Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 19 Eylül 2021 Pazar Günü Çankırı'da Start Alacak

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 19 Eylül Pazar günü yaklaşık 25 ülke, 150 şehirde eş zamanlı gerçekleşecek.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 19 Eylül 2021 Pazar Günü Çankırı'da Start Alacak
11 Eylül 2021 - 22:50 - Güncelleme: 11 Eylül 2021 - 22:55
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 19 Eylül 2021 Pazar Günü Çankırı’da Start Alacak

Bu Bisiklet Turu Farklı

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 19 Eylül Pazar günü yaklaşık 25 ülke, 150 şehirde eş zamanlı gerçekleşecek.

2013 yılından bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”, bu yıl 9'uncu etkinliğiyle tüm kadınları bisikletleriyle buluşma noktalarına davet ediyor.

Rengarenk kıyafetleri ve süsledikleri bisikletleri ile 19 Eylül Pazar günü Türkiye'de ve dünyada 150'den fazla il ve ilçede düzenlenecek “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”nda binlerce kadın aynı anda pedal çevirecek.

Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” kapsamında bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve güvenil bisiklet altyapısı talebini pekiştirmek için düzenlenmekte.

İstanbul'dan Miami'ye Binlerce Kadın Katılacak

2013 yılında ilk kez İzmir'de bir grup kadın tarafından düzenlenen “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” her yıl yeni şehirlerin katılımı ile büyüyerek uluslararası bir bisikletli kadın hareketine dönüştü. Yıllar içinde İtalya'dan Almanya'ya Kanada'dan İran'a birçok ülkede kadınların bireysel inisiyatifiyle organize edilen bisiklet turu, binlerce kadının bisiklete binmeyi öğrenmesine ve bisiklet kullanımını günlük hayatlarına dahil etmelerine vesile oldu.

Ortak Dilekler

* Kadınların toplumda daha görünür olması ve sorumluluk almasını: Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu ve her alanda kendilerini özgürce ifade etme hakları olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

* iklim Krizi' ne karşı yönetimlerin ve bireylerin derhal ortak harekele geçmelerini...

* Şehirlerin ulaşım sisteminde odağın sadece otomobil olmadığını, farklı ulaşım şekillerinin düşünülmesi gerektiğini ve bisikletin en sağlıklı, çevre dostu bir ulaşım aracı olduğunu hatırlatmak... Pandemi sürecinde şehir insanlarının açık ve yeşil alan ihtiyaçlarının arttığını görerek şehirlerin insan odaklı yeniden tasarlanmasını, kamu alanlarının özellikle kadınların, çocukların ve yaşlıların rahatlıkla ortak olarak kullanımına sunulmasını...

* Yaya ve bisikletliler için güvenli ulaşım altyapısı ve hizmetleri almak ve motorlu taşıtların neden olduğu kazalarda bisikletli ölümlerin durmasını, bunun için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını...

* Özellikle büyük şehirlerimizde pazar günleri, şehir merkezinde bazı caddelerin motorlu araç trafiğine kapatılarak 'otomobilsiz pazar' ilan edilmesini İstiyoruz.

Ülkemizde yaklaşık 80 şehirde, yurtdışında 70 şehirde bisiklete olan farkındalığın artırılması amacıyla bir araya gelen ve herhangi bir gruba veya kuruluşa bağlı olmayan gönüllü kadınlardan oluşan "Süslü Kadınlar". 19 Eylül Pazar günü belediye başkanlarına 'otomobilsiz pazar' taleplerini iletecekler.

Paris, Londra ve Brüksel' de olduğu gibi, tüm şehirlerimizde Dünya Otomobilsiz Kentler Günü' nün kutlanmasını ve yılda bir pazar günü sokakların motorlu araç trafiğine kapatılmasını isteyecekler.


Süslü Kadınlar Bisiklet Turu' nu başlatan Sema Gür: “2013’te İzmir'de bisikletlerimizle yaklaşık 200 kadın yola çıkarken, 2021'de bu turun global hale geleceğini ve binlerce kadının ortak dileklerle bisikletleriyle yollarda olacağını hiç düşünmemiştik. Şimdi biz binlerce kadın; pedallarımızın itici gücünü tüm toplumda da göstermek istiyoruz, çocuklarımıza daha temiz ve yaşanabilir dünya bırakmak için elimizden geleni yapmak istiyoruz" dedi.
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu yurtdışında Fancy Women Bike Ride ismiyle yapılıyor ve koordinasyondan sorumlu Pınar Pinzuti: 'Dünya'da onlarca şehirde Türkiye ile eş zamanlı olarak yapılan bisiklet sürüşü yurtdışında yaşayan Türk kadınlarının özverili çalışmaları ile gerçekleşiyor ve ülkemizden dünyaya yayılan bu çok değerli kadın hareketi çok beğenilerek izleniyor” açıklamasında bulundu.

Çankırı’da Pedal Çevirecek

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” Çankırı’da 19 Eylül 2021 Pazar günü saat 16.00’da Karatekin Parkı’ndan start alacak.

İletişim: Çankırı Organizatörü: Eda Aytaç

Bu haber 4062 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum