İçme Suyunun Sararması Hakkında Bilgilendirme

Vatandaşlarımızdan gelen şikâyetler üzerine Çankırı Belediyeleri Su ve Hizmet Birliği İçme Suyu Arıtma Tesisinde yapılan analiz raporunu Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen'e sorduk.

İçme Suyunun Sararması Hakkında Bilgilendirme
29 Aralık 2020 - 23:00 - Güncelleme: 30 Aralık 2020 - 08:41
Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’e, Şebeke suyunun farklı noktalarda daha fazla ya da az yoğunlukta renklenmesi ile ilgili vatandaşlarımızdan gelen şikâyetler üzerine Çankırı Belediyeleri Su ve Hizmet Birliği İçme Suyu Arıtma Tesisinde yapılan analiz raporunu sorduk.

Çankırı halkı hiçbir şüpheye mahal vermeden içme suyunu kullanabilir ve içebilir. İnsan sağlığını olumsuz etkileyecek bir durum söz konusu değildir.

Açıklamaya göre;

Bu aylarda su yapısının değişmesi, yağış azlığı ve sonuçta su seviyelerindeki azalma gibi sebepler ile içme suyunda demir ve manganez miktarı artışı, olası ve mevsim geçişlerinde yaşanabilir bir durumdur. Buna bağlı olarak, ham suda yükselen demir ve manganez bileşikleri suyun renginin bozulmasına sebep olmaktadır.


Vatandaşlarımızca bilinmesi gereken nokta; manganezin suyun rengini değiştirebileceği, fakat sağlığa zararlı olmadığıdır. Yaptığımız laboratuvar ölçümlerinde elde ettiğimiz miktar, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerinin oldukça altındadır. Çankırı halkı hiçbir şüpheye mahal vermeden içme suyunu kullanabilir ve içebilir. İnsan sağlığını olumsuz etkileyecek bir durum söz konusu değildir. Arıtma tesisimizde hâlihazırda klor, potasyum permanganat ve pH düzenleme işlemleri yapılarak demir ve mangan miktarlarının estetik seviyeye düşürülmesi için gerekli çalışmalar yapılmıştır. Mevcut değerlerimiz de ekte verilmiştir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

www.haberci18.com İnternet Medya Yönetmeni Mustafa Çelik İçme Suyu Arıtma Analiz Raporu için sorusuna cevap ararken Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen ile karşı karşıya.


 
Bu haber 4700 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum