi.

Minübüs Ve Otobüslerin Bir Bölümü Çankırı’ya Getirildi

Çankırı Belediyesi, yaklaşık tutarı 17 milyon lirayı bulan 15 minibüs ile 60'ar, 100’er kişilik kapasiteli 4 otobüs Eylül ayı ilk haftasında şehre gelecek.

“Hayırlı olsun bütün Çankırılıra. Bu yeniliklerle birlikte duraklarda otobüslerin hareket saatlerini ve güzergahlarını gösterecek şekilde bir düzenleme yapılarak, özelliklede araç sürücülerinin GBT’lerini inceleyerek mülakatlarla bizzat kendim işe alarak toplu taşımacılık daha da güzel olacaktır İnşallah” dedi.

Çankırı’da Belediye Halk Ekmek Fabrikası Açılabilir mi?

Esen, “Ekmek Fabrikasını açmak proplem değil. Ekmek fabrikasını biz 1 hafta içerisinde kurar, 1 ay içerisinde de ekmek üretmeye başlarız. Burada ekmek üretmek Belediye’nin işi mi diyenlerde var. Tabiiki iyi niyetli olduklarına inanmıyorum. Ama esas proplem şu. Bu işten geçimini sağlayan 1000’e yakın bakkal, fırıncı esnaflarımız var. Bunlar pandemi döneminde çok zor sıkıntılar geçirdi. Ekonomik anlamda sıkıntılar çektiler. Bunu yapmaktan, bunu uygulamaktan dolayı da kimseden çekindiğimizde söz konusu değildir.

Sıralamada önceliğinizmiydi? Evet olabilirdi. Fakat; Yüz yılda yaşanmayan şeyleri yaşadık şu geçen 3 yıl içerisinde. İlerleyen süreçte ne olur bilemem. Tahıl, un, vb ürünlerin maaliyetleri arttı. Bunun yanında personel giderleri. Bazı esnaflar bağkur, kira, işçi borçlarını ödeyemedi. Pandemi süreci buraya itti.

Onlarıda dinleğiniz zaman 3.750 TL den dahi zarar ettiklerini söyliyorlar...

Bakkallara verdikleri paylardan bile zarar etiklerini söylüyorlar. Hala aynı. Keşke onları kurtarsada 2 TL olsa. Biz bunu isteriz. Belediye olarak şu anda böyle bir tasarufumuz yok. Önümüzdeki yıllar ne olur bilmiyorum. Belediye olarak Halk Ekmek Fabrikası kurmak, işletmek proplem değil, bunu biz yaparız.” Dedi.


Çankırı’ya Kazandırılması Düşünülen Meydan Projesinde Son Durum Nedir?

Evet meydan yapılacak. Kamu yararına, bu şehre faydasına olan tüm hizmetlerde yandaş, yoldaş, hasan, hüseyin, ahmet mehmed tanımam. Biz bu memleket için görev aldık. Orada kendi işletmemde olsa, akrabamda olsa, babam mezardan da çıksa kimseye tolerans tanınmaz, tanımayızda. Biz kimsenin ticareti bozulsun düşüncesinde değiliz. Ticaret işi böyle olur.

İşletmelere kanunu olarak tanıdığımız bir süreç var. Biz kafamıza göre burayı boşaltın demedik. Netice itibariyle fazla detaylara girmiyorum. Süreci uzatarak zorluklar çıkartmak istiyorlar. Çıkmıyorlarsa siz devletseniz hukuken kanunen çıkartacağız. Ben çıkmam, burayı boşaltmam deme gibi lüksleri yok. Burası kimsenin babasının malı değil, devletin malı. Art niyetle sen çıkta başkası gelecek demiyoruz. Burası yıkılacak, burası meydan, altkatı otopark olacak. Bakan beye burada bir sürecin yaşandığını söyledim. Bakan beyde iş senin işin ne gerekiyorsa yapacaksın sayın başkan dedi. Sonuç olarak, “Yıkılan eski Valilik banası, simitsarayı, market, kuruyemiş büfesi komle yıkılacak. Adalet doğrunun, haklının yolunu buldu. Doğru yola girdik, projemiz hazır, yıkım ihalaeside tamamlandı, yüklenici firmaya yeri teslim edeceğiz. Meydanı Çankırı halkına kazandırıp kullanımlarına sunacağız.” Dedi.


Lise Kavşağı Projesi İçin Çözümünüz Nedir?

Lise kavşağını yapsaydınız iyi olmazmıydı. Esen, “2021 yılında yatırım programına alındığını basına söylemiştik. Fakat; DDY Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğüde bu alanın önünü açmadıkları müddetçe kazma vurulacağını söylemek zor olur. Bu sorunun Belediye tarafından çözeceği zanediliyor ama; işler düşünüldüğü, benle alakalı değil dostlar.

Çelik, “Sayın Başkanım Ulaştırma Bakanlığı ve T.C. DDYY Genel Müdürlüğü ile görüşmeler yaparak manevra saatlerinin değiştirilmesi veya manevra istikametinin, Çankırı Lise Kavşağı bölgesinde değilde, Makas Fabrikası istikametine aldırarak, kaydırılarak bu kanayan yaraya, masrafsız kesin çözüm bulduğumu her zaman söylüyorum. Bu konu hakkında girişimleriniz olmu?Bakınız bu adam ne çok konuşuyor diyebilirsiniz. Ama; siz yine tavsiyem bu talebimin fırsatını kaçırmayın. Kim varsa şıkıştırın.

Sayın Mustafa ağabeyim, “Önerinizi, düşüncenizi, eleştirilerinizi çok yerinde buluyorum. Bu teklifinizi her daim değerlendirerek yetkililerle görüşmelerimiz devam ediyor. Sorunun her zaman takipcisiyim. İnşalah burya da çözüm için gecemi, gündümüze katıyorum. Belediye başkanı olarak bu yaşanan çileden memnunmu sanıyorsunuz. Kesinlikle hayır. Benden önceki dönemlerde hep söz verildi isede; sebeblerini bilemiyorum buranın projesi neden hayata geçirilemedi anlamış değilim. Ama, şimdi herkes Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’i sorumlu tutuyor... 
Çoluğunu, Çocuğunu, Şahsi İşini İhmal Eden Biri Var; Oda Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen dir... bunu sizlerde çok iyi biliyorsunuz.

Tenezzüh Treni Hayata Geçecek mi?

Başkan Esen, Tenezzüh Treni’nin yeniden hayata geçirilmesi için Ankara Milletvekili hemşehrimiz Zeynep Yıldız başkanlığında Ankara Kalecik’te toplantı yaptıklarını vurgularken “Bunu da yapabilirsek Çankırı’yı turizmin odağı haline getirme noktasında önemli bir adım daha atmış olacağız. Sadece Tuz Mağaramız değil, eşi benzeri olmayan Taş Mescidimiz, medreselerimiz, Büyük Camimiz var.

İlçelerimizde çok güzel tarihi kültürel yapılarımız var. Doğa güzelliklerimiz var. Yapraklı Yaylası, Ilgaz Yaylası bunların hepsi kendi başına turist çekebilecek değerler. Bunlarla birlikte destinasyon oluşturarak şehrin bütününe yaymak bir turizm bölgesi oluşturabilmek gayemiz” dedi.


Belediye’mizin Bütçesi Ne Durumda?

Bütçemizi disiplin ettik. Ekonomik anlamda en borçlu belediyelerden biriyken şimdi kendi öz kaynaklarıyla birşeyler yapabilir, projelerini gerçekleştirebilir nadir belediyelerden biriyiz. Bunu sadece ben söylemiyorum, Ankara’da, diğer belediyelerde konuşulan şeyler." ifadelerini kullandı.

Not: www.haberci18.com Yönetmeni Mustafa Çelik’in, “İmar, TOKİ, Kentsel Dönüşüm, Öğrencilerin Barınma Sorunları, Çankırı’daki Konut Sorunları, Ev Kiralarının Artışı, Kırkevler Sosyal Konutlarının Akibeti, Şehrin bir Hamama ihtiyacı olduğuna ilişkin ve diğer sorularımızın röprtajlı cevapları yayına hazırlanarak bir kaç gün içerisinde kamuoyuna sunulacaktır. Bizden ayrılmayınız.

Bu haber 2665 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum